Kredyt na auto: gotówkowy czy samochodowy?

  • 10.07.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt na auto: gotówkowy czy samochodowy?
Zakup wymarzonego samochodu to dla wielu z nas prawdziwe wyzwanie, wiążące się ze zdobyciem odpowiednich środków finansowych. Jedni na wymarzone auto zbierają przez kilka lat, inni sprzedają swój stary wóz i dokładają potrzebną kwotę, jeszcze inni – posiłkują się kredytami lub pożyczkami w bankach. Rynek usług i produktów finansowych jest pod tym względem bardzo bogaty, a jednymi z najczęściej wybieranych form finansowania zakupu auta są kredyty samochodowe lub gotówkowe. Poznaj zalety i wady obu z nich.

Kredyt gotówkowy vs. kredyt samochodowy

Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu samochodowego celem sfinansowania zakupu pojazdu. Kredyt samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, jest kredytem przeznaczonym wyłącznie na zakup samochodu. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, który możemy wydatkować na dowolny cel, bez informowania banku o jego przeznaczeniu, kredyt samochodowy obliguje nas wyłącznie do zakupu auta. To pierwsza z zasadniczych różnic pomiędzy kredytem na auto a kredytem na dowolny cel. Jednak nie ostatnia.

Jeśli jednym z priorytetów jest dla nas łatwość uzyskania kredytu na samochód, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy, gdyż ubieganie się o niego to znacznie mniej formalności. Często wystarczy jedynie dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach, a czasem tylko oświadczenie o zarobkach. W przypadku kredytów samochodowych nie tylko musimy przygotować się na bardziej skomplikowany proces ubiegania się o pożyczkę, ale także liczyć się z tym, że ban stanie się współwłaścicielem samochodu, przez co nie będziemy mogli swobodnie nim dysponować, np. w kwestii ewentualnej sprzedaży. Oczywiście tylko do momentu spłaty kredytu.

Kredyt tańszy czy bez formalności?

Wszystko ma swoją cenę, nie inaczej jest w przypadku kredytów. Kredyt gotówkowy to znacznie mniej formalności i szybsze procedury, ale jednocześnie – wyższe odsetki i koszty dodatkowe. Oprocentowanie kredytów gotówkowych, zwanych także kredytami konsumpcyjnymi wynosi zwykle około 20% albo więcej. To cena za brak dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Przy kredycie samochodowy odsetki będą niższe, jednak bank zabezpiecza się na wypadek problemów ze spłatą, poprzez współwłasność samochodu, cesję polisy OC oraz inne rozmaite gwarancje. Sprawdź tani kredyt gotówkowy (http://www.lowcakredytow.pl/kredyty-gotowkowe/).

Jak widać, zarówno kredyty gotówkowe, jak i samochodowe mają swoje wady i zalety. Zastanawiając się, który typ pożyczki będzie dla nas korzystniejszy, warto uwzględnić nasze priorytety: jeśli cenimy sobie niezależność i chcemy szybko otrzymać kredyt, warto wybrać kredyt gotówkowy. Jeśli zaś oczekujemy niższych odsetek, lepszym wyjściem będzie tani kredyt samochodowy (http://www.lowcakredytow.pl/kredyty-samochodowe/).

Grupa Tipmedia
Podziel się: