Białostoczanie chcą zdecydować o losach trzynastu pustostanów
Dawna architektura białostocka zaskakuje modernistycznym charakterem. W wielu punktach miasta można jeszcze zobaczyć drewniane i murowane budynki sprzed lat, które najczęściej niszczeją jako pustostany. Choć w ich sąsiedztwie pojawiają się nowe domy Białystok historyczny nie powinien odejść w zapomnienie – o jego drewnianą i murowaną architekturę modernistyczną warto zadbać, o czym przekonują nie tylko lokalni działacze i organizacje, ale też sami mieszkańcy.
Wytypowano aż trzynaście budynków należących do miasta, które niszczeją dziś jako pustostany, by przywrócić im świetność. Co ważne, w trakcie konsultacji i prac archiwistycznych, odnaleziono wiele informacji historycznych o poszczególnych obiektach. Konsultacje trwały od października do końca listopada 2021 roku, a ich uczestnicy spotykali się przy każdym z budynków, którego dotyczyły dyskusje. W wielu takich spotkaniach wzięli udział dawni mieszkańcy konkretnych nieruchomości.
Odnowienia których pustostanów chcą Białostoczanie?
Konsultacje społeczne z mieszkańcami Białegostoku odbywały się w ramach programu „Na ratunek starym domom” – jest on realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok, którą wspiera osiem innych organizacji. Projekt ten jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.
Oto lista trzynastu pustostanów, które były obiektem konsultacji:
- Koszykowa 1 – drewniany dom parterowy z przełomu XIX i XX wieku. Posiada duże podwórko i znajduje się w reprezentacyjnej lokalizacji.
- Mazowiecka 31/1 – budynek ten bywa określany mianem „dom żelazko”. Pochodzi prawdopodobnie z 1930 roku.
- Młynowa 2 – budynek wzniesiono w latach 1896 – 1897 na pograniczu dzielnic: Piaski i Chanajki. Dom ten był inwestycją rodziny Zawadzkich.
- Młynowa 23 – to budynek o trzech kondygnacjach, który pochodzi z początku XX wieku.
- Nowowarszawska 32 – czyli Dwór Herbstów z 1862 roku. To jeden z najstarszych w mieście domów drewnianych.
- Sienkiewicza 26a – kamienica wzniesiona najprawdopodobniej w 1889 roku.
- Słonimska 15 – czyli kamienica z 1893 roku.
- Sobieskiego 22 – kamienicę wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. W okresie międzywojennym funkcjonował w nim zakład tkacki.
- Waryńskiego 7 – piętrowy budynek czynszowy z użytkowym poddaszem. Należał do kupca Mowsze Truskera. Do dziś zachował swą neorenesansową fasadę. Pochodzi z końca XIX wieku.
- Warszawska 5 – pod tym adresem działała niegdyś konna straż pożarna. Sam budynek należy do najstarszych zabudowań przy reprezentacyjnych ulicach miasta.
- Warszawska 31 – jeden z dwóch ponad dwustuletnich budynków, które wymagają najpilniejszych prac rewitalizacyjnych.
- Wiktorii 9 – drewniany dom sprzed 1897 roku (jeden z najstarszych budynków drewnianych w mieście). Miasto zdecydowało już, że powstanie w nim rodzinny dom dziecka.
- Włókiennicza 16 – budynek o międzywojennej architekturze.
Konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta zostały już zakończone, a wnioski z nich przekazane samorządowi, który zdecyduje o możliwości podjęcia prac i o ich ewentualnej kolejności.