Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 20:01
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Dobrowolska: "Jestem tutaj na służbie"

Podziel się
Oceń

Rozmowa z przewodniczącą rady miejskiej w Augustowie Alicją Dobrowolską, m.in. o refleksjach towarzyszących jej po zachowaniu funkcji i o zarzutach kierowanych wobec niej przez radnych opozycji.
Dobrowolska: "Jestem tutaj na służbie"

Bartosz Lipiński

Jestem tutaj na służbie

Decyzją rady miejskiej podjętą na marcowej sesji zachowała pani fotel przewodniczącej. Czy poczuła pani ulgę po ogłoszeniu wyników tajnego głosowania?

-Wniosek o odwołanie mnie z funkcji przewodniczącej złożyła Koalicja Obywatelska. Stało się tak po zerwanej sesji z 6 lutego. Radni Koalicji Obywatelskiej ogłosili złożenie takiego wniosku dwa dni później, podczas wspólnej konferencji prasowej z panami Kleczkowskim i Miklasem. Odniosłam wrażenie, że po tym jak zerwali sesję, pozostał duży niesmak wśród mieszkańców, dlatego chcieli usprawiedliwić swoją postawę zrzucając całą winę na moją osobę. Dokładnie z tego wynikał wniosek o moje odwołanie, który ostatecznie upadł. Zawsze powtarzam, że pełnienie przeze mnie funkcji przewodniczącej zależy od koleżanek i kolegów z rady. Osobiście nie jestem przywiązana do tej funkcji i traktuję ją, jako służbę. Także teraz byłam przygotowana na każdą decyzję wysokiej rady. Chciałabym podziękować za zaufanie. Postaram się jak najlepiej pełnić powierzone mi stanowisko.

Opozycja w ostatnim czasie zarzucała pani wiele negatywnych działań. Mówiono m.in. o tym, że bywa pani stronnicza i faworyzuje radnych koalicji rządzącej. Dowodem na to miał być sposób prowadzenia dyskusji. Czy zarzuty pani oponentów były uzasadnione?

-Zarzuty w stosunku do mnie uważam za bezzasadne, bo na wcześniejszych sesjach przed tą zerwaną, najczęściej i najdłużej wypowiadała się opozycja. Czasami po pięciu minutach lub nawet dłuższym czasie próbowałam zdyscyplinować czas wypowiedzi radnych. To budziło u niektórych oburzenie, ale moją rolą jest pilnowanie procedur. Zawsze starałam się jednak być obiektywna. Na większości sesji rzadko zabierałam głos. Jedynie podczas obrad z 6 lutego kilka razy włączyłam się do dyskusji w sprawie planów południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa, ale nie robiłam tego częściej od innych. Nadmienię też, że sześć nieszczęsnych wariantów zaproponowanych przez GDDKiA przebiega przez mój okręg wyborczy i nie wyobrażam sobie, abym nie mogła wyartykułować stanowiska moich wyborców podczas dyskusji.

Jak odniesie się pani do innych sugestii, związanych np. z przerywaniem wypowiedzi radnych i komentowaniem przez panią opinii wygłaszanych przez członków rady?

-Każdy radny ma prawo wygłaszać swoje opinie. Także dla mnie przysługuje taka możliwość. Oczywiście moi oponenci nie muszą zgadzać się z prezentowaną przeze mnie narracją, jednak ostatecznym finałem dyskusji jest głosowanie. Wtedy każdy może podjąć decyzję zgodną ze swoją wiedzą i sumieniem.

Dużo kontrowersji wzbudził przyjęty przez panią styl twardego trzymania się zapisów statutu. Chodzi np. o możliwość zabrania głosu przez dwie minuty. Dlaczego wcześniej nie stosowała pani tak restrykcyjnych przepisów, a teraz wypowiedzi radnych są liczone, co do sekundy?

-Pomna doświadczeń z zerwanej sesji doszłam do wniosku, że muszę twardo stosować zapisy zawarte w statucie, aby obrady nie trwały zbyt długo, co zresztą wcześniej mi zarzucano. Ale zauważyłam też, że kiedy obecnie wypowiedzi trwają dwie minuty, są one jednocześnie dużo bardziej merytoryczne, skondensowane i przede wszystkim na temat.

Gdyby porównała pani styl prowadzenia obrad przez pani poprzednika z tym, jak wyglądają sesje pod pani kierownictwem, zauważa pani jakieś znaczące różnice?

-Uważam, że styl prowadzenia obrad nie różni się niczym szczególnym. Z jednym wyjątkiem, że mój poprzednik zawsze zabierał głos w dyskusji bez uprzedniego zgłoszenia się poprzez system e-sesja. Myślę, że porównywanie nas i ocenę należy zostawić wyborcom.

Przed głosowaniem nad pani odwołaniem wnioskodawca dużo miejsca poświęcił kwestii organizacji obrad. Opozycja twierdzi, że otrzymuje materiały na sesje i komisje często niemal w ostatniej chwili, co jest niezgodne z zapisami statutu.

-Opóźnienia z wpływaniem projektów uchwał, zwłaszcza dotyczących zmian w budżecie nie są zjawiskiem dotyczącym jedynie mojego okresu urzędowania. Zdarzało się tak za czasów mojego poprzednika, ale również wiem, że miało to miejsce też w poprzedniej kadencji rady. Bywa czasami tak, że w ostatniej chwili pojawiają się możliwości pozyskania dofinansowania do danego projektu. Mówię tu chociażby o budowie dróg, współfinansowaniu chodników na ulicach powiatowych czy drogach wojewódzkich. Stąd zachodzą zmiany w budżecie, które opóźniają kompletowanie materiałów. Myślę, że nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich radnych najważniejsze jest dobro naszych mieszkańców. Reagujemy na bieżąco, dlatego też czasami zupełnie nowe projekty są wnoszone do porządku obrad podczas sesji. Wszystkie te projekty muszą jednak być przyjęte przy akceptacji ustawowej większości rady. Podobną sytuację mieliśmy na nadzwyczajnej sesji 12 marca, kiedy rozmawialiśmy o zagrożeniach wynikających z epidemii koronawirusa. Projekt stosownej uchwały został wniesiony na kilka godzin przed sesją, a autopoprawki już podczas omawiania budżetu. Chodziło o pomoc finansową powiatowi augustowskiemu na zakup respiratora i innych ważnych urządzeń. Po to jesteśmy radnymi, aby reagować na bieżąco dla dobra mieszkańców, szybko i skutecznie w związku z zaistniałą sytuacją. Oczywiście w ramach obowiązującego prawa.

Pojawił się również zarzut związany z brakiem informacji na temat rady na oficjalnej stronie urzędu miasta. Chodzi m.in. o brak planu pracy rady, a także o brak służbowych adresów e-mail do kontaktów z poszczególnymi radnymi. Czy uważa pani, że poruszone argumenty pod pani adresem są zasadne?

-Nasuwa mi się pytanie, dlaczego radna Sigillewska, która wywołała ten temat, wcześniej nie sygnalizowała swoich uwag i nie zgłaszała takiego zapotrzebowania. W każdej chwili mogła i nadal może zgłosić chęć posiadania odrębnej poczty e-mail. Ponadto te postulaty nie powinny być kierowane pod moim adresem, ponieważ nie jestem informatykiem. Uważam, że używany przez nas system e-sesja jest dostatecznym narzędziem komunikacji. Posiadamy też sprawnie funkcjonujące biuro obsługi rady, które na bieżąco komunikuje radnych z naszymi mieszkańcami. Jeśli chodzi o plan pracy rady, to został on zaakceptowany dopiero w lutym. Jest już zamieszczony na stronie internetowej urzędu miejskiego.

Faktem jest jednak, że na początku kadencji padały deklaracje związane z tym, że sesje mają być zwoływane w ostatni czwartek miesiąca. Dlaczego od dłuższego czasu te ustalenia nie są już przestrzegane?

-Faktycznie były takie propozycje, aby zwoływać sesje w ostatnie czwartki miesiąca, ale nie zawsze da się wszystko przewidzieć. Choćby w styczniu istotnie zaplanowałam sesję w ostatni czwartek. Ale wiedziałam też, że ze względu na wyjazdy urlopowe części radnych może być problem z zebraniem kworum. Dlatego ostatecznie zwołałam sesję 6 lutego, co skutkowało nagromadzeniem bardzo dużej ilości projektów uchwał. Jak wiemy, ta sesja została zerwana. Z wymienionych powodów uważam, że terminy sesji powinny być dostosowane do potrzeb naszego samorządu. Nie muszą nawet odbywać się w każdym miesiącu, ale zwoływane będą zawsze zgodnie z terminem przewidzianym w ustawie o samorządzie gminnym.

Padły również sugestie, że nie poinformowała pani radnych o korespondencji. Radny M. Kleczkowski oznajmił, że korespondencja do rady wpłynęła 5 lutego, a już później na sesji zaprzeczała pani, aby taka korespondencja miała miejsce.

-Pan radny Kleczkowski zarzuca różne rzeczy, które nie miały miejsca. Miałam rzekomo otrzymać jakąś korespondencję na moją prywatną pocztę e-mailową. Tak jak powiedziałam na sesji, nic takiego do mnie nie dotarło. Oznajmiłam też panu radnemu, że sprawy służbowe powinny być kierowane na adres pocztowy lub e-mailowy urzędu miasta, do sprawnego biura obsługi rady. Zarzuty radnego uważam za bezzasadne.

W ostatnim czasie doszło do zmiany przewodniczącego w komisji ds. budżetu. Dlaczego głosowała pani za przyjęciem do porządku obrad komisji punktu, dotyczącego zmiany przewodniczącej? Domyślam się, że wynikało to z jakichś zastrzeżeń do pracy radnej Aleksandry Sigillewskiej. Jeśli tak, czego dotyczyły zastrzeżenia?

-Radni opozycji zerwali sesję z 6 lutego, przed głosowaniem zmian w budżecie. Uważam, że taka postawa była z ich strony nieodpowiedzialna. Zastanawiać może jedynie fakt, że wśród tych radnych była też ówczesna przewodnicząca komisji ds. budżetu, pani radna Sigillewska. Najwyraźniej sama poczuła dyskomfort i podała się do dymisji, a członkowie komisji, w tym ja, przyjęliśmy jej decyzję o rezygnacji z przewodniczenia komisji.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 11/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Darek 03.04.2020 10:52
Kobieto dalej sie osmieszasz

Fgbc 03.04.2020 09:29
Niech pani lepiej powie za co panią z PiSu wyrzucili? Kleczkowski był taki zły , a jednak to nie on poleciał.

Błazen 04.04.2020 10:16
I słusznie ze wyleciała. Razem z innymi. Reszta też powinna ponieść konsekwencje

BBBBBrak 02.04.2020 22:49
Niestety brak wiedzy, brak horyzontów, brak zrozumienia roli rady widać na każdym kroku a właściwie co miesiąc. Każda wypowiedź budzi uśmiech politowania.

Piekarz 02.04.2020 17:18
Pani, daj już spokojnej. Na prawdę. Żenujące

23f 02.04.2020 16:15
"Wysoka rado". Juz dajcie spokój z takimi okeśleniemi, bo to jest śmieszne. Jakaś pseudo nobilitacja, bo tak jest w sejmie? To świadczy o małomiasteczkowości.

zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Przykre to jest to że tej "młodzieży" nic się robić nie chce nie mowa o nauce. Decyzja jest dobra z punktu widzenia czystej kalkulacji i ekomonii żadne władze nie są temu winne. Idzie srogi niż demograficzny nikt na to wpływu nie ma. A kwestia inna że nie było widać zainteresowania wśród młodych przedmiotami zawodowymi tylko gastronomia i gastronomia, hotelarstwo... widać polotu dzieci nie mają dziś do nauki przedmiotów ścisłych ot i cała filozofia.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:41Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkoły
Reklama