Augustowianie będą pierwsi

  • 05.06.2021, 14:33
  • Beata Perzanowska
Augustowianie będą pierwsi
W tym roku kwalifikacja wojskowa na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Suwałkach im. gen. dyw. Józefa Leśniewskiego rozpocznie się w czerwcu. Jako pierwsi przystąpią do niej mieszkańcy powiatu augustowskiego.

Służba wojskowa w naszym kraju jest dobrowolna, ale każdy mężczyzna musi przejść kwalifikację wojskową, która polega na ocenie zdrowia i przyznaniu konkretnej kategorii wojskowej. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stawić się powinni mężczyźni urodzeni w 2002 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii i osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Warto dodać, że kwalifikacji muszą się też podać niektóre panie. I tak tegoroczną komisję powinny przejść kobiety urodzone w latach 1997-2002, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Kwalifikacja dotyczy też kobiet, które są studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków takich jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria i nie posiadają jeszcze określonej kategorii wojskowej. Do stawienia się na komisję lekarską mogą być też wezwane osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a jeszcze nie posiadają przyznanej kategorii wojskowej.

Tegoroczna kwalifikacja rozpocznie się w poniedziałek, 7 czerwca. Jako pierwsi przed komisją staną mieszkańcy powiatu augustowskiego. Każda osoba podlegająca stawiennictwu otrzyma pocztą imienne wezwanie.

Warto dodać, że osoby które zostaną wezwane po raz pierwszy na kwalifikacje, powinny posiadać ze sobą dowód osobisty, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

Kategoria "A"- zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej;

Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej (o której mowa w opisie kategorii "A") z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, w czasie pokoju;

Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej (o której mowa w opisie kategorii "A") w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Orzeczenie o zaliczeniu danej osoby do jednej z kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej właściwe komisje lekarskie wydają na podstawie badania lekarskiego, fizycznej i psychicznej zdolności tej osoby do odpowiedniego rodzaju służby wojskowej z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych, a w razie potrzeby również obserwacji szpitalnej.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe