Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel

  • 29.06.2022, 07:17
  • News4Media
Sprawdź, kiedy kupisz tani węgiel iStock
Przyjęta właśnie przez Sejm ustawa o rekompensatach za wysokie ceny węgla czeka tylko na podpis prezydenta. Potem wejdzie w życie. Wiemy kiedy.

Ustawa o rekompensatach za wysokie ceny węgla – przypomnijmy – ma chronić tych, których nie stać na węgiel po cenach rynkowych (2.5-3 tys. zł). Pieniądze trafią jednak nie do rąk kupujących, ale przedsiębiorców sprzedających węgiel gospodarstwom domowym. Jeden warunek: muszą być wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Ile?

Według ustawy maksymalna cena za tonę węgla nie być wyższa niż 996,60 zł. Oznacza to, że węgiel może być tańszy. Za tę cenę na jedno gospodarstwo domowe będzie można kupić 3 tony węgla.

W ustawie została także zwiększona wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony węgla.

Jak i kiedy?

Kiedy już wybierzemy się na „zakupy”, musimy pamiętać, że trzeba będzie przekazać sprzedawcy:

- informację o ilości węgla, jaką kupiliśmy od dnia wejścia w życie ustawy,

- deklarację o tym, czym palimy, przekazaną wcześniej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Maksymalnie na dopłaty skarb państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł.

Ustawa zacznie obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia.

Liczby

Z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w 2021 roku węglem kamiennym opalało swoje domy 4,3 mln gospodarstw domowych. W 3,8 mln był to podstawowy nośnik do ogrzewania pomieszczeń.

W sumie wszystkie gospodarstwa domowe zużyły około 7,4 mln ton.

Przypominamy

Tylko do czwartku 30 czerwca mamy czas, żeby zgłosić piec do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy karę. Jaką?

Grzywnę do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł. i – uwaga! – takie osoby nie kupią dotowanego przez państwo, taniego węgla.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obawa
obawa 23.07.2022, 03:17
Mnie bardziej interesuje, w jaki sposób spółka miejska Giga zabezpieczy sobie węgiel opałowy przed sezonem grzewczym. Czy nasi miejscy włodarze już wypruwają sobie żyły, aby mieszkańcom było ciepło jesienią i zimą? Na razie wymyślili tylko podwyżki. Tyle to każdy umie. Pora pokazać, jak się dba o mieszkańców. Niestety, obawiam się, że nic nie zrobią, winę zwalą na Kożuchowskiego a na koniec zwolnią prezesa spółki, bo się nie sprawdził. Oni natomiast sprawdzają się zawsze.
elekt
elekt 19.07.2022, 08:09
A kiedy tani pelet i tani gaz??? Najgorzej jak do władz idioci wybieraja idiotów.....Czyste Powietrze ..hehe..jakieś żarty???

Pozostałe