Stan wyjątkowy stał się faktem

  • 03.09.2021, 09:47 (aktualizacja 03.09.2021, 09:55)
  • Beata Perzanowska
Stan wyjątkowy stał się faktem
W czwartek, 2 września Andrzej Duda, prezydent Polski podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych. W powiecie augustowskim dotyczy on 15 miejscowości w gminie Płaska i Lipsk.

W gminie Płaska stan wyjątkowy obejmuje miejscowości Gruszki, Rudawka i Rygol. Natomiast w gminie Lipsk dotyczy miejscowości Lubinowo, Nowe Leśne Bohatery, Stare Leśne Bohatery, Bartniki, Kopczany, Lichosielce, Siółko, Rakowicze, Rygałówka, Lipszczany i Dolinczany. Jak poinformował nas Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski i szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Augustowie, podczas wideokonferencji z ministrem spraw wewnętrznych z udziałem wojewody, jego służb, starostów i burmistrzów miejscowości objętych stanem wyjątkowych, minister Mariusz Kamiński tłumaczył, że został on wprowadzony przede wszystkim po to, żeby zabezpieczyć granicę i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców terenów przygranicznych. Minister zapewnił też, że stan wyjątkowy nie będzie utrudniał życia mieszkańców miejscowości nim objętych. Warto jednak pamiętać, że w terenie przygranicznym obowiązują teraz obostrzenia i restrykcje. I tak, w miejscowościach, na których wprowadzono stan wyjątkowy nie można organizować zgromadzeń ani imprez masowych. Osoby zamieszkałe w pasie przygranicznym mają obowiązek posiadać przy sobie dokument tożsamości, a w przypadku osób do 18 roku życia legitymację szkolną. Na terenie objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz robienia zdjęć i filmów infrastruktury granicznej oraz funkcjonariuszom służb, wykonującym czynności służbowe. Osoby na stałe niezamieszkujące te tereny muszą je opuścić. Osoby postronne chcące dostać się do pasa granicznego będą musiały pozyskać zezwolenie, które będą wydawać komendanci placówek straży granicznych czyli w naszym przypadku w Płaskiej i Lipsku. Występując o nie będą musiały uzasadnić powód takiej wizyty. Np. ktoś buduje dom w jednej ze wsi nad granicą i tę budowę realizuje firma z Augustowa to wtedy taka firma powinna wystąpić o zezwolenie i może wówczas pracować na tym terenie. Podobnie będzie z działalnością rolniczą. Warto zaznaczyć, że turyści, wypoczywający w tych miejscowościach muszą natychmiast je opuścić. Natomiast osoby, które prowadzą działalność turystyczną będą mogły liczyć na rekompensatę ze strony skarbu państwa. Stan wyjątkowy jest wprowadzony na 30 dni z możliwością przedłużenia. 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe