Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 lutego 2026 09:07
Reklama

Wotum nieufności za śmieci?

Podziel się
Oceń

Nasi Czytelnicy wielokrotnie zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ich problemów. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy ulicy Jarzębinowej w Augustowie. Znajduje się tam 17 domów w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy tych domów w ostatnim czasie zostali pozbawieni dostępu do stojanek na śmieci. Są bezradni, bo nie wiedzą, co mają robić z odpadami, za których wywóz płacą. Kwestię odpadów utrudnia też upał.
Wotum nieufności za śmieci?

Mieszkańcy ulicy Jarzębinowej zmierzają się z bardzo istotnym i śmierdzącym problemem. Zostali bowiem pozbawieni miejsca do wyrzucania domowych odpadów. W tak potwornym upale augustowianie z Jarzębinowej zachodzą w głowę, co mają teraz zrobić, gdzie wyrzucać śmieci?

-Nasze domy w zabudowie szeregowej powstały 40 lat temu. Wtedy byliśmy członkami spółdzielni mieszkaniowej i mieliśmy stojankę na odpady dedykowaną tylko nam. Od kilku lat nie należymy już do spółdzielni. A kilka lat temu obok naszych domów powstał spółdzielczy blok. Prezes spółdzielni pozwolił nam na korzystanie ze stojanki przynależnej do nowego bloku. Podpisaliśmy z nim umowę na podnajmowanie pojemników na śmieci. Płaciliśmy też opłatę za wywóz odpadów do miasta. Podnajmowanie pojemników nie spodobało się jednak władzom miasta Augustowa. Ich zdaniem podnajmowanie pojemników jest niezgodne z prawem -mówią augustowianie. -W związku z niezadowoleniem władz miasta prezes spółdzielni nie dawno wymówił nam podnajmowanie pojemników. To poskutkowało tym, że obecnie nie mamy żadnego dostępu do stojanki.

Mieszkańcy tego osiedla są tą sytuacją mocno oburzeni. Każdy z nich wysłał pismo do władz miasta w tej sprawie. Jak nam powiedzieli odpowiedź ma przyjść dopiero 20 lipca.

-Miasto każe nam przy naszych posesjach postawić pojemniki, ale my nie mamy gdzie, bo zgodnie z przepisami pojemniki powinny znajdować się w odległości 10 metrów od okien i trzech metrów od sąsiedniej posesji. To jest zabudowa szeregowa, nasze domy są ze sobą połączone i niestety nie ma odpowiedniej odległości od sąsiedniej posesji. Nasze podwórka są małe, a więc odległość od okien wynosi może z osiem metrów, a nie wymagane 10. Mamy więc teraz postawić pojemniki i łamać prawo? -skarżą się mieszkańcy. -Czy władze miasta nie mogły podejść do nas tak zwyczajnie, ludzko? Co komu przeszkadzało, że podnajmowaliśmy pojemniki od spółdzielni? Miasto na tym nie cierpiało, bo przecież płaciliśmy i do spółdzielni i do miasta opłaty za wywóz odpadów. Nie unikaliśmy przez to płatności za wywóz. Kosztowało nas to nie mało, bo ponad 600 zł rocznie. Do tego przecież płacimy coroczny podatek od nieruchomości do miejskiej kasy. Opłaty płacimy regularnie i tak nas się traktuje.

 

 

Ludzie zostali pokrzywdzeni

Kazimierz Kożuchowski prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie potwierdza, że władze miejskie zarzuciły Spółdzielni łamanie przepisów i w związku z tym musieliśmy wypowiedzieć umowy mieszkańcom między innymi ulicy Jarzębinowej.

-Władze miasta poinformowały nas, że nie możemy wydzierżawiać swoich pojemników dla innych mieszkańców, bo jest to niezgodne z prawem. Wobec powyższego musieliśmy rozwiązać te umowy na dzierżawę pojemników. Uważam, że jest to po prostu oznaka braku poszanowania dla środowiska naturalnego, zamiast jednej stojanki będzie ich aż 18. Każdy z właścicieli tych domów będzie musiał ustawić własne pojemniki. Tylko należy zapytać, gdzie oni mają te pojemniki u siebie postawić? Jeden z urzędników powiedział mieszkańcom tego osiedla, że spółdzielnia na nich zarabia. Oczywiście, pobieraliśmy opłaty za to, że korzystali z naszych pojemników, które przecież trzeba odnawiać, czyścić i utrzymywać porządek wokół nich. Nie ma w tym nic niezwykłego, przecież my te koszty ponosiliśmy. Decyzja władz jest dla mnie niezrozumiała. Zrobiono tym ludziom po prostu krzywdę -podkreśla Kazimierz Kożuchowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. -To jest jakieś nieporozumienie. Mówią, że spółdzielnia nie może gromadzić odpadów. Zgodnie z ustawą o odpadach, śmieci są własnością miasta. My tylko udostępnialiśmy pojemniki, a przecież gospodarka odpadami leży w gestii miasta i to spółka miejska je zabierała, a opłaty za odpady komunalne są wnoszone przez nich bezpośrednio do miasta. Według przepisów ustawy, jeśli nie ma możliwości ustawienia pojemników na śmieci na własnej posesji można je postawić na posesji sąsiedniej. Sytuacja ze śmieciami w Augustowie jest zresztą od dłuższego czasu bardzo trudna. Ze spółdzielczych pojemników Bio odpady wywożone są bardzo rzadko, co generuje przykre zapachy. Pracuję w spółdzielni od wielu lat. W tym okresie wywozu odpadów dokonywało kilka firm, ale tak źle jak jest teraz jeszcze nigdy nie było. Miasto w rozmowach zasugerowało Spółdzielni dostawienie większej liczby pojemników. W związku z tym rodzi się pytanie, gdzie mamy te dodatkowe pojemniki ustawić? Na placach zabaw? Parkingach? Czy może na skromnych terenach zielonych?

 

Wotum nieufności i augustowski bałagan

 

Mieszkańcy są mocno rozgoryczeni całą sytuacją i nie wiedzą co mają teraz robić.

-Nie wiemy co robić ze śmieciami przy tych upałach. Każdy z nas napisał pismo do urzędu i do 20 lipca mamy czekać na odpowiedź, ale skoro spółdzielnia rozwiązała z nami umowę, to my nie mamy gdzie wyrzucać śmieci -denerwują się augustowianie z ulicy Jarzębinowej. - Zginiemy w smrodzie. Przeszliśmy covid, wielu z nas chorowało i udało nam się wyzdrowieć, a teraz zabiją nas śmieci?

-Urząd miast powinien służyć ludziom, a nie służy -dodaje jeden z moich rozmówców. -Zamiast uprościć sprawę i naprawdę pomóc mieszkańcom, to władza służy interesom swoim radnym. Chyba będziemy zbierać te wszystkie śmieci do worków i nosić je pod magistrat. Do Augustowa trzeba telewizję sprowadzić, nadać na całą Polskę, bałagan augustowski powinien pójść na całą Polskę i tyle, innego wyjścia nie ma. Trzeba dać wotum nieufności dla urzędników miasta, dla władz miasta i dla rady. Oni nic nie robią, tylko się kłócą, za łby się wodzą, przecież to jest jakiś obłęd.

Śmieci to jednak nie jedyny problem tych mieszkańców. Mają też spory kłopot ze swoją ulicą. Jest ona poniszczona, wszędzie są dziury. Ta uliczka jest bardzo krótka. Została przekazana miastu, ale nadal nikt o nią nie dba. Nie jest odśnieżana zimą, a dziury łatają sami mieszkańcy na własny koszt. Warto zaznaczyć, że problem śmieci dotyczy aż 17 domów, w których mieszka po 2 -3 osoby. Skala nie jest więc mała.

 

Urzędnicy znają problem

O tę sprawę zapytaliśmy miejskich urzędników.

-Władze miasta znają problem związany z odbiorem śmieci od mieszkańców na ulicy Jarzębinowej i podejmują działania, które doprowadzą do rozwiązania zaistniałej sytuacji. W tej sprawie osobiste spotkania z mieszkańcami odbył już burmistrz Mirosław Karolczuk. Przyczyną zaistniałego problemu jest fakt, że, jak stwierdził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie nie może być podmiotem zbierającym odpady komunalne od mieszkańców domów jednorodzinnych, ponieważ nie posiada stosownego wpisu do rejestru. Taka informacja rodzi więc pytanie: czy Spółdzielnia Mieszkaniowa działała legalnie? Ta kwestia zostanie rozstrzygnięta podczas toczącego się już postępowania administracyjnego. Rozwiązanie przez Spółdzielnię umów wynika więc wprost z zastosowania obowiązujących norm przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Spółka Necko, Urząd Miejski w Augustowie i Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie muszą działać zgodnie z literą prawa -wyjaśnia Joanna Grudzińska, pełniąca obowiązku kierownika wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Augustowie. -Ponadto, kluczowy dla tej sprawy jest fakt, że powoływane przepisy prawa dopuszczają możliwość ustawienia pojemników w odległości 3 metrów od okien i drzwi w przypadku zabudowań jednorodzinnych, z którymi mamy tu do czynienia. Warunki zabudowy na ulicy Jarzębinowej pozwalają na takie rozwiązanie. Urząd Miejski i Spółka „Necko” dołożą wszelkich starań, aby ułatwić mieszkańcom dostosowanie się do przepisów egzekwowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

 



Napisz komentarz

Komentarze

Marian 16.07.2021 17:04
Może pan Prezes Spółdzielni postawi na swojej posesji kosz na śmieci, a nie podrzuca swoje śmieci do altany śmietnikowej przy ulicy Norwida

G. J 16.07.2021 09:11
To nie jedyny problem. Pełne kosze, niesamowity smród nad neckiem. Połamane drzewa. Czy ktoś nad tym panuje? I nie mówcie, że filipa wina, bo chtba są od tego pracownicy?

frewef 16.07.2021 11:41
Właśnie Fipipa wina, bo to on pracownikami rządzi. Powalone drzewa leżą od jesieni. Niech więcej spaceruje po lasku a nie tylko na plaży. Może zauważy śmiecie i powalone drzewa. Ostatnio przy technikum (palarnia młodzieży ACE) przybyl materac.

Fakir 16.07.2021 17:53
No to tylko czekać lotnego patrolu Samozwańczych Stróżów Moralności (tj. Księciunia z Tołdim). Przydrepcą samowtór, sprawdzą kto spał na tym materacu, z kim, no i najważniejsze, czy mieli na to zgodę wielebnego..

4ffg4 15.07.2021 17:18
Problem z niczego. Większośc prywatnych domów ma pojemniki pod płotem i nikomu to nie przeszkadza. Jako wspólnota może zrobić składkę i zrobić sobie wspólny smietnik. Trochę zaradności.

zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 29 styc - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i insrybutorowo-jablonkowej egzekutywy spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💸💰💰💰🤑🤝👏📉🏚🏚🏚Treść komentarza: Trzeba zapytać trzech naczelnych ratuszowych gamoni z miejskiego magistratu o to niezwykle niebezpieczne lodowisko na chodnikach, zaserwowane mieszkańcom Augustowa za całe free z kartą "TAK" oraz wszystkim przyjezdnym żądnych mocnych wrażeń w Augustowie? Ci kompulsywni farmazoniarze z ratusza są mocni, ale niestety dla Augustowa i jego mieszkańców, tylko w infantylnie populistycznym pajacowaniu w mediach społecznościowych, klaunowaniu w propagandowych gazetko-żurnalach i drenowaniu miejskiego budżetu zdublowanymi lub nawet potrojonymi i nikomu niepotrzebnymi, specyficznie "drogocennymi" etacikami. Burmiszcz Karolczuk zapewne odpowie, że ma inne, insrybutorowo-jablonkowe priorytety. Natomiast zastępca Chodkiewicz na swój infantylnokuglarski sposób odwróci kota ogonem i "sprzeda" temat niebezpiecznych ślizgawek na miejskich chodnikach, bulwarach i trotuarach, jako darmowe lodowisko zafundowane na koniec zimy mieszkańcom Augustowa, szczególnie i być może intencjonalnie dedykowane staruszkom i osobom z niepełnosprawnościami.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 23:11Źródło komentarza: Leszek Stanisław Cieślik o metodach zastępcy burmistrza i metodzie opłat za odpady w Augustowie (video)Autor komentarza: Góru.Treść komentarza: No wielki Waldi to może dla wisi ... ugotować zupę z dyni, a Pawełek to może marzyć że będzie posłem o morze nawet premierem ,ha ha ha ha ha ha ha ha.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 20:51Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: LogikaTreść komentarza: Jak rok temu starostwo nie dostalo piniedzy, to był lament i można było zrozumieć, że wszyscy są temu winni, tylko nie oni. Teraz, jak dostali kasę, to pewnie powiedzą, że tylko oni się do tego przyczynili i nikt poza tym.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 20:20Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: Waldemar na WójtaTreść komentarza: A co Wielki Waldi i Paweł mogą zrobić teraz no nagrać jakiś film na fejsbuka i pochwalić się że to oni się tyle lat starali i dzięki właśnie nim te pieniądze zostały pozyskane z nadzieją że ktoś w to uwierzy.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 20:09Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: ParodiaTreść komentarza: Narozdaje gadżetów kupionych za publiczne pieniądze, wystąpi w jakimś diskopolowym hicie czy tam wyda gazetkę i ten ciemny lud to łyknieData dodania komentarza: 25.02.2026, 20:02Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: Na czworakaTreść komentarza: Dziś byłem na spacerze nad Neckiem. Na czworakach. Jedno wielkie lodowisko wszędzie. Można na hokejówkach jeździć. I tak sobie pomyślałem o 3 burmiszczach, o radnych - w tym tych od turystyki Cieśliku i Piaseckiej. Poważnie zaskoczeni jesteście pogodą? Nie ma piasku w Augustowie? Filipek japy nie drze na FB? A nie, bo to jego brocha! Zrobiłem foty i jak kiedy UM sie przyp..., że chodnik nie posypany to w sądzie mam dowód.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 18:35Źródło komentarza: Leszek Stanisław Cieślik o metodach zastępcy burmistrza i metodzie opłat za odpady w Augustowie (video)Autor komentarza: Daj blikaTreść komentarza: I bardzo dobrze. Tyle o tym wałkują wszędzie, banki ostrzegają, a i tak nie skutkuje. Teraz zapewne poskutkuje.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 18:30Źródło komentarza: Mieszkanka powiatu augustowskiego straciła 2 000 złAutor komentarza: Pijakom wonTreść komentarza: Kto ma incydent alkocholowo-komunikacyjny to jest w polityce. Zobaczcie ilu jest takich w naszym miescie. To bulwary, to ronda, to parkingi, to sklepy, to Bepisy. Jak patrzę to naprawdę zastanawiam się, że najwięcej do powiedzenia mają ci z największymi promilami.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 18:27Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: TomiTreść komentarza: Od solidnych kilku lat mówło się o S8 Augustów-Białystok. Od kilku lat mówiło się o nowej drodze Augustów-Suwałki wraz ze śceżka rowerową. I co? I g....o. Obiecać można wszystko, byle głosowali. Prośba do tych co głosowali: teraz zastanówcie się i rozliczcie. Niech biora odpowiedzialność za swoje słowa.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 18:21Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: Szczepki.Treść komentarza: Z całego serca dziękujemy panie pośle Niedźwiedzki, wielką żeś pan radość nam sprawił.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 18:10Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: Mieszkaniec.Treść komentarza: Ale co na to Wnukowski ? Przecież to on rozdaje karty w powiecie.a i Waldemar będzie zniesmaczony .zawsze dla powiatu Augustowskiego to ci panowie ponoć pozyskiwali , a tu pomógł pan poseł, szok .Data dodania komentarza: 25.02.2026, 16:53Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: A kto go wybierze??? Lipsk czy rodzina? Te powiązania z Melexem do raczej nie powód do chluby. Ale jak zagłosuje lud ciemny to nikt nie przewidzi.Data dodania komentarza: 25.02.2026, 16:37Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: Nowinka.Treść komentarza: No bardzo dobrze panie pośle dziękujemy i prosimy o nas pamiętać . Po prostu robicie nie gadacie .Data dodania komentarza: 25.02.2026, 16:33Źródło komentarza: Pieniądze na drogi w powiecie augustowskim. Poseł Jacek Niedźwiedzki wspierał beneficjentówAutor komentarza: Pan Paweł PosełTreść komentarza: Ma ambicje i plany żeby nim zostać w kolejnych wyborach. Podobno już niektórzy go tytułują Panem PosłemData dodania komentarza: 25.02.2026, 14:34Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: BAUTreść komentarza: Przebił Lipskiego???Data dodania komentarza: 25.02.2026, 13:41Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: Wyborca .Treść komentarza: Ale ten kierownik komunikacji jest wszędzie tam gdzie trzeba i nie trzeba, no człowiek orkiestra, nie zastąpiony no nie zastąpiony czasami odnoszę wrażenie że jest ważniejszy od starosty powiatu, no wszędzie go potrzebują, to dopiero polityk , szkoda że nie został posłem,........Data dodania komentarza: 25.02.2026, 08:35Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: Mieszkaniec.Treść komentarza: Pani Chrulska to jest prawdziwa radną dba o mieszkańców powiatu ,brawo ,A mentor nad mentorami tylko o rodzinę.Chyba jest różnica .Data dodania komentarza: 25.02.2026, 08:18Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Z tego czym nas straszą to klasy dwujęzyczne być powinny ale z nauką rosyjskiego. Ucz się języka swego wroga.Data dodania komentarza: 24.02.2026, 19:39Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: Non scholae, sed vitae discimusTreść komentarza: Bardzo dobra inicjatywa radnej Wiesławy Chrulskiej. Popieram pomysł w 100 %!Data dodania komentarza: 24.02.2026, 19:28Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w AugustowieAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Co prawda to prawda, Pani Chrulska ma tak ogromne doświadczenie w zarządzaniu oświatą, że zupełnie obiektywnie należą się gratulacje. Również dla dyrekcji II LO, ta Pani też robi wszystko żeby szkoła się utrzymała. Najpierw klasa mundurowa której wcześniej nie było teraz dwujęzyczna. Kobieta nie boi się wyzwań jakie niesie za sobą nadciągający w zastraszającym tempie nieuchronny niż demograficzny... I na to nikt wpływu nie ma.Data dodania komentarza: 24.02.2026, 19:22Źródło komentarza: Oddział dwujęzyczny w Augustowie
Reklama