Rząd ustalił gwarantowaną cenę węgla. Dużo niższą niż rynkowa. Będą kartki na węgiel?

  • 14.06.2022, 15:16
  • News4Media
Rząd ustalił gwarantowaną cenę węgla. Dużo niższą niż rynkowa. Będą kartki… screen Polsat News
We wtorek, 14 czerwca Rada Ministrów przyjęła program pomocy osobom ogrzewającym dom węglem oraz sprzedającym go firmom. Rząd zobowiązał się do utrzymania gwarantowanej ceny węgla – 996 zł za tonę. Przypomina to nieco sytuację z cukrem w 1976 roku.

Węgiel jest coraz droższy. W składach ceny przekraczają 3000 zł za tonę, a kupno tańszego przez stronę internetową Polskiej Grupy Górniczej jest utrudnione z powodu przeciążenia serwerów. Powód jest oczywisty: sklep PGG oferuje węgiel niemal trzykrotnie tańszy od średniej ceny rynkowej.

Wojciech Krawczyk, pełnomocnik ministra klimatu ds. bezpieczeństwa, tuż przed posiedzeniem Rady Ministrów zapowiedział, że rząd przygotowuje program, który obniży ceny tego węgla. Jak?

– Firmy, które sprzedadzą węgiel po ok. 1000 zł za tonę, będą mogły liczyć na rekompensatę  finansową w wysokości ok. 750 zł za tonę – wyjaśnił. – W ten sposób odbiorca końcowy uzyska produkt w cenie akceptowalnej, a sprzedawca będzie mógł realizować zysk.

I dokładnie takie założenia przyjął rząd na dzisiejszym (wtorek 14 czerwca) posiedzeniu. Program zakłada:

- stałą cenę węgla na poziomie 996 zł za tonę;

– To według danych GUS średnia cena za ubiegły rok i jednocześnie porównywalna cena do tej, za którą dzisiaj możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia, m.in. w sklepie Polskiej Grupy Górniczej – powiedziała na konferencji prasowej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

- wyrównanie firmom sprzedającym węgiel różnicy pomiędzy ceną gwarantowaną a ceną rynkową; gwarantowana wysokość dotacji ma wynosić 750 zł; firmy, które zechcą przystąpić do programu, będą musiały się w nim zarejestrować;

- limit do zakupu węgla z dopłatą nie może przekroczyć 3 ton.

Jednocześnie Anna Moskwa przypomniała, że osobom potrzebującym wsparcia cały czas przysługuje dodatek osłonowy w wysokości 1400 zł. Osobom ogrzewającym mieszkania węglem przysługuje także 20 proc. od kwoty dodatku osłonowego.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Do_ogrzania_domu
Do_ogrzania_domu 17.06.2022, 10:26
czy ktoś się orientuje na jakich zasadach w augustowskich lasach można zbierać chrust? potrzebna zgoda leśnika? coś to kosztuje?
ekolog amator
ekolog amator 16.06.2022, 00:06
A pellet , gaz czy koks???? To dotuje się nie ekologiczne paliwa a ekologia w piz.... Moze rząd dorzuci do kazdej tony węgla z 10 zużytych opon.

Pozostałe