Konflikt najlepszym towarzyszem

  • 19.05.2021, 17:48
  • Krzysztof Przekop
Konflikt najlepszym towarzyszem Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Radni opozycji augustowskiej rady miejskiej
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1145 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Kolejny tydzień maja będzie majowy. Temperatury w dzień od 15 do 19 stopni, sporo słońca, trochę deszczu.

Konflikt najlepszym towarzyszem

Kierownictwo Naszego Miasta z lubością i uporem rządzi za pomocą konfliktu. W ubiegłej kadencji wrogiem był starosta, wojewoda, marszałek, później burmistrz, w tej kadencji kolejni radni opozycyjni, kierownicy, dyrektorzy, prezesi, wolna prasa, poszczególni dziennikarze. Jest to kalka z metod centralnych. Znajduje się wroga i kieruje się na niego całą energię marketingu politycznego. Skoro działa w Warszawie, może zadziałać w Augustowie. Wydaje się, że te metody jednak w grodzie nad Nettą nie znajdują zastosowania, choć władza miejska uważa inaczej. Odsłoną kolejnego konfliktu jest zapowiedź pozbawienia opozycji głosu na sesjach. Dzieje się to pod płaszczykiem uporządkowania i skrócenia obrad. Jak to często bywa, proponowane rozwiązania pacjenta nie uleczą, uciszą nieco jego jęki. Sesje są nieuporządkowane przez fatalne prowadzenie, bezsensowne komentowanie przez przewodniczącą, która wprowadza na obrady niezwykłą nerwowość. Przewlekłość obrad wynika w ogromnej części z faktu, że urzędnicy miejscy mają praktycznie nieograniczony dostęp do mównicy i zajmują często ponad połowę czasu sesji. Odebranie głosu radnym spowoduje jedynie odebranie głosu radnym i nic więcej. Pierwsza sesja po zmianach będzie na pokaz trwała krócej, a potem wrócimy do normy, ale już bez zbędnej dyskusji. Teoretycznie demokracja będzie niby istnieć, bo są przecież wybory, ale będzie to demokracja z wyrwanymi językami i obciętymi kończynami. Dobrze, że w Augustowie jest jeszcze wolna pluralistyczna prasa, gdzie radni różnych opcji politycznych mają nieograniczony dostęp. Jakoś poradzimy sobie z próbą dyktatury mienszewików. Bardzo zapraszam do lektury i polecam artykuł okładkowy „Ograniczanie demokracji”.

Trudna polszczyzna

Nasz język ojczysty jest niezwykle trudny. Wielu z nas ma z nim problemy, bo pułapek jest bez liku. Czasami myślę o polonistach, którzy cicho śmieją się pod nosem czytając moje niepozbawione błędów teksty. Czasami chodzi o zwykłe literówki, czasami o niezręczność językową, czasami o niefortunną parabolę myślową. Ale pracujemy ciężko w redakcji nad doskonaleniem naszego warsztatu. I widzę postępy. Do takiej samej pracy zachęcam niektórych z radnych. Poprawne budowanie myśli upraszcza komunikację, a poprawność językowa wyklucza nieprozumienia. W końcu gramatyka, ortografia, poprawna wymowa to swego rodzaju umowa społeczna. Nasi przodkowie umówili się co do zasad, w szkole nam je przekazano i powinniśmy się ich trzymać. Eksperymenty językowe pozostawmy ludziom młodym, dzięki którym język staje się świeższy i bardziej żywy. Osoby publiczne powinny poruszać się w kanonie językowym.

O przygodach niektórych radnych z językiem polskim piszemy w artykule „Mówio po polskiemu języku”.

A na marginesie polecam tekst o błędach językowych w aptekach. Zatytułowaliśmy go „Poproszę debilon”.

Atak wyprzedzający

Zastanawialiśmy się w redakcji, jaka była przyczyna ataku Mirosława Zawadzkiego na nas. Dzisiaj już wiemy. Był to cios wyprzedzający. Radny Zawadzki wiedział już wówczas, że za chwilę pojawią się niewygodne fakty. Do nas te informacje dotarły w weekend. Otóż Mirosław Zawadzki jest kolejnym radnym wystawiającym przez swoją firmę faktury dla miasta. Radny mógł zakładać, że jak tylko się o tym dowiemy, będziemy zmuszeni podać to wiadomości publicznej. Teraz machina propagandowa Naszego Miasta uzna, że gazeta odgrywa się na radnym. Część ludzi w taką narrację uwierzy, jednak, jak ufam, większość uzna, że postępowanie radnego Zawadzkiego jest co najmniej nieetyczne i że powinien złożyć mandat. Zapraszam do lektury tekstu „Lustro dla Zawadzkiego”.

Pochylamy się nad wodą

Mieszkańcy Augustowa coraz częściej proszą nas o pomoc w załatwieniu prostych spraw. Urzędnicy miejscy z burmistrzem na czele wydają się często bardzo nieporadni w swoich działaniach. Doświadczenie uczy, że jeden telefon dziennikarza może znacznie więcej niż dziesiątki pism mieszkańców. Liczymy, że tym razem też tak będzie. Po raz drugi opisujemy problemy mieszkanki z wodą na działce. Tytuł tekstu „Walczą z wodą na posesji”.

Bardzo lubimy rozmawiać z radnymi. Tym razem mamy dla naszych Czytelników wywiad z dr inż. Adamem Sieńko.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez urząd miasta, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gref
gref 19.05.2021, 21:07
Ciekawe co Wojewoda na to, tym razem?
ferg
ferg 20.05.2021, 08:44
Gdy sprawy pójdą dalej to może zrozumie że został wprowadzony "na minę "
Lustracja Zawadzkuego
Lustracja Zawadzkuego 19.05.2021, 15:23
Święty Mirosław vel choinka pachnącą chyba umie użyć lustra i podziękować wyborcom za służbę.
parafianin JCH
parafianin JCH 20.05.2021, 12:04
Klęka przed figurą a diabła ma za skórą.
Jak proboszczem był dr Kalinowski to na 3 mszach w niedzielę był widywany. Teraz musi drogi do kościoła mu GPS nie wskazuje.
Zawadzki utopi Ich Miasto
Zawadzki utopi Ich Miasto 19.05.2021, 13:56
Musi być niezły kipisz, skoro NM wróciło na forum. Boją się jak cholerna, bo jest czego.
Olej z pierwszego tloczenia
Olej z pierwszego tloczenia 19.05.2021, 13:21
W pandemii więcej trzeba smarować
ciekawy
ciekawy 19.05.2021, 13:08
proponuję sprawdzić wydatki magistratu w latach 1990-2006... tu wyjdą pewnie cuda
włóż nos do kawy
włóż nos do kawy 19.05.2021, 14:29
Te "cuda" do dziś dnia są wizytówką Augustowa ..dzięki Cieślikowi . Żaden przed nim ani po, nie zrobił tyle dobrego dla miasta co on.
darkness
darkness 19.05.2021, 12:59
Nieciekawie ma teraz pewna pani mecenas. Zastanawiam się jak bardzo pokrętną interpretację przepisów musi przedstawić pospólstwu, jakich wygibasów intelektualnych musi dokonać owa pani, aby uzasadnić, że radny może sprzedawać miastu absolutnie wszystko (a w szczególności paliwo, zapachy samochodowe, olej, żarówki i wycieraczki) za wyjątkiem kartaczy, zwłaszcza brydżystom. Ostrzę sobie zęby i czekam z niecierpliwością na ten wykwit intelektu, na ten popis prawniczego geniuszu. Tak, aby 6 złotych, Szapapaż i inne takie mogły z niezmąconym sumieniem zakrzyknąć "niewinny" i wcisnąć odpowiedni guziczek, a Amicus Plato nawet mógłby westchnąć po łacinie "innociius".
Będziemy obserwować postępy ciemności.
jam
jam 21.05.2021, 11:29
Dziwi mnie, że niektórzy radni przyjmuję te interpretacje bezkrytycznie jak wyrocznię. Jaką będą mieć minę, gdy te sprawy upadną w sądach? Teraz nie dziwię się Walulikowi, że dokonał czystek kadrowych.
Bełkot
Bełkot 19.05.2021, 16:48
A kto ją tam zrozumie. Te usta.... 😂😂😂😂
whitegites
whitegites 19.05.2021, 16:32
Co to znaczy "nieciekawie" będzie miała pani mecenas ? To jest jej zawód a jak widać i słychać dobra jest w interpretacjach zgodnie z życzeniem klienta tylko że klientami są także przedstawiciele opozycji w Radzie Miasta a dla niech jest bardziej "prorokiem".
Jenua
Jenua 19.05.2021, 11:44
Kolejny tydzień zaczynacie od walenie w NM. Już nawet w TVP tak nie robią. Żenująca gazeta. Mam nadzieję, że opublikujecie komentarz, a nie go ocenzurujcie jak wiele innych, które są Wam niewygodne.
refleks
refleks 19.05.2021, 15:13
Jenua, musi być równowaga w przyrodzie, bo inaczej ekosystem się rozwali. Jedni kolejny tydzień zaczynają od pisania laurek NM i kadzenia a przemilczania porażek, więc ktoś inny musi pokazywać, że jest też inne oblicze tej władzy. Jeśli tego nie rozumiesz, to nie rozumiesz demokracji.
A TVPiS nadal dzień w dzień wali w opozycję i przegrywa kolejne sprawy w sądach.
UM
UM 19.05.2021, 13:14
Wyluzuj Magda! Nie pisz w pracy komentarzy.
Brak zrozumienia
Brak zrozumienia 19.05.2021, 12:44
Czy widziałeś te faktury ? Czy uważasz że radni NM mogą sprzedawać gminie swoje towary i świadczyć usługi? A radni z opozycji już nie ! Ludzie wybrani do rady powinni być obiektywni, niezależni, uczciwi !
To nie jest atak na NM tylko krzyk o sprawiedliwość i uczciwość !
Przedstawienie/teatrzyk na ostatnim posiedzeniu rady miasta obnażyło intencje i obiektywizm NM !
Zwykłe prostactwo !
Mnie zwykłego wyborcę niezależnego szlak trafił, radni z miejskim prawnikiem wydali wyrok i bili sobie brawo i na koniec zastępca burmistrza gratulował pani przewodniczącej rady miasta .....bez komentarza ....ta kobieta to wasza największa porażka!
hahaha
hahaha 19.05.2021, 15:15
Nawet otwarcie śmieją się z niej, jak było widać w transmisji.
waleń
waleń 19.05.2021, 12:34
Skoro ktoś sobie solidnie zasługuje na walenie, to jest walony. Czemu się dziwisz? Uważasz, że jedni mogą walić bez ograniczeń i żadnego skrępowania, ale ich już walić nie wolno? Jeżeli tak, to jesteś w błędzie.
kierowca_wku....
kierowca_wku.... 19.05.2021, 12:33
a może tak byście opisali ten bałagan w wydziale komunikacji w starostwie? na stojąco na kolanach wypisuje się wnioski i czeka w kolejkach na zewnątrz budynku. dobrze jak nie pada deszcz....
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 19.05.2021, 19:13
Masz rację. Np. w Suwałkach można tego samego dnia, lub następnego zarejestrować samochód. W Augustowie trzeba czekać 3 tygodnie. Ale dziennik miejski jest zajęty i jego kilku forumowiczów się zafiksowało na obrażaniu innych, więc nie wzbudzisz tym sensacji
Mieszkaniec miasta
Mieszkaniec miasta 20.05.2021, 08:13
"Kilku forumowiczów" - jest to wasza (celowo z małej litery) stara śpiewka, bo tylko tak możecie się teraz pocieszać. Przyjdą wybory i zobaczycie te "kilka osób", które odeślą was wtedy na polityczny niebyt.
Też_mieszkaniec
Też_mieszkaniec 20.05.2021, 10:58
dobre... czyli uważasz że ktoś w mieście zagłosuje na PO / KO? na kogo? kandydatów co porwą tłumy brak....
Głupoty piszesz
Głupoty piszesz 19.05.2021, 21:10
Nie wiem, gdzie rejestrowałeś, ale mi to zajęło 1 dzień. Miła obsługa, raz dwa i zarejestrowany. Musiałem po dowód przyjść za godzinę.
STRYJ
STRYJ 13.06.2021, 10:50
Potwierdzam kolejka była ale po około godzinie wszystko zostało załatwione bardzo sprawnie.
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 14.06.2021, 08:51
Jak juz sie dostalem to zarejestrowalem auto w 20 min. Chodziło mi o to, że 17 maja zadzwoniłem żeby się umówić i dostałem termin na 2 czerwca. Czekałem jak głupi bo zauważyłem że przychodzili ludzie nieumówieni
Filip wrócił na forum
Filip wrócił na forum 19.05.2021, 13:37
Filip? Witamy
My chcemy znać prawdę.
My chcemy znać prawdę. 19.05.2021, 12:18
Przypominam Ci przyjacielu, że to NM rządzi. Robi to jak robi, głównie garnie miliony do swoich. Teraz chcą zamknąć usta opozycji i prasie. Jak chcesz czytać laurki to masz org, Reportera i a24. Wolność jest. Tam miasto płaci za krytykę opozycji i wolnych mediów. To nie Przegląd robi afery, on je tylko opisuje. Kotki i pieski masz na instagramie.
Jestem w szoku
Jestem w szoku 19.05.2021, 11:18
Ile samochodów służbowych jest w UM?
kierowca
kierowca 19.05.2021, 13:15
Chyba jest jeden, burmistrza.
Hurtownia Oleju
Hurtownia Oleju 19.05.2021, 08:46
Ciekawostka. Z pobieżnie przejeżdżanych faktur wynika, że od lipca 2018 do kwietnia 2021 miasto zakupiło 34 litrowe bańki oleju silnikowego. To chyba rekord świata w "dolewkach" na skalę super władzy NM. Gdzie jest propaganda sukcesu????
Smród
Smród 19.05.2021, 11:51
Zapachy i ooświeżacze powiertrza ponad 500 zl
Miasto Ośmiornicy
Miasto Ośmiornicy 19.05.2021, 08:39
Don Filippe: kłamstwa, kłamstwa. Mirek jest znakomitym radnym i dlatego taki hejt się na niego wysypuje. Te choinki to były do Mopsu dla biednych dzieci, aby Mikołaj miał gdzie zostawić prezenty. Wycieraczki są używane w urzędzie do wycierania butów interesantów, by błota panu Burmistrzowi nie nosili. Żarówki są do niesienia kaganka oświaty, do oświecania młodzieży. Dźwigi są po to by dźwigać ciężar władzy i odpowiedzialności, a podnośniki by wyżej podnosić rozwój naszego pięknego miasta. ZROZUMIELI???????
gref
gref 19.05.2021, 07:23
Ciekawe jak teraz zagłosują banici i jakie argumenty przedstawią przeciw odwołaniu radnego?
Jestem zdumiona
Jestem zdumiona 19.05.2021, 08:02
Sprawa jest oczywista, zagłosują tak jak im każą.
Afera choinkowa  Zawadzkiego
Afera choinkowa Zawadzkiego 19.05.2021, 07:21
Zawadzki pomaga burmistrzowi zabić smród afer finansowych. Stąd te dziesiątki choinek zapachowych sprzedawanych miastu.
Wstyd mi za takie miasto
Wstyd mi za takie miasto 19.05.2021, 06:39
To jest ośmiornica biznesowa, która opłata Augustów. Nazywa się Ich Miasto. Finansują się z naszych podatków i śmieją się z mieszkańców. Dobrze że Przegląd pokazuje to po nazwisku.
Zwolennik PiS, przeciwnik banitów
Zwolennik PiS, przeciwnik banitów 18.05.2021, 23:48
No i cóż można powiedzieć? Panie Marcinie, czy nie żałuje pan tego, że przed drugą turą wyborów poparł pan określone środowisko, które później publicznie pana ośmieszyło? To jest najbardziej ujmujące. Radny udzielił poparcia konkretnemu kanydydatowi, a ten odpłacił się pięknie. Pan Marcin przed kolejnymi wyborami jak mniemam będzie miał duuuuuużo do powiedzenia.
Hieronim
Hieronim 18.05.2021, 22:41
Gdyby nie Przegląd Powiatowy dziś mielibyśmy jednostronny przekaz mówiący o tym, że Augustów popada w dobrobyt i malkontenci z opozycji szukają dziury w całym. Na szczęście Przegląd istnieje i możemy poznać nieco inną stronę medalu, która odbiega od oficjalnej propagandy.
taczka
taczka 18.05.2021, 21:34
Wycieraczki, zapachy i żarówki... Awaryjne auta w urzędzie mają. Flip i Flap dbają o samochód urzędowy. Masakra.
oj za wacki, za wacki
oj za wacki, za wacki 18.05.2021, 20:49
Leżysz pan i robisz pod siebie. Po pobieżnym zapoznaniu się z fakturami dokumentującymi zakupy miasta w Transdźwigu, dostępnymi tutaj:
http://bip.um.augustow.pl/rada…
mam jeden wniosek. W naszym urzędzie miasta porządne ludzie pracują. Nie lubią żeby im w aucie waliło jak w murzyńskiej izbie. Tyle zapachów i odświeżaczy powietrza kupili, że można by nimi obdzielić całą flotę jakiejś dużej firmy handlowej. Żeby tylko jakiej alergii nie dostali od tych wonnych aromatów. No i ściereczki do kokpitu i szyb lubią mieć na zapasie. Porządne ludzie.
Naiwność i ślepota banitów
Naiwność i ślepota banitów 18.05.2021, 23:50
Za pół mln ....ściereczki, zapachy, żarówki, płyny i inne pier##ły .....szok
Przejrzeć się w lustrze proszę ....
Ale dzięki zdrajcom banitom .....przegłosują i okaże się że, to przecież zgodnie z prawem!
Augustów to jego mieszkańcy ...
Niech się święty Mirek wytłumaczy
Niech się święty Mirek wytłumaczy 18.05.2021, 21:09
To wygląda na wyciąganie kasy z miasta. Lewizna panie. To już z pewnością nadaje się do prokuratury.
Rddccvbb
Rddccvbb 19.05.2021, 06:56
O ci chodzi z tymi akcesoriami do samochodów?

Pozostałe