Nadwrażliwość zębów - co to jest?
Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja zęba na bodźce termiczne, chemiczne oraz mechaniczne. Objawia się ona przeszywającym bólem podczas spożywania zimnych oraz ciepłych napojów i potraw, a także jedzenia słodyczy, owoców czy słonych przekąsek. Dolegliwości mogą również występować przy myciu zębów, a także podczas wykonywania niektórych procedur stomatologicznych. Problem nadwrażliwości warto zgłosić jeszcze przed zabiegiem. Dzięki temu dentysta oraz jego zespół będą mogli podjąć najlepsze kroki, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. O dobre samopoczucie osoby, która jest poddawana procedurom dentystycznym, dbają również higienistka oraz asystentka stomatologiczna. Szkoła w Białymstoku profesjonalnie przygotowuje swoich absolwentów do pracy w zawodzie i dba o to, aby zapewnili pacjentowi doskonałą opiekę, poczucie bezpieczeństwa, a także usługi na najwyższym poziomie.
Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów może mieć różne przyczyny. Najczęstszymi z nich są:
- choroby dziąseł,
- nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, która spowodowało cofanie się dziąseł,
- zgrzytanie zębami,
- napoje gazowane zawierające kwasy,
- uszkodzenia zębów (złamania, pęknięcia),
- używanie pasty o wysokim współczynniku ścieralności, która doprowadziła do utraty części szkliwa,
- niektóre zabiegi stomatologiczne, np. zakładanie aparatu ortodontycznego, profesjonalne oczyszczanie, wybielanie zębów czy zakładanie plomb.
Nadwrażliwość zębów - jak leczyć tę przypadłość?
Z nadwrażliwością zębów można walczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest zakup specjalnej pasty, która zmniejsza wrażliwość nerwów lub „zamyka” kanaliki zębowe. Preparaty tego typu zawierają w swoim składzie np. hydroksyapatyt, azotan potasu, cytrynian potasu, fluorek cyny czy aminofluorek. Warto również zakupić szczoteczkę z miękkim włosiem oraz zmienić swoje nawyki higieniczne. Przy problemie nadwrażliwych zębów niewskazane jest agresywne szorowanie, tylko delikatne ruchy wymiatające od dziąseł po koronę. Osoby, które borykają się z tą przypadłością, powinny również stosować specjalistyczne płyny do płukania ust, a także nić dentystyczną.
Część pacjentów nie jest jednak w stanie samodzielnie pokonać nadwrażliwość zębów. Ciągły ból podczas jedzenia i picia, który całkowicie odbiera przyjemność z posiłku to sygnał, że należy wybrać się do stomatologa. W zależności od stopnia nasilenia problemu lekarz może zaproponować lakierowanie wrażliwych miejsc specjalnym środkiem z dużą zawartością fluoru. Preparat ten tworzy warstwę ochronną i przynosi niemal natychmiastową ulgę. Innym sposobem leczenia jest odbudowa ubytków w szkliwie materiałem kompozytowym. Metoda ta ma bardzo dużą skuteczność, ale stosuje się ją w trudniejszych przypadkach. Dobre efekty przynosi również zabieg laserem, który polega na aplikacji wiązki laserowej w nadwrażliwy ząb, aby zmniejszyć średnicę kanalików zębinowych oraz zamknąć ich zewnętrzne ujścia.
Warto pamiętać, że najważniejszym etapem walki z nadwrażliwością zębów jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i zasięgnięcie porady lekarza, który określi przyczynę tej przypadłości oraz zaproponuje najbardziej skuteczne leczenie.