Kolejny atak na sondę

  • 10.07.2020, 14:00 (aktualizacja 10.07.2020, 14:05)
  • Bartosz Lipiński
Kolejny atak na sondę Dziennik Powiatowy
Niedawno zapytaliśmy Czytelników portalu dziennikpowiatowy.pl, czy popierają pomysł powstania w Augustowie zespołów szkolno-przedszkolnych. Wynik sondy oraz przebieg głosowania sugerują, że mogło dojść do manipulacji.

Bartosz Lipiński

Temat zespołów szkolno-przedszkolnych wywołał ogromne kontrowersje. Mimo, że z wielu stron dochodziły głosy przeciwko tej inicjatywie, koalicyjna większość w radzie poparła ideę łączenia wybranych szkół z przedszkolami. Na początku czerwca na portalu internetowym dziennikpowiatowy.pl uruchomiliśmy w tej sprawie sondę. Przez pierwsze dni głosowania wynik był jednoznaczny, bo średnio 65-70 procent głosów było przeciwko koncepcji władz miasta. Do całkowitej zmiany wyniku doszło w piątek, 12 czerwca. W krótkim czasie dokonano swego rodzaju desantu na prowadzone na naszym portalu głosowanie. Pomiędzy godziną 9:22 i 11:32 oddano ponad sto głosów na „tak” dla idei powstania zespołów i tylko dwa na „nie”. O tym, że głosy popierające inicjatywę władz miasta były oddawane seryjnie dowodzi posiadany przez nas podgląd szczegółów głosowania. W przywołanym czasie na „tak” klikano niemal co minutę. Taki atak wymaga ciągłego zmieniania adresu IP. Uważamy, że nie było to dziełem przypadku, lecz celową manipulacją. Oczywiście nikt z nas nie wie, kto był odpowiedzialny za to, że w jeden dzień liczba zwolenników połączenia wybranych szkół z przedszkolami w naszej sondzie stała się wyższa od ilości osób przeciwnych tej inicjatywie. Finalnie do zamknięcia głosowania za pomysłem władz miasta opowiedziało się 49 procent internautów, przeciw 48 proc., a 3 proc. nie miało zdania.

Podobny atak na ankietę Dziennika Powiatowego miał miejsce wcześniej, kiedy zadaliśmy pytanie: „Czy burmistrz powinien wycofać się z podwyżek czynszów komunalnych?”. Wtedy również w początkowym etapie głosowania widoczna była przewaga głosów nieprzychylnych działaniom władz miasta. Po kilku dniach nastąpiła jednak zaskakująca zmiana, nagle zaczęło przybywać głosów popierających wprowadzenie podwyżek. Na niespodziewane odwrócenie trendu zwracali uwagę użytkownicy naszego portalu. Jako administratorzy możemy śledzić każdy oddany głos, łącznie z datą, godziną, a nawet sekundą kliknięć. Bez trudu można później zauważyć, że także w tym głosowaniu doszło do seryjnego klikania wybranych odpowiedzi. I tak np. w poniedziałek, 1 czerwca między godzinami 8:05 i 10:56 oddano grubo ponad sto głosów, z czego tylko dwa wyrażały sprzeciw podwyżkom, a pozostałe popierały działalność miasta w tym zakresie (!). Ostatecznie aż 67 procent respondentów uznało, że burmistrz nie powinien wycofać się z podwyżek czynszów komunalnych. Czy jest to wiarygodny rezultat? Na takie pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć samemu, a my wskazujemy jedynie na tendencje.

Ciekawe jest, kto w dniach i w godzinach roboczych może poświęcić czas na seryjne klikanie. Z pewnością już niebawem opublikujemy następną ankietę, dotyczącą spornych spraw miasta.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Iza
Iza 10.07.2020, 21:47
Nastawić można progrAm najeżdżający na myszkę i głosujący tzn myszkę klikajaca i rozłaczajaca internet IP się zmienia. Cała operacja zajmuje minutę

Pozostałe