Partyjniactwo bezpartyjne

  • 20.10.2021, 12:45
  • Krzysztof Przekop
Partyjniactwo bezpartyjne Na zdjęciu: burmistrz Mirosław Karolczuk
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1166 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

W czwartek będzie dosyć ciepło, nawet 15 stopni w dzień, ale może spaść deszcz. Piątek, sobota i niedziela będą raczej pochmurne, z niewielkim deszczem i temperaturą w okolicach 10 stopni Celsjusza.

Politycy niepolityczni

Czy można zostać radnym, burmistrzem nie będąc politykiem? W małych społecznościach tak zwykle bywa. Jednak już samo kandydowanie robi z nas w jakimś stopniu polityka. Po wyborach wybrańcy, czy tego chcą, czy nie, stają się politykami. Na miarę lokalną, ale politykami. Uczestniczą w układankach politycznych, w rozgrywkach personalnych, głosują zgodnie z wolą grupy politycznej, do której należą. Lokalne stronnictwa mogą być powiązane z dużymi partiami lub od takich związków się odżegnywać. W Polsce mamy niewielką akceptację polityki i partyjności. Ma to zapewne związek z czasami komuny, gdy przynależność do PZPR otwierała drogę do kariery, często była wręcz obowiązkowa, ale większość społeczeństwa wolała żyć i pracować z dala od struktur komunistycznych.

Partię polityczną definiujemy jako organizację społeczną, która ma program i której celem jest zdobycie i sprawowanie władzy. Zatem musimy się zgodzić, że każda grupa, która organizuje się w celu startu w wyborach, spełnia definicję partii politycznej. Członkowie tej grupy są politykami i zajmują się polityką. Od lat modne jest mieszanie wyborcom w głowach hasłami o apolityczności wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Wójt, burmistrz i prezydent miasta to politycy czystej wody. Nawet gdy nie należą do żadnej dużej partii, nie mogą powiedzieć, że są apartyjni, bo sami najczęściej tworzą i przewodzą lokalnym partiom. Są zatem politykami partyjnymi.

Musimy się zgodzić, że małe lokalne partie, zwane najczęściej komitetami wyborczymi, wzbudzają w wyborcach znacznie większe zaufanie niż partie ogólnopolskie. W Augustowie żaden z kandydatów dużych partii na burmistrza miasta nigdy nie zdobył fotela w ratuszu w wyborach bezpośrednich. Burmistrzami zostawali zawsze kandydaci partii (komitetów) lokalnych. Prezydenci i burmistrzowie podczas wyborów nie gardzą zwykle poparciem dużych organizacji politycznych, ale jeśli mają ugruntowane poparcie wyborców, wygrywają w pierwszej turze bez takiego poparcia.

Bez partii ani rusz

W Augustowie mamy, jak się wydaje, sytuację nieco odmienną. Burmistrz Karolczuk i jego zaplecze partyjne nie wierzy w sukces wyborczy w następnych wyborach. Mogą liczyć na kilkanaście procent głosów plus kilkanaście, które zawsze „przysługują” urzędującemu burmistrzowi. To może wystarczyć, by zdobyć 3-4 mandaty radnych i przemycić Mirosława Karolczuka do drugiej tury. Jednak w drugiej turze Karolczuk raczej nie ma szans z żadnym kandydatem, a 4 mandaty bez zdolności koalicyjnej pozwolą na przyglądanie się, jak inni naprawiają błędy poprzedników. Stąd poszukiwanie przyszłych koalicjantów. Zbawcą może okazać się część PiS skupiona wokół europosła Krzysztofa Jurgiela. Plotka mówi, że celem Naszego Miasta jest usunięcie z funkcji Marcina Kleczkowskiego, być może wyrzucenie go z PiS, objęcie funkcji przewodniczącego przez radnego wojewódzkiego z Lipska, Pawła Wnukowskiego. Wówczas banici z PiS mogliby wrócić na łono partii, a Nasze Miasto odzyskałoby zdolność koalicyjną, by po kolejnych wyborach kontynuować miejskie rządy. To by wyjaśniało zbliżenie Mirosława Karolczuka i Naszego Miasta do jednego z odłamów PiS.

Artykuł okładkowy poświęcamy drodze Mirosława Karolczuka od lewicy związanej z SLD do augustowskiej prawicy związanej z PiS. Zachęcam do kupienia najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego” i przeczytania tego artykułu.

W tym numerze mamy oczywiście także inne ciekawe artykuły.

Tomasz Dobkowski znowu przegrał

W tym tygodniu Tomasz Dobkowski kolejny raz przegrał sądzie. Tym razem z wojewodą podlaskim. W lipcu była przegrana z Marianem Dyczewskim, w październiku z Krzysztofem Przekopem, potem z Bohdanem Paszkowskim, wojewodą podlaskim. W sądzie można wygrać lub przegrać, ale żeby przegrywać za każdym razem…

W artykule „WSA oddalił skargę Dobkowskiego” przypominamy interesy radnego Dobkowskiego z miastem, decyzje wojewody i opisujemy wyrok sądu, który nie pozostawia wątpliwości, że mieliśmy rację, gdy piętnowaliśmy partykularyzm i koniunkturalizm w wykonaniu niektórych radnych Naszego Miasta. Nie zamierzam przypominać, ile wiader pomyj poleciało na nas ze strony tego środowiska. Może kiedyś doczekamy się przeprosin. Dobrowolnych lub nie.

Bardzo ważny wyrok

Wprawdzie od wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach mijają dwa tygodnie, pamięć o przegranej radnych koalicji z redaktorem Przekopem jest świeża, a sam wyrok wzbudza emocje. Radni opozycji przypominają radnym Naszego Miasta i ich koalicjantom o wolnościach konstytucyjnych, o swobodzie wymiany poglądów, o wolności słowa i roli niezależnych mediów w demokracji. Smutne jest to, że niektórym naszym radnym trzeba to przypominać. Zapraszam do lektury artykułu „Nie milkną echa ważnego wyroku”.

Muzeum zostało otwarte

Muzeum Obławy Augustowskiej będzie bardzo ważnym punktem na mapie Augustowa. Wierzę, że będzie to obiekt na miarę XXI wieku. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach musi być utrwalana i przywracana. Muzeum pokazało pierwszą wystawę, byliśmy tam i opisujemy w tekście „Twarzy „Lipcowych” już nikt nie wymaże z pamięci”.

Najnowszy „Przegląd” to także sporo sportu, w tym wywiad z Jurkiem Grąbczewskim, interwencja na Zarzeczu, zaproszenie do Akademii Leśnej, zatrute ule, Dzień Edukacji Narodowej, Uniwersytet Trzeciego Wieku i wiele innych tematów.

O tych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Piotr
Piotr 21.10.2021, 08:37
Kupiłem gazetę i zapoznałem się z artykułem okładkowym. Doskonała, mrówcza analiza, żadne spekulacje, żadne domysły albo konfabulacje, same fakty podane na tacy. Gratuluję i polecam.
Lewak
Lewak 20.10.2021, 19:52
Pan burmistrz na tym zdjęciu jest trochę podobny do pana prezesa PiS. To żart. Ale żartem nie są moje dalsze rozważania. Może pan burmistrz liczy na to, że będzie w kolejnych wyborach kandydatem na burmistrza z ramienia PiS? Szyld obecnego ugrupowania zapewne mu nie pomoże, a raczej zaszkodzi.
Przedszkole żaby
Przedszkole żaby 20.10.2021, 16:47
Czy6to prawda, że prokurator bada sprawę dobkowskiego i zawadzkiego?
ooloo
ooloo 21.10.2021, 02:47
Czyżby kolejna organizacja mafijna?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.10.2021, 19:49
A opozycja pyta radę czy może zgłosić nieprawidłowości przy budowie bazy dla kajakarzy do NIK. ??????????????
Brawo Panie Wojewodo, brawo Panie Marianie. Czas na RIO aby dokonała dogłębnie procedury przetargowej każdej inwestycji w tym mieście.
Mruk
Mruk 20.10.2021, 16:45
Zdjęcie oddaje wszystko.
ooloo
ooloo 21.10.2021, 02:50
Smerf "Gburek"?
Banita
Banita 20.10.2021, 14:47
Banici chcą odsunąć Kleczkowskiego od sterów w augustowskim PiS bo wiedzą, że tylko w ten sposób mogą jeszcze myśleć o miejscach na listach wyborczych tej partii i walce o mandaty. Jeśli Kleczkowski zostanie, banici będą musieli szukać miejsca na listach Naszego Miasta, szanse na mandaty będą praktycznie zerowe i skończy się władza, przywileje, diety i pycha, a zostanie im tylko wstyd.
Banici=NM
Banici=NM 21.10.2021, 07:47
Miejse banitow jest w ugrupowaniu Nasze Miasto, ktorego program i postulaty grzecznie, z pokora realizuja.
troth
troth 20.10.2021, 18:58
Ale jak mają odsunąć Kleczkowskiego od sterów jak już są banitami. Jaki mają wpływ na decyzje w Pisie?
Amicus Plato chyba się zagalopował
ooloo
ooloo 21.10.2021, 02:52
Takie jak szeregowy poseł z Nowogrodzkiej na decyzje Nie-Rządu.
ooloo
ooloo 20.10.2021, 17:20
To są prymitywne watażki próbujące pod płaszczykiem pracowitości ukręcić lody. Dna żenujące. Po takich się nawet na kota nie wsiada, o koniu nie wspomnę.
August
August 20.10.2021, 14:21
Prokuratura sprawdza UM . Mam nadzieje że to początek końca NN.
://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/205846
Spokojny
Spokojny 20.10.2021, 00:24
3-4 mandaty? Panie, jestem przekonany, że Nasze Miasto wygra kolejne wybory zdecydowaną różnicą głosów. Ludzie widzą jak Augustów się rozwija, jak staje się miastem godnym naśladowania nie tylko w regionie, ale w skali kraju. To będzie prawdziwy nokaut. Oczy się dopiero otworzą w chwili ogłoszenia wyników. Będzie zwycięstwo okazałe i kwik osób dożywotnio oderwanych od koryta.
Franek K
Franek K 20.10.2021, 13:52
Ludzie nie dadzą już się nabrać na pijar, fejsbusia, propagandę, kolorwe baloniki i socjotechniczne filmiki. Jedynie szkoda, że stanie się to dopiero za dwa lata. Chyba, że ktoś z jedenastki geniuszy zrezygnuje, jeśli go ruszy sumienie.
NM to już historia. Czarne karty historii
NM to już historia. Czarne karty historii 20.10.2021, 08:50
Pan Redaktor był bardzo łaskawy dając NM szansę na 4 mandaty. Rozmawiam z ludźmi i nie widzę szansy na żadne mandaty dla tych cwaniaczków. Ludzie widzą interesiki, interesy, prywatę, przekręty i nieudacznictwo z lukrem marketingowym na wierzchu.
ooloo
ooloo 20.10.2021, 17:06
To prawda. Niektórym się w d.... przewróciło od chwilowej władzy. Smród i hańba zostaną na wiele lat.
mieszkaniec
mieszkaniec 20.10.2021, 11:22
Zapomniałeś o niszczeniu ludzi, wyrzucaniu fachowców z pracy, kneblowaniu mediów. Też myślę, że projekt NM zakończy się podobnie jak projekt "dobrego gospodarza".
ooloo
ooloo 20.10.2021, 03:22
Mieciu przestań p...... Wypucuj lepiej ten łysy łeb aby nadal "oślepiać" swym intelektem.
Bażantex
Bażantex 19.10.2021, 23:58
Panie redaktorze, a kim jest pan Wnukowski z Lipska o którym pani pisze? Nie znam tego pana. Natomiast pana Marcina Kleczkowskiego akurat znam. Pan Kleczkowski może mi się nie podobać z różnych przyczyn głównie politycznych. Ale mam o nim dobre zdanie i uważam go za człowieka uczciwego, skromnego, rozsądnego, mającego dobre i szczere intencje. Mimo moich uwag do pana Kleczkowskiego uważam, że PiS pod jego wodzą jest w dobrych rękach.
Zenek
Zenek 20.10.2021, 10:09
pan z Lipska to kolega Kleczkowskiego tak jak na załączonym filmie i na pewno zna się na muzyce.. tej wyższych lotów....
https://www.youtube.com/watch?…
bleeeeeeeeeee
bleeeeeeeeeee 20.10.2021, 18:59
Ten film to jeden wielki dramat. Skompromitowana ex posłanka, banici wywaleni z PiS i katechetka bez wizji oraz fonii. To są kadry tej partii.

Podlizywanie się takim ludziom jest cynizmem ze strony NM, bo pokazuje ambiwalencję moralną i parcie do władzy za wszelką cenę.
JKD
JKD 20.10.2021, 18:13
ten kraj jest zgubiony z takimi ,,politykami''
Brutusy nie banici
Brutusy nie banici 20.10.2021, 17:00
Kim trzeba być aby kilka miesięcy po wyborach wbić nóż w plecy swemu szefowi .....
Boys
Boys 20.10.2021, 13:02
Fajny jest z niego kolega.
obserwator
obserwator 20.10.2021, 11:31
Brawo Zenek! Ten film pokazuję wszystko a zwłaszcza umiejętności naszego lokalnych polityków PiS Kleczkowskiego i Miklasa. Trzeba ten film puszczać na okrągło przed wyborami, żeby mieszkańcy już nigdy nie dali się wmanipulować w rozgrywki personalne tych panów.
Babeczka od wnuczka
Babeczka od wnuczka 20.10.2021, 12:10
Darek daj júż spokój z tym Kleczkowskim .
Dobrze wiesz .że to rozgrywki partyjne są.
Przestań mieszać ludziom w głowach .
Wyborca PiS od 2005 roku
Wyborca PiS od 2005 roku 19.10.2021, 23:29
Jestem wyborcą PiS od 2005 roku, przeszedłem wiele z tą partią, od rządu Kazimierza Marcinkiewicza i wicepremiera Giertycha, przez rząd Tuska i prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Powiem jednoznacznie, jako osoba z takim doświadczeniem. Nigdy nie zagłosuję na Nasze Miasto. Nie widzę w nich cech, które przyświecały Lechowi Kaczyńskiemu i innym osobom tworzącym Prawo i Sprawiedliwość. Jeżeli PiS kiedykolwiek zwiąże się z tymi ludźmi, pierwszy raz od 2005 roku zostanę w domu w dniu wyborów.
Katarzyna_caryca
Katarzyna_caryca 20.10.2021, 13:20
mam nadzieję że pierwszy pójdziesz na bagnety z Rosjanami .razem z kaczynskim, suskim , ziobrem i innymi.. bo ja w tym czasie wyjadę i będę się opalać na Hawajach.. mam dość tej pseudo dyplomacji i ludzi niespełna rozumów, co szafują moim życiem i mojej rodziny a sami s***.. w razie jakiegokolwiek zagrożenia...
kazik
kazik 20.10.2021, 11:35
Wyborco a czy przypadkiem nie głosowałeś na oszusta Karolczuka z NM, kiedy Jurgiel z Kleczkowskim namawiali na oddanie głosu na tego pana.
UE-fan
UE-fan 20.10.2021, 09:00
od 2005 r.? to już nigdy nie zmądrzejesz....
Nie głosuję na PiS ale rozumiem wybór
Nie głosuję na PiS ale rozumiem wybór 20.10.2021, 06:32
Wyborco , czy obecny PiS w sensie krajowym reprezentuje cechy , które przyświecały Lechowi Kaczyńskiemu ?. Na pewno nie pozwoliłby na to co jego brat ze swymi ludźmi robi z Polską i Polakami. Dlatego nie głosuj na PiS bo bezcześcisz pamięć LK
Ciekawy
Ciekawy 20.10.2021, 12:10
A cóż takiego robi z Polską ? Może wyjaśnisz?
ooloo
ooloo 20.10.2021, 17:09
DEWASTUJE!!!!
roztropny
roztropny 21.10.2021, 07:49
OOloo kup se flaszkę i zrób to co powiedziała twoja idolka Jachira.
wyborca
wyborca 19.10.2021, 23:14
W 2006 Leszek Cieślik startując z komitetu Platformy Obywatelskiej wygrał wybory na burmistrza Augustowa w pierwszej turze ,
Obiektywny
Obiektywny 19.10.2021, 23:05
Przegrywają kolejne procesy sądowe i nadal są przekonani o swojej doskonałości i nieomylności. Najgorsze jest to, że te porażki nie nauczą ich pokory, ponieważ nie są w stanie zaakceptować innego zdania i poglądów niż ich własne.

Pozostałe