Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 listopada 2025 13:49
Reklama
Reklama

Marian Dyczewski o pozwie Dobkowskiego

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Marianem Dyczewskim, społecznikiem i prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej. Rozmawialiśmy m.in. o pozwie sądowym, który złożył przeciwko niemu szef Naszego Miasta Tomasz Dobkowski oraz o aktywności społecznej Dyczewskiego.
Marian Dyczewski o pozwie Dobkowskiego
Na zdjęciu: Marian Dyczewski podczas sesji rady miejskiej w Augustowie

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

"Pozew radnego Dobkowskiego to wstyd dla rady"

Panie prezesie, szef Naszego Miasta, radny Tomasz Dobkowski skierował do sądu pozew przeciwko pana osobie. Poczuł się urażony oceną, którą wygłosił pan pod jego adresem na sesji w lutym 2020 roku i teraz domaga się od pana przeprosin. Jak skomentuje pan to zachowanie, czy ów pozew skłoni pana do rezygnacji z dalszej działalności społecznej?

-Mimo, że mam już 77 lat, rozwój Augustowa nadal leży mi na sercu. Ani pan Dobkowski, ani jego koalicjanci nie powstrzymają mnie od dalszego zaangażowania na rzecz Augustowa i społeczeństwa miasta. Krytyczne uwagi radnych Naszego Miasta i pozew do sądu, za który powinni się wstydzić, nie zamkną mi ust i nie odbiorą demokratycznego prawa do swobodnej wypowiedzi i wolności słowa. Moje opinie nie były i nie są wulgarne, a bardzo merytoryczne, dotyczące spraw miasta i jego mieszkańców. Pozew radnego Dobkowskiego to wstyd dla rady.

Podczas posiedzenia komisji uzdrowiskowej z 15 czerwca 2020 roku, radny Dobkowski bardzo mocno krytykował pana osobę twierdząc, że nie robi pan nic dobrego dla miasta.

-Słowa pana Dobkowskiego, że nie robię nic dobrego dla Augustowa bardzo mnie zabolały. Przede wszystkim jest to kłamliwa recenzja oparta wyłącznie na jego prywatnym uprzedzeniu do mojej osoby. Kiedy wróciłem do Augustowa po studiach, natychmiast rozpocząłem starania o pozyskanie przez Augustów praw miasta uzdrowiska. Uważałem, że przyniesie to dla miasta rozwój i prestiż. Prowadziłem rozmowy w tym zakresie, w Ministerstwie Zdrowia rozmawiałem na ten temat dziesiątki razy. Dostarczyłem tam dokumentację przyszłego uzdrowiska wykonaną społecznie przez pana inżyniera Kostrzewskiego, a także projekt statutu dla przyszłego miasta uzdrowiska z wykonanymi mapami stref uzdrowiskowych. Bardzo pomógł nam też ówczesny wojewoda suwalski. Niezwykle popierał nasze działanie, a jego następca wręczył mi podziękowania za pracę społeczną na rzecz uzdrowiska Augustów.

Jest pan prezesem TMZA już piątą kadencję. To bardzo długi czas, w którym podjął się pan wielu działań społecznych. Świadczy to o tym, że robił pan dużo dobrego dla miasta.

-Razem z grupą mieszkańców stanąłem na czele protestu przeciwko prywatyzacji szpitala w Augustowie. Kiedy były starosta wydał pisemną decyzję o ewakuacji szpitala, to bez chwili zwłoki rozpocząłem strajk. Ówczesny starosta pod presją mieszkańców musiał wycofać się ze swoich planów i w ten sposób uratowaliśmy placówkę dla społeczeństwa miasta i powiatu. Rok później urzędujące wówczas władze powiatu kontynuowały działania zmierzające do prywatyzacji szpitala. Wraz z księdzem proboszczem Janem Wróblewskim ponownie podjąłem walkę, żeby szpital pozostał własnością powiatu i jego mieszkańców. Była to długa batalia, ale zwyciężyliśmy. To bardzo ważne dokonania. Spraw nieco mniejszej rangi mógłbym wymieniać dziesiątki, a nie miałem nigdy w tym żadnego interesu, z wyjątkiem społecznego. To się nigdy nie zmieni.

Jak ocenia pan pomysły zrealizowane przez Tomasza Dobkowskiego oraz Nasze Miasto?

-Pomysły, których jedną z twarzy jest pan Dobkowski nie przyniosły wymiernych efektów dla miasta. Mówię o budowie bazy sportów wodnych za horrendalne pieniądze, kosztochłonnym remoncie nowej siedziby urzędu miasta w byłym Gimnazjum nr 1, czy małych szansach na odniesienie sukcesu przez strefę aktywności gospodarczej. Mam tylko nadzieję, że na liście dokonań pana radnego nie pojawi się nigdy zgoda na obwodnicę przez Puszczę Augustowską. Byłem obecny na wielu komisjach i sesjach rady miejskiej obecnej oraz poprzedniej kadencji. Kilka lat temu przekonywałem radnych Naszego Miasta, że teren nad rzeką Nettą, gdzie dziś stoi betonowy skatepark, to najatrakcyjniejsze grunty w Augustowie, warte krocie dla miasta i nie wolno ich zmarnować. Moje uwagi kierowane do ludzi z klubu, na czele którego stał i stoi pan Tomasz Dobkowski, nie docierały do ich świadomości. Nie potrafili zrozumieć, że przy mądrym gospodarowaniu ten teren mógłby przynosić miastu wielkie dochody. Niestety, ale trudno mi wskazać pomysły Naszego Miasta, które generowałyby dochody. Łatwiej byłoby mówić o stratach, bo realizowane przez nich zadania w dużej mierze muszą być utrzymywane i finansowane z publicznych środków mieszkańców. Brakuje im gospodarczego podejścia, ale przede wszystkim otwartości na mieszkańców Augustowa. Idealnym tego dowodem była i jest moja osoba. Mam duże doświadczenie w życiu gospodarczym i moje rady były oparte na kalkulacjach ekonomicznych poszczególnych przedsięwzięć, a nie na rzucanych bezmyślnie tematach. Z okazji nowego roku życzę władzom miasta Augustowa trochę pokory i otwarcia na innych.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 2/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

34g3 26.01.2021 20:33
Nie neguję przeszłych dokonań pana Dyczewskiego itd., ale jak patrzę na Atvę to powiątpiewam w jego słowa. Jako dyskutant może wnosić rózne inne spojrzenia w róznych sprawach, czasem nawet i pomocne. Jednak świat idzie do przodu, a Atva zatrzymała się na latach 90 - 80.

wefwe 26.01.2021 10:18
"Przeciwko pana osobie", "wobec mojej osoby". Boże zmiłuj się. Skąd ta nowomowa partyjna? Po polsku: wobec pana, wobec mnie. Podobnie jak "na dzień dzisiejszy", zamiast dziś. Już nie wspominam o sławnym z]nadużywanym "bowiem".

Dziad 26.01.2021 10:16
Za Wikipedią: "***j, dziadu! – słowa wypowiedziane przez Lecha Kaczyńskiego po tym, jak wsiadł do samochodu tuż po zakończeniu spotkania wyborczego na rogu ulic Stalowej i 11 Listopada na warszawskiej Pradze-Północ w listopadzie 2002, przed drugą turą wyborów prezydenta miasta stołecznego Warszawy, kończące kilkukrotne próby uciszenia uporczywie zaczepiającego go uczestnika spotkania[potrzebny przypis]. Fraza jest kolokwializmem – wołacz rzeczownika „dziad” to „dziadzie”, a słowo „dziadu” jest formą potoczną. "

Prenumerator 25.01.2021 20:56
Pan Marian budzi kontrowersje, bo mówi bez ogródek i całkiem z sensem, ale zupełnie nie politycznie. Nie jest populistą, co wszystkim wszystko obiecuje, szczególnie na FB i nie włazi w 4 litery żeby tu i tam "mieć chody". Temu nie jest i nie był Burmistrzem - na przykład. Co nie zmienia faktu, że generalnie mówi do rzeczy i sprawy przedstawia prawdziwie. I trzeba przyznać, że o ile jest impulsywny, to zachowuje się kulturalnie, krytykuje merytorycznie i nie jest po prostu chamem. A to dzisiaj cecha coraz bardziej wymarła .....

Kwadratura koła 25.01.2021 21:39
Panie Marianie brakuje Pana na komisjach i sesjach. Oglądam i widzę ludzi za których można się tylko wstydzić. Dziś na komisji (1 godz. 16 min.) pani Alicja opowiadała o możliwych nowych wirusach, coś o znakach drogowych. Człowiek patrzy i słucha jak zahipnotyzowany. Wow

Czytelnik 25.01.2021 17:15
Dużo dobrego panie Marianie. Trzymamy kciuki.

obserwator 25.01.2021 17:11
Jak Pan Dobkowski może wypowiadać się na temat działania na rzecz Augustowa przez Pana Dyczewskiego , jest po prostu za młody żeby pamiętać to czego dokonał Pan Dyczewski, a obecne czasy działania w radzie miejski są zupełne inne i niewiele jest prawdy w tym co mówi o Panu Dyczewskim Dobkowski z całym szacunkiem do ludzi młodych, ale nie wypowiadajcie się o czymś co wam jest nieznane, bo to jest bardzo krzywdzące, tak własnie stało się w tym przypadku.

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wrooomTreść komentarza: Bezmózgi to wariują na skuterach. Jeden, dwóch typków zakłóca ciszę spokój setce innych ludzi. Chcesz hałasować i smrodzić to na swoim prywatnym akwenie.Data dodania komentarza: 17.11.2025, 13:00Źródło komentarza: Tor wyścigowy na RospudzieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Na temat nowej partii Wychodkiewicza sporo dowiecie się w odcinku Romanowski bez paszportów. Ziobro w panice. Płk WR0ŃSKI, Ilona 4RTE, na kanale Kulisy Polityki Jana Pińskiego.. Tak mniej więcej w połowie 15 minuty. Warto obejrzeć..Data dodania komentarza: 17.11.2025, 06:57Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Nie zdąży..Data dodania komentarza: 17.11.2025, 04:23Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: motowodniakTreść komentarza: To tak ciężko oznaczyć bojami strefę gdzie będą mogły wariować skutery??? Wszystko stanowi problem dla bezmózgów.Data dodania komentarza: 17.11.2025, 02:29Źródło komentarza: Tor wyścigowy na RospudzieAutor komentarza: Pisowska prywata w czasie godzin pracy?Treść komentarza: Być może kierownik wydziału komunikacji starostwa powiatowego w Augustowie P. Wnukowski w tym dniu był na urlopie wypoczynkowym? Tak na marginesie, kto jest jego bezpośrednim przełożonym - starosta Rusiecki, czy wicestarosta Szczudło?Data dodania komentarza: 16.11.2025, 22:29Źródło komentarza: Tor wyścigowy na RospudzieAutor komentarza: Straż miejska w Augustowie potrzebna od zarazTreść komentarza: Niestety to prawda, że znaczna część mieszkańców Augustowa to jest skrajne oszołomstwo, które wrzuca do pieców-smieciuchów, wszystko co da się spalić - nawet opony, plastik i szmaty.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 20:11Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: piesek LeszekTreść komentarza: Jeszcze żeby im się chciało mandaty wystawiać. Srogie pouczenia dają. Sami podpowiadają jak wezwą, co mówić żeby się wykręcić.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:13Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: młody bukTreść komentarza: A właśnie, że nie trzeba! Można anonimowo z adresu e-mail i urzędnik ma obowiązek odpowiedzieć. No chyba, że nie odpowie w ciągu 14 dni roboczych to można pisać skargę, ale to już imiennie. Kolego a co myślisz o tym, żeby założyć jakąś grupę/stowarzyszenie i patrzeć urzędnikom na ręce? Składać zapytania, uwagi do planów zagospodarowania?Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:12Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: moroTreść komentarza: Podwórko zagracone badziewiem to nie ma gdzie parkować. Kapitalizacja zysków, uspołecznianie kosztów.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 19:07Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: tryk trakTreść komentarza: Teraz krótki test na inteligencję: -jezdnia do jeżdżenie -chodnik do... ...chodzenia. Sama nazwa wskazuje. Na ulicy ma parkować, ulica jest dla aut, chodnik dla ludzi. Widać, że też umysł zakażony samochodoząData dodania komentarza: 16.11.2025, 19:06Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Lepiej, okazuje się że filmy na profil starostwa (o Wybickiego) i Wnukowskiego (o kładce) nakręcono tego samego dnia, tym samym sprzętem starostwa (widać chociażby po mikrofonie wpinanym) i zmontowano używając identycznych efektów (np. wygląd podpisu pod osobą). Wychodzi na to że pracownicy starostwa w czasie pracy przyjdą też nad prywatną karierą polityczną swojego kolegi kierownika… to jest wykorzystywanie środków publicznych.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 18:24Źródło komentarza: Tor wyścigowy na RospudzieAutor komentarza: pisowskie standardy uskuteczniane w augustowskim starostowieTreść komentarza: No właśnie. Jak to jest, że urzędnik w trakcie godzin pracy wykonuje czynności zupełnie niezwiązane z wykonywaną pracą. Dlaczego jego przełożony pozwala na takie zachowanie kierownika wydzialu komunikacji w Augustowie niejakiego P. Wnukowskiego? Łoni chyba nadal myślą, że są nietykalni, ponieważ są pisowskimi aparatczykami i Zbigniew Zero jest pisowskim prokuratorem i ministrem sprawiedliwości zainstalowanym na urzędzie przez kierownika sprawczego niejakiego Jarosława Kłótliwego vel kompulsywnie szkodnikujący psuj?Data dodania komentarza: 16.11.2025, 16:36Źródło komentarza: Tor wyścigowy na RospudzieAutor komentarza: Zwolniona...zatrudniona...zwolniona💸🤔Treść komentarza: Mimo to nie należy odpuszczać ze szczegółowym zweryfikowaniem działalności tej już byłej urzędniczki w miejskim magistracie. Symptomatyczne jest w tej sprawie, iż po zwolnieniu jej przez burmistrza Walulika, następnie została zatrudniona przez burmistrza Karolczuka na stanowisku, dzięki któremu miała uprawnienia i szeroką decyzyjność w zakresie wydatkowania milionów złotych z publicznych pieniędzy, więc zasadne jest skontrolowanie jej działalności w urzędzie biorąc pod uwagę tryb i sposób zakończenia współpracy z burmistrzem Karolczukiem.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 13:10Źródło komentarza: Krótki komentarz byłej pani kierownikAutor komentarza: Kompulsywny krętacz-wychodkiewiczTreść komentarza: Permanentnie kazuistyczny krętacz-wybałuszewicz zapewne chce się ewakuować z wyludnionego Augustowa, w którym na długie lata pozostawi po sobie popiół i zgliszcza. Wskutek swoich makiawelistycznych cech charakteru ten kompulsywny łgarz nawywijał w Augustowie już tyle zamętu, bajzlu i kołomyi, iż dokumentnie zdyskredytował się do pełnienia jakichkolwiek funkcji w sferze administracji publicznej.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 12:46Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: mandaty sprawę załatwią nic nie trzeba innegoTreść komentarza: Policja tam mandaty wlepiając przez tydzień sprawę załatwi. Zamiast pod blokami ganiać mieszkańców.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 09:09Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: nie ma to znaczenia że jej nie maTreść komentarza: Nie szkoda jej zupełnie. Przez lata była tak pewna siebie, że na sesjach odzywała się niegrzecznie, nawet można rzec po chamsku, z góry, zdawkowo. Zarabiała krocie w takim 20-tysięcznym miasteczku jakim jest Augustów. Po prostu widocznie mieli już jej dosyć. Patrząc na to jak działa urząd to właściwie nikt na tym stanowisku nie jest potrzebny. P.o. (marionetka) może tylko podpisywać. Sławusiek będzie mówił co budować i jak. Tak samo jak jest od lat ze skarbnikiem.Data dodania komentarza: 16.11.2025, 09:01Źródło komentarza: Krótki komentarz byłej pani kierownikAutor komentarza: Gall AnonimTreść komentarza: Zadaj to pytanie oficjalnie do Urzędu i dostaniesz odpowiedź kto profile prowadzi. Ale wiadomo trzeba imię i nazwisko wtedy podać.Data dodania komentarza: 15.11.2025, 23:21Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: WyborcaTreść komentarza: A co w tym złego? Też możesz się zapisać.Data dodania komentarza: 15.11.2025, 23:19Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Widocznie nie umieją na własne podwórko wjechać.Data dodania komentarza: 15.11.2025, 23:17Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Żeby chociaż na chodniku, na jezdni zostawiają. Tak jak się zatrzymali tak zostawili, jak na środku pola.Data dodania komentarza: 15.11.2025, 23:15Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciw
Reklama