Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Ełku?
Ełk to największe i najbardziej zaludnione miasto na Mazurach, a także główny ośrodek przemysłowy i kulturalny regionu. Kluczowe znaczenie dla jego rozwoju gospodarczego mają branże: drzewno-meblarska, metalowa, spożywcza, poligraficzna i motoryzacyjna. W Ełku działa podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której zainwestowały liczne firmy krajowe i zagraniczne, na przykład Porta KMI Poland S.A. (producent drzwi i ościeżnic), Big Pak (producent elastycznych kontenerów typu big bag), Impress Decor Polska (producent papierów dekoracyjnych i folii finish). Innymi zakładami, które pełnią ważną rolę w rozwoju regionu, są Animex Foods (największa na polskim rynku firma mięsna), Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej (producent kabli elektrycznych i wiązek samochodowych) oraz Sungsan-ZEM Polska (producent oświetlenia samochodowego). Praca w Ełku czeka przede wszystkim na przedstawicieli tych branż.
Jaki jest poziom bezrobocia w Ełku?
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że stopa bezrobocia w powiecie ełckim w styczniu 2021 roku wynosiła 13,4 proc., a w październiku spadła do 10,6 proc. Oznacza to, że znajduje się on w czołówce warmińsko-mazurskich powiatów, w których bezrobocie jest na najwyższym poziomie. Z tego powodu podejmowane są różne działania mające na celu obniżenie tej wartości, na przykład projekt aktywizacji osób w wieku 30 lat i więcej, który realizowany jest od 1 stycznia 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. Jego uczestnikami mogą być osoby bezrobotne, które borykają się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, na przykład:
- osoby 50+,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach,
- osoby długotrwale bezrobotne.
Oferowane formy wsparcia to na przykład pośrednictwo pracy, staże, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia oraz refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy.
Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Ełku?
Dane GUS za rok 2020 wskazują, że średnie wynagrodzenie brutto w powiecie ełckim wynosiło 4 364 złote brutto, a więc było jednym z najniższych w całym województwie warmińsko-mazurskim. Większe zarobki odnotowano m.in. w Elblągu i Olsztynie.
Na największe pensje na Warmii i Mazurach mogą liczyć osoby związane zawodowo z branżą IT, inżynierią i automatyką, bankowością korporacyjną oraz kontrolingiem. Najniższe wynagrodzenia otrzymują z kolei zatrudnieni w gastronomii i hotelarstwie, sprzedaży i obsłudze klienta (związanej z modą i dodatkami), a także pracownicy fizyczni zajmujący się ochroną.
Gdzie szukać ofert pracy w Ełku?
Pracodawcy z Ełku i okolic zamieszczają atrakcyjne oferty zatrudnienia na stronie jednego z największych serwisów pracy w Polsce - GoWork.pl. Jak znaleźć idealne miejsce? Wystarczy wybrać preferowane stanowisko, wysokość wynagrodzenia, formę umowy oraz rodzaj etatu. Strona analizuje dostępne oferty, a następnie przedstawia użytkownikowi najbardziej dopasowane wyniki.
Jakich specjalistów będą szukali pracodawcy w 2022 roku w Ełku?
Jak wynika z prognozy „Barometru zawodów” na rok 2022 dla powiatu ełckiego, zapotrzebowanie będzie wysokie przede wszystkim na specjalistów z sektora budowlanego. Mowa o cieślach i stolarzach budowlanych, dekarzach i blacharzach budowlanych, monterach instalacji budowlanych, murarzach i tynkarzach, operatorach i mechanikach sprzętu do robót ziemnych, pracownikach robót wykończeniowych w budownictwie, robotnikach budowlanych, robotnikach obróbki drewna i stolarzach, a także stolarzach i spawaczach.
Deficyty wystąpią również w przypadku przedstawicieli służby zdrowia, zwłaszcza fizjoteraputów i masażystów, lekarzy oraz pielęgniarek i położnych.
Zatrudnienie w Ełku i okolicach powinni znaleźć również pracownicy związani z sektorem motoryzacyjnym: blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi oraz mechanicy pojazdów samochodowych.
Poza tym braki kadrowe będą odczuwalne w szkołach. Chodzi szczególnie o nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, a także wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych.
Kto jeszcze znajdzie pracę w tym mieście? Dane na rok 2022 wskazują, że pracodawcy będą poszukiwali inżynierów chemików i chemików, kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, przetwórców mięsa i ryb oraz szefów kuchni.
Kto może mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia w Ełku?
Problemy ze znalezieniem zatrudnienia w Ełku i powiecie ełckim mogą napotkać absolwenci lokalnych szkół, którzy kształcili się na kierunkach takich jak technik ekonomista, technik organizacji turystyki, technik obsługi turystyki oraz technik hotelarstwa. Z uwagi na pandemię COVID-19 przyszłość branży turystycznej nie jest pewna, co również negatywnie wpływa na sytuację osób związanych z nią zawodowo.