Dostawa gazu
Dostawa gazu
Dostawa gazu

154 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego 

154 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Przed tygodniem odbyły się w Augustowie uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. -Na nas spoczywa obowiązek kultywowania pamięci, ale również budowania pozytywnej i nowoczesnej przyszłości –powiedział burmistrz po ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Momentem kulminacyjnym obchodów był IV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Augustowa na Uroczysko Powstańce (gdzie tymczasowo kwaterował Pułkownik Konstanty Ramotowski pseudonim „Wawer”) i apel pod pomnikiem Powstańców. Uroczystości rozpoczęła sobotnia ceremonia przy popiersiu Marszałka Piłsudskiego w Augustowie. Wzięli w niej udział przedstawicie władz miasta i powiatu, wojskowi, organizacje proobronne oraz uczniowie z klas mundurowych, którzy zaintonowali pieśń „Legiony”.

Odzież robocza
Odzież robocza
Odzież robocza

-Powstańcy Styczniowi poszli do boju nie mając szans na zwycięstwo. To było jasne w tamtych realiach politycznych i porze roku, bo zimą nie zaczyna się walki partyzanckiej. A mimo to tę walkę podjęli, bo mieli wielką nadzieję. Z tej nadziei wyrosła niepodległa Polska, której przedstawicielem jest Marszałek Józef Piłsudski i wielu żołnierzy polskiego czynu zbrojnego w czasie I oraz II wojny światowej. Cześć i chwała Bohaterom –zwrócił się do zgromadzonych gości Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński.

Chcemy przybliżyć naszym Czytelnikom informacje o powstaniu, jak również nawiązać do wydarzeń mających miejsce na Augustowszczyźnie. Dlatego korzystając z dostępnych źródeł, prezentujemy krótki zarys historyczny na temat upamiętnionej rocznicy.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asca
asca 30.01.2017, 17:14
Gdyby inwestycji było tyle co wianków i wstęg ciętych to Japonię dawno byśmy przebili.

Pozostałe