Łączenie szczepionek. Jaka jest najlepsza konfiguracja?

  • 14.10.2021, 10:44 (aktualizacja 14.10.2021, 12:38)
  • News4Media
Łączenie szczepionek. Jaka jest najlepsza konfiguracja? iStock
Naukowcy wskazali, w jaki sposób należy przyjmować różne preparaty przeciwko COVID-19, aby uzyskać optymalną ochronę. W tym celu przebadano kilkuset pacjentów.

Badanie zostało zlecone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i miało na celu ocenę możliwości mieszania szczepionek. To już się dzieje, ale naukowcy i lekarze chcieli odpowiedzieć na pytanie, jaki preparat (jako dawkę przypominającą) podać w stosunku do wcześniej przyjętego przez pacjenta produktu, by był najskuteczniejszy. W tym celu przebadano 458 dorosłych osób. Każda z nich otrzymała wcześniej jedną z trzech powszechnie stosowanych na świecie szczepionek firm: Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson.

Jak donosi CNN International, po zaaplikowaniu pacjentom kolejnych dawek, zbadano - po 15 dniach - poziom przeciwciał w ich organizmach. W ten sposób ustalono, że u osób, które jako pierwszy przyjęły produkt Johnson & Johnson a ponownie ten sam preparat, poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie. Jeszcze lepsze wyniki osiągnięto po podaniu tym pacjentom szczepionki Pfizera (35-krotny wzrost) i Moderny (76 razy więcej przeciwciał). Badanie pokazało także, że zawsze preparat Moderny - gdy został podany jako przypomnienie - dawał lepsze wyniki od pozostałych.

Dr Dan Barouch, z
Uniwersytet Harvarda w rozmowie z CNN tłumaczy, że ogólną zasadą jest to, że dawka przypominająca przynosi lepsze efekty, im większy jest odstęp czasowy od przyjęcia pierwszego preparatu. Zaznacza jednocześnie, że są to wstępne wyniki badań, a na dokładniejsze należy jeszcze poczekać. Narodowy Instytut Zdrowia w USA zaznaczył także, że Moderna jako dawka przypominająca faktycznie daje lepsze efekty niż pozostałe preparaty, ale; „Niektóre badania skuteczności sugerowały spadek, po pewnym czasie, skuteczności szczepionki Moderna przeciwko objawowemu zakażeniu wariantem Delta, podczas gdy inne nie”.

Polski rząd, decydując o podawaniu trzeciej dawki osobom z grupy podwyższonego ryzyka, wskazał, że dorośli mają przyjąć szczepionkę marki Pfizer lub Moderna, a młodzież w wieku 12-17 lat produkt Pfizera. Trzecia dawka może być im podana po 28 dniach od podania ostatniej. Seniorom, po sześciu miesiącach od ostatniego szczepienia, może być aplikowany preparat Pfizera.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe