Zamień jedno urządzenie w kilka! Zastosuj osprzęt do wózków widłowych!

 • 24.05.2019, 12:00
 • Grupa Tipmedia
Zamień jedno urządzenie w kilka! Zastosuj osprzęt do wózków widłowych!
Każdy już zna wydajne wózki widłowe, terenowe czy ładowarki teleskopowe - ale nie każdy wie, że mogą być jeszcze bardziej uniwersalne i wielofunkcyjne. A wszystko to za sprawą dodatkowego osprzętu do wózków widłowych! Chcesz wiedzieć czym jest, gdzie go znaleźć i jak wykorzystywać, aby zmaksymalizować zyski - sprawdź!

Czym jest osprzęt do wózków widłowych?

czym-jest-osprzet-do-wozkow-widlowych

Pojęcie osprzętu do wózków widłowych jest dość szerokie i oznacza zespół różnorodnych elementów montowanych na wózkach podnośnikowych, w celu ułatwienia obsługi ładunków przez te pojazdy.
Istnieje wiele różnorodnych elementów określanych tych mianem: osprzętem do wózków widłowych są także widły czy karetki wideł. Ponadto:

 • łyżki ( umożliwiające transport ładunków sypkich - takich jak piasek, żwir, ale też ziemia czy zboże; np. skarpowe, podsiębierne, dwudzielne, łyżki do betonu);
 • chwytaki (zwykle wykorzystywane w rolnictwie ale nie tylko, np. chwytaki obrotowe, z zębami, do beczek czy chwytaki do opon);
 • czerpaki (w tym m.in.: czerpaki-mieszarki do betonu, z wymiennymi zębami dla budownictwa, z chwytakami - do odpadów, czerpaki zbierakowe, oraz wszelkiego typu czerpaki przeznaczone stricte dla rolnictwa - np. czerpaki do buraków);
 • wysięgniki (umożliwiające przekształcenie się ładowarki teleskopowej w żurawia, wykorzystywane głównie w ramach transportu na budowach oraz w zakładach produkcyjnych. Najpopularniejsze to: wysięgniki-żurawie przedłużane, z zamontowaną wciągarką, z hakiem oraz nastawne);
 • wciągarki hydrauliczne (używane głównie w przemyśle ciężkim, montowane na ładowarkach teleskopowych);
 • platformy i pomosty (dzięki którym pojazd ma możliwość podnoszenia nie tylko ładunków, ale i pracowników. Są szczególnie przydatne w pracach budowlanych oraz dekarskich, ale także np. w sadownictwie).

 czym-jest-osprzet-do-wozkow-widlowych-1

Zastosowanie tego typu różnorodnych elementów pozwala w szybki sposób przekształcić zwykły wózek podnośnikowy w minikoparkę, dźwig czy nawet (dzięki jeszcze innym akcesoriom) zamiatarkę lub pług śnieżny. Jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, pozwalające na optymalne wykorzystanie posiadanego sprzętu, przy zakupie jedynie wymiennego osprzętu, bez konieczności inwestowania w nowe urządzenia. Dzięki temu, firma może rozwijać się szybko i dynamicznie, wykorzystując na co dzień sprzęt we wszystkich możliwych dla niego zastosowaniach.

Gdzie kupić osprzęt do wózków widłowych?

W przypadku wyboru i zakupu osprzętu do wózków widłowych bardzo ważny jest wybór odpowiedniego, solidnego, a przede wszystkim kompatybilnego sprzętu. W tym celu elementy osprzętu najlepiej zamawiać u producentów lub poprzez dealerów wózków widłowych, takich np. jak tutaj. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - kupując osprzęt do wózków z zaufanego, wiarygodnego źródła zyskuje się:

 • profesjonalne doradztwo w sprawie wyboru odpowiednich elementów;
 • duży wybór i sprzęt dostępny od ręki;
 • markowe, dobrej jakości elementy;
 • gwarancję na zakupiony osprzęt;
 • możliwość montażu elementów w serwisie.

Poza tym, im większy i dłużej działający na rynku dealer marki, tym większa wiarygodność sprzedawcy. Profesjonalne serwisy (takie jak tutaj) dysponują nie tylko dużą wiedzą techniczną pracowników, ale także doświadczeniem, na bazie którego są w stanie wskazać najlepiej pasujący osprzęt do konkretnych modeli wózków widłowych czy podpowiedzieć jak najbardziej optymalne rozwiązania.

Jakie korzyści daje dodatkowy osprzęt do wózków widłowych?

Wykorzystanie osprzętu w wózkach podnośnikowych niesie za sobą wiele korzyści oraz zaledwie jeden minus. Jeśli chodzi o korzyści i zalety to przede wszystkim:

 • pełne wykorzystanie wszystkich możliwości pojazdu;
 • nowe opcje i umiejętności posiadanego sprzętu (kilka urządzeń w jednym);
 • możliwość wykonywania różnego typu zadań na posiadanym sprzęcie (wielozadaniowość);
 • realna oszczędność (zakup osprzętu to znacznie niższy koszt w porównaniu z zakupem kilku nowych urządzeń).

Jaki jest zatem jedyny minus wykorzystania dodatkowego osprzętu na wózkach podnośnikowych? Jest on praktycznie nieodczuwalny w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, ale może stanowić pewien problem w średnich i dużych firmach. Chodzi tu o sytuacje, gdy w tym samym momencie niemożliwe jest korzystanie z wózka podnośnikowego w tradycyjnej formie (z widłami) oraz z dodatkowym osprzętem. Na wózku może być zainstalowany jednorazowo tylko jeden element osprzętu (chyba, że chodzi o karetkę wideł oraz widły).
Przykładowo, problem może stanowić sytuacja taka jak rozbiórka budynku, gdzie firma posiada zaledwie jeden wózek, ale konieczne jest transportowanie na zmianę materiałów sypkich oraz dużych elementów konstrukcji. Korzystając z jednego pojazdu, trzeba będzie stale zajmować się wymianą elementów osprzętu (o ile oczywiście nie uda się inaczej rozplanować tego typu pracy). Rozwiązanie tego typu będzie dość niekomfortowe, a przede wszystkim czasochłonne i lepiej będzie zainwestować w powiększenie posiadanej floty wózków o dodatkowy sprzęt. W przypadku braku dostatecznych funduszy, może to być również wypożyczenie wózków lub zakup takich jak tutaj - używanych wózków widłowych.

Podsumowanie

 osprzet-do-wozkow-widlowych-podsumowanie

Wykorzystując w codziennej pracy osprzęt do wózków widłowych zwiększa się możliwości, jakie daje praca na tych pojazdach. Dodatkowe elementy mogą być wykorzystywane w każdej branży, ważne jednak aby były one solidnie wykonane i dopuszczone do użytku, dlatego najlepiej kupować je wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Równie ważne jest ich dokładne zamocowanie (lub skorzystanie z pomocy serwisu wózków widłowych), co pozwoli na uniknięcie ewentualnych niebezpiecznych sytuacji.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: