Ekologiczny turniej klas piątych w „Trójce”

Ekologiczny turniej klas piątych w „Trójce”
22 kwietnia 2017 roku, w Międzynarodowym Dniu Ziemi, odbyła się w Zespole Szkół Samorządowych w Augustowie kolejna – X - edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla klas piątych, w tym roku pod hasłem: „Ziemia – błękitna planeta.” Organizatorami konkursu były panie Katarzyna Dzieniszewska oraz Agnieszka Górska.

Celem konkursu było  zainteresowanie uczniów problemami ochrony środowiska zwłaszcza zasobów wodnych Ziemi, uwrażliwianie ich na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych, w tym właściwego postępowania z odpadami  oraz umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonanie i zanalizowanie doświadczenia  ekologicznego.

Ta Beata
Ta Beata
Ta Beata

W konkursie wzięło udział 9 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych miasta Augustów a także z Bargłowa Kościelnego. Zespół Szkół Samorządowych reprezentowały dwie drużyny: pierwsza w składzie: Amelia Iwanow, Jakub Młodzianowski, Piotr Zaniewski. i druga w składzie Aleksandra Brzostowska, Kamila Ignatowska, Kinga Kaniuka, których opiekunem była pani Katarzyna Dzieniszewska.

Zmagania zespołów oceniała niezależna komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele przyrodnicy z powiatu augustowskiego, panie: Anna Nerko, Dorota Choroszewska i Elżbieta Podbielska.

W pierwszej części konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test. Pytania dotyczyły znajomości funkcjonowania ekosystemów wodnych, pozytywnego i negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących gospodarowania odpadami.  Po krótkiej przerwie uczniowie w grupach zmagali się z przygotowanymi przez organizatorów ekologicznymi łamigłówkami: przyporządkowywali organizmy wodne do poszczególnych stref jeziora, układali łańcuch pokarmowe odgadywali hasła, objaśniali przysłowia związane z wodą, a także segregowali odpady. Potem nastąpiła prezentacja przygotowanych przez każdy zespół znaków ilustrujących problem ochrony zasobów wodnych, przy których wykonaniu uczniowie popisali się ogromną pomysłowością. Ocenie podlegały także postery prezentujące wykonywane przez uczniów doświadczenie ekologiczne na temat „Wpływ detergentów na proces kiełkowania wybranego gatunku rośliny”. 

Jak co roku poziom konkursu był bardzo wyrównany, a jego uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i dużymi umiejętnościami współdziałania w grupie. Po ponad dwóch godzinach zmagań jury wyłoniło zwycięzców: I i II miejsce zdobyły drużyny z Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie         

( opiekun pani Katarzyna Dzieniszewska ), III miejsce zajęła drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie ( opiekun pani Wioletta Kotarska )Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ciekawe nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Augustowie.

Organizatorzy serdecznie dziękują fundatorom, nauczycielom – opiekunom i uczestnikom za udział a gospodarzowi szkoły za umożliwienie organizacji konkursu.

Wszystkich przyszłych piątoklasistów zapraszamy za rok do wspólnej ekologicznej zabawy!

Pamiętajcie!

„Nie otrzymaliśmy Ziemi na własność, pożyczyliśmy ją od własnych dzieci”

                                                           Katarzyna Dzieniszewska i Agnieszka Górska                                                                   

Admin Admin

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tom
Tom 15.05.2017, 13:11
Jaki ten konkurs piękny i jednocześnie oderwany od rzeczywistości. Dziś byłem w augustowskim PSZOK-u oddać olej silnikowy 4 l. I co? Nic. Punkt przyjęć odpadów nie przyjmuje olejów silnikowych! Mało tego. Nie przyjmują również wełny mineralnej i styropianu. O eternit nie pytałem. Powinien być jeden punkt, gdzie mieszkaniec może zawieźć dosłownie wszystko (posegregowane).

Pozostałe