Lekarze są za stosowaniem leków, aby pomóc pacjentom schudnąć. Leki najczęściej stosowane w otyłości orlistat, który jest skuteczny u pacjentów spożywających duże ilości tłuszczów. Oprócz tego w medycynie wykorzystywano również sibutraminę i rimonabant, jednak oba te preparaty zostały wycofane. Używają leków na receptę, które mogą pomóc ograniczyć apetyt, schudnąć i zachować utracone kilogramy. Jednak stosowanie leków na receptę nie wyklucza konieczności zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia. Na kompleksowe leczenie otyłości składa się farmakoterapia, przepisana przez lekarza, opieka dietetyka, modyfikacja zachowań, prowadzona przez psychologa oraz aktywność fizyczna, w której może pomóc rehabilitant.
Czym są suplementy diety?
Suplementy odchudzające OTC są podzielone na dwie kategorie: suplementy diety i leki bez recepty. Suplementy diety występują w postaci tabletek, proszków, kapsułek i płynów. Niektóre przykłady to:
- Witaminy, takie jak K, C, E, PP, biotyna czy D
- Minerały, takie jak magnez czy potas
- Zioła, takie jak dziurawiec zwyczajny, senses czy skrzyp,
- Herbaty ziołowe ułatwiające trawienie i przyśpieszają metabolizm
Lek czy suplement diety?
Leki i suplementy na odchudzanie różnią się od siebie pod względem koniecznych formalności dopełnionych przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Suplementy nie muszą być przebadana, a ich działanie nie musi być naukowo udowodnione. Nie zmienia to jednak faktu, że czytając skład danego suplementu sami możemy stwierdzić czy jego składniki mogą przynieść nam faktyczne efekty. Jeżeli preparat w swojej nazwie ma “lek”, oznacza to, że przed wypuszczeniem go na rynek, musiał zostać odpowiednio przebadany, a jego działanie może być lepsze. Leki mogą być również lepiej wchłaniane w organizmie, co może zwiększyć ich skuteczność.
Na co należy uważać?
Suplementy na odchudzanie nie są uniwersalnym sposobem leczenia dla każdego, kto musi schudnąć. Każdy organizm reaguje inaczej na lek. Ponadto, jeśli masz inne problemy, takie jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi, niektóre suplementy mogą być wręcz niebezpieczne w połączeniu z innymi lekami. Dowody pochodzące z różnych źródeł nie są równoznaczne z dowodami naukowymi. Należy zachować ostrożność podczas czytania referencji na temat suplementów odchudzających. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie nie jest.
Naukowcy nie mają zbyt wielu informacji na temat suplementów diety stosowanych w celu utraty wagi. Ponieważ przemysł nie jest regulowany w taki sam sposób jak leki na receptę, wiele składników suplementów może reagować źle z każdym obecnym lekiem, który przyjmujesz. Istnieją pewne wspólne składniki znalezione w wielu suplementach odchudzających:
- Zielona herbata
- Guma guar
- Probiotyki i prebiotyki
- Witamina D
- i wiele innych
Zielona herbata
Zielona herbata, szczególnie w postaci ekstraktu, jest jednym z najlepiej przebadanych i wspomaganych składników i suplementów odchudzających. Połączenie kofeiny i katechin w zielonej herbacie to podstawowe mechanizmy, które sprawiają, że jest idealna do utraty wagi. Kofeina działa w celu zwiększenia szybkości spalania kalorii, termogenezy. Katechiny (EGCG) to związki roślinne, które działają jako przeciwutleniacze. Pomagają zapobiegać i zmniejszać uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, o których wiadomo, że powodują stany zapalne i ostatecznie zatrzymują utratę wagi
Błonnik
Zapewnia uczucie sytości i pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Jest również pożywką dla bakterii naturalnie występujących w jelitach, więc ma działanie bardzo podobne do probiotyków i prebiotyków. Dbanie o kondycję jelit i metabolizm jest bardzo ważnym czynnikiem w całym procesie odchudzania.
Suplementy na odchudzanie- czy warto?
Stosowanie wspomagaczy mających na celu przyśpieszenie procesu odchudzania może działać pozytywnie i wspierać w utracie zbędnych kilogramów, jednak nic nie zastąpi dobrze zbilansowanej i pełnowartościowej diety. W przypadkach trudności w samodzielnym przeprowadzeniu zmian nawyków żywieniowych warto zgłosić się do specjalisty.