Czego potrzebujemy, aby złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?
Wraz z chęcią i gotowością do zaciągnięcia pożyczki każdemu klientowi powinna towarzyszyć myśl, co jest potrzebne do kredytu gotówkowego. Nie jest to tak zupełnie proste, a każda instytucja bankowa rządzi się mniej lub bardziej odmienną polityką o udzielenie kredytu. Aby dostać kredyt gotówkowy podstawą jest przedłożenie w banku trzech dokumentów. Są to poprawnie wypełniony wniosek o kredyt (w formie papierowej lub online), dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach.
Kredyty gotówkowe są udzielane na zasadzie sformalizowanego procesu, toteż dostarczenie wniosku uruchamia całą procedurę kredytową. Tam deklarujemy gotowość do zaciągnięcia pożyczki, określamy interesujące nas parametry i podaje ważne dla banku informacje o nas. Decyzję kredytową bank podejmuje z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa. Żadna instytucja tego rodzaju nie zgodzi się na podpisanie umowy pożyczkowej bez weryfikacji tożsamości potencjalnego kredytobiorcy. Za jego pomocą agent banku potwierdza dane osobowe, które zawarliśmy we wniosku. Zaświadczenie o dochodach wystawione przez pracodawcę z kolei daje instytucji bankowej ogląd tego, jak wygląda nasza sytuacja finansowa i pozwala oszacować, czy będziemy zdolni do spłaty kredytu wraz z odsetkami.
Jak bank wylicza naszą zdolność kredytową?
Ustalenie zdolności kredytowej klienta jest pierwszą czynnością w momencie, gdy bank rozważa udzielenie nam wnioskowej kwoty. Wpływa na nią szereg czynników, a ich dobór i waga zależą indywidualnie od poszczególnej instytucji bankowej. O pozytywnej decyzji kredytowej decydują takie warunki, jak forma umowy o zatrudnienie, nasze miesięczne zarobki, liczba i wiek posiadanych dzieci, stan cywilny, fakt posiadania samochodu, wiek i staż pracy, wykształcenie oraz zawód.
Warto przy okazji wiedzieć, że zdolność kredytowa klienta najczęściej w pierwszej kolejności jest obliczana przez profesjonalny system komputerowy. Dopiero potem przygląda się jej pracownik banku i podejmuje ostateczną decyzją o przyznaniu kredytu gotówkowego.
Czym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania?
Całkowita kwota kredytu gotówkowego, który będziemy zobowiązani spłacić bankowi, składa się z kilku elementów. Przede wszystkim jest to stopa RRSO, na podstawie której jesteśmy w stanie obliczyć, ile faktycznie nas będzie zaciągnięta kwota kosztować. Do innych należności związanych z kredytem należą jednorazowa prowizja będąca opłatą za udzielenie pożyczki, a także oprocentowanie kredytu gotówkowego i liczba rat. RRSO stanowi przy tym wskaźnik, ile wynosi całkowity koszt kredytu i daje klientowi ogląd, czy warto zainwestować w ofertę danego banku.
W oparciu o powyższe parametry instytucje bankowe konkurują ze sobą o zainteresowanie klienta. Na podstawie RRSO, wysokości prowizji, oprocentowania i liczby rat konsument może dobrać dla siebie najtańszy kredyt gotówkowy. W Internecie trafimy na profesjonalne porównywarki pożyczek gotówkowych, takie jak https://kredytowo.org/, gdzie możemy porównać oferty kredytów m.in. sprawdzić liczbę miesięcznych rat, oszacować koszty kredytu i określić, z którym oferentem warto podpisać umowę kredytową. Tego typu ranking kredytów gotówkowych stanowi dla nas punkt wyjścia, z którego możemy dobrać najlepszą dla siebie ofertę.