Co to jest zaćma?
-Zaćma jest chorobą polegającą na zmętnieniu soczewki, które w konsekwencji prowadzi do osłabienia wzroku, a nawet ślepoty. Zaćma jest chorobą dość powszechną, a jej diagnostyka i leczenie coraz łatwiejsze. Według Światowej Organizacji Zdrowia, zaćma zajmuje czołowe miejsce w rankingu przyczyn ślepoty. Wielu pacjentów wciąż nie ma odpowiedniej wiedzy na temat choroby, co niejednokrotnie powoduje obawy przed podjęciem skutecznego leczenia.
Rozróżniamy również zaćmę pourazową, pojawiającą się w następstwie wypadków. W przypadku niemowląt, może wystąpić zaćma wrodzona. Zaćma może występować również jako powikłanie innych chorób.
Jakie są objawy?
-Choroba rozwija się przez dłuższy okres czasu, z reguły w jednym i drugim oku. Jednakże taki proces nie jest regułą. Przypadłość ta głównie dotyka osób starszych (ponad 60% osób, które ukończyły 60 lat), może jednak występować także u młodych ludzi, w tym również u dzieci. Wpływ czynników środowiskowych sprawia, że obecnie obserwuje się wzrost liczby pacjentów dotkniętych zaćmą w wieku 45-50 lat, a nawet młodszych.
Objawy jak i ich występowanie uwarunkowane są stopniem zaawansowania choroby. W początkowym etapie zaćma może nie dawać żadnych symptomów. Ogólnie schorzenie powoduje proces stopniowego pogarszania się ostrości widzenia.
Pierwszym odczuwalnym objawem choroby jest przede wszystkim nieostre widzenie. Człowiek coraz częściej przeciera swoje okulary, bo wydaje mu się, jakby patrzył przez mocno zabrudzoną szybę lub odczuwa konieczność częstej zmiany okularów. W zaawansowanych przypadkach, kiedy soczewka oka całkowicie zmętnieje, dochodzi do poważnego upośledzenia wzroku. Może pojawić się również problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw, podział światła, łzawienie, lepsze widzenie o zmierzchu, widzenie przedmiotów jak przez materiał.
Wiemy wszyscy, że stwierdzona zaćma to operacja, czy są inne sposoby leczenia?
-Chcę to powiedzieć wyraźnie, że jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest przeprowadzenie prostego zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną. Często pacjenci mylnie uważają, że zaćmę można leczyć stosowaniem środków farmakologicznych. Niestety przepisywane przez lekarzy krople do oczu nie hamują jednak rozwoju zaćmy.
Czy może być przeprowadzony zabieg usunięcia zaćmy za wcześnie?
-Zgodnie z najnowszymi badaniami, obecnie zauważalna w Polsce jest nadrozpoznawalność zaćmy czyli jest więcej wykonywanych zabiegów niż jest to konieczne. Gro pacjentów, stają się ofiarami dyrektywy transgranicznej i już w bardzo wczesnym stadium zaćmy jest ona usuwana, bez zachowania obowiązujących wytycznych. Oczywiście nie należy uciekać od operacji w momencie gdy jest ona konieczna ale kiedy nie jest, można poczekać. Należy tutaj pamiętać o powikłaniach jakie niesie za sobą każda operacja a zabieg usunięcia zaćmy, pomimo tego, iż jest bardzo krótki i wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jest operacją.
Należy pamiętać, że operację należy przeprowadzić wtedy kiedy jest ona rzeczywiście konieczna, bo zabieg usunięcia zaćmy jest operacją.
Kiedyś też sądzono, że zaćma musi być dojrzała do operacji ale prawda jest taka, że nie można dopuścić do zaawansowania choroby, bo może spowodować to liczne komplikacje chociażby podczas zabiegu. Jak w każdej chorobie, także i tu im wcześniej tym lepiej choć też nie za wcześnie. Zaćmę powinno się usunąć wtedy, gdy nastąpiło wyraźne zaburzenie widzenia, które w sposób zdecydowany wpłynęło na jakość życia. Chodzi tutaj o m.in. utrudnione czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie samochodu. Oczywiście są również wskazania do wykonania zabiegu usunięcia zaćmy w trybie przyśpieszonym takie jak np. jaskra, pacjenci wykonujący pewne zawody, które wymagają doskonałego widzenia jednak takich przypadków w całej okulistyce jest ok. 5%.
A tak w kilku słowach na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?
-Chirurgiczne usunięcie zaćmy jest to 15-20 minutowy zabieg fakoemulsyfikacji polegający na ultradźwiękowym rozdrobnieniu i wypłukaniu z oka naturalnej soczewki. Wymaga to małego cięcia w rogówce (do 2 mm) i nie ma konieczności zakładania szwów. Wszczepiana jest zwijalna, sztuczna soczewka, najczęściej akrylowa. Medica Vision swojej ofercie ma bardzo szeroki wachlarz soczewek wewnątrzgałkowych, dzięki czemu jesteśmy wstanie naszym pacjentom zaproponować najlepsze widzenie po zabiegu. Soczewkę wszczepia się na całe życie i dobór odpowiedniej soczewki zapewni pacjentowi komfort widzenia po operacji. W Medica Vsion operacje usunięcia zaćmy przeprowadzamy od 16 lat, dzięki czemu mamy wypracowane i sprawdzone wewnętrze procedury, dzięki którym każdy pacjent może czuć się bezpiecznie. Pacjent zgłaszający się do naszej placówki na zabieg jest otoczony troskliwą i profesjonalną opieką, zapewniając maksimum komfortu w dniu zabiegu. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu kropelkowym, pacjent jest cały czas przytomny i po kilku godzinach może opuścić szpital udać się do domu. Musi tylko pamiętać o badaniach kontrolnych, przyjmowaniu zapisanych kropli i ograniczeniu dużego wysiłku fizycznego. Zabiegi usunięcia zaćmy w Medica Vision wykonują specjaliści przyjeżdżający do nas z Warszawy i Białegostoku. Do zabiegów jest używany sprzęt najnowszej generacji jak również materiały najwyższej jakości.
Zabiegi wykonujemy w ramach kontraktu NFZ jak również prywatnie. Wspominając o kontrakcie NFZ musze również powiedzieć, iż czas oczekiwania na zabieg w naszej placówce to już nie jest kilka lat a tak naprawdę kilka tygodni. Ze względu na zwiększenie ilości zabiegów, kolejka pacjentów oczekujących na usunięcia zaćmy znacznie zmalała.
Jakie mogą być powikłania po operacji usunięcia zaćmy?
-Powikłania mogą być zarówno błahe jak i bardzo poważne pomimo prawidłowo przeprowadzonej operacji. Badania pokazują, że przy prawidłowo przeprowadzonej operacji do 30% pacjentów mogą wystąpić powikłania. Najczęstszym powikłaniem jest zaćma wtórna, czyli zmętnienie torebki tylnej soczewki, która wymaga przeprowadzenia laserowego zabiegu jej usunięcia. Bardzo poważnym powikłaniem po zabiegu jest infekcja gałki ocznej, która wymaga przeprowadzenia kolejnej operacji najczęściej witrektomii. Może również dojść do zmian w siatkówce, które wymagają jak najszybciej interwencji chirurgicznej.
Czy po zabiegu wymagane są okulary?
-Istnieje przekonanie, że po zabiegu usunięcia zaćmy pacjent nie będzie musiał nosić okularów korekcyjnych. To niestety nie jest do końca prawdą. Dlatego też w Medica Vision wprowadziliśmy pakiet dedykowany pacjentom po zabiegu, który zawiera prócz oceny stanu wzroku po zabiegu i doboru okularów również indywidualne okulary ze szkłami z powłoką poprawiająca kontrast widzenia.
Natomiast pacjentom, którzy chcą po zabiegu uniezależnić się od konieczności noszenia okularów konieczne jest dobranie odpowiednich soczewek korekcyjnych tj. wieloogniskowe, toryczne, które pozwalają na jednoczesną korektę dodatkowych wad wzroku, w większości przypadków zapewniając dobre widzenie. Specjalistyczne soczewki korekcyjne niestety są płatne dla pacjenta. W przypadku wszczepiania soczewek tradycyjnych jednoogniskowych, po zabiegu będzie potrzebna przynajmniej jedna para okularów, najczęściej do widzenia z bliska. Wielu pacjentów nie ma świadomości, jak duży wpływ na jakość życia po operacji ma wybór odpowiednich soczewek okularowych.
Napisz komentarz
Komentarze