Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:19

Jak wybrać najlepszy okap podszafkowy do swojej kuchni?

Producenci oferują różne rodzaje okapów kuchennych – jednym z najczęściej wybieranych typów jest okap podszafkowy, który nie wymaga podłączania do instalacji wentylacyjnej. Jak wybrać najlepszy model?
  • 17.01.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wybrać najlepszy okap podszafkowy do swojej kuchni?

Dość często spotykanym mitem dotyczącym okapów kuchennych jest ten, który mówi, że konieczne jest podłączenie urządzenia do wentylacji.

 

Rzeczywiście, wiele modeli działa w taki sposób, czyli wyciąga zużyte powietrze z kuchni i wyprowadza je przewodami wentylacyjnymi na zewnątrz. Jednak oprócz takich okapów w sprzedaży można znaleźć także jeszcze inne, które nie wymagają podłączania ich do instalacji wentylacyjnej.

 

Okap z pochłaniaczem – czyste i świeże powietrze bez wysiłku!

Jeśli w kuchni nie można podłączyć okapu do instalacji wentylacyjnej lub też podłączenie to byłoby związane z wysokimi kosztami, warto zdecydować się na okap, który pracuje jako pochłaniacz.

 

Pochłaniacz składa się z zestawu filtrów, które mają na celu pochłanianie nieprzyjemnych zapachów powstających w kuchni, a także zmniejszanie ilości pary wodnej tworzącej się w trakcie gotowania.

 

Nowoczesne pochłaniacze zbudowane są z dwóch typów filtrów:

  • filtry aluminiowe – wykonane z wielowarstwowego, aluminium, które zatrzymuje cząsteczki tłuszczu i większe zanieczyszczania, na przykład kurz
  • filtry węglowe – posiadają węgiel aktywny, który skutecznie wchłania zapachy i dodatkowo zmniejsza ilość oparów w powietrzu

 

Filtry te pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej skuteczności w poprawie jakości powietrza w kuchni – nawet w sytuacji, gdy okap nie może pracować jako wyciąg, czyli nie może być podłączony do instalacji wentylacyjnej.

 

Okapy podszafkowe – najpopularniejsze okapy z pochłaniaczem

Wiele rodzajów okapów kuchennych może pracować zarówno jako wyciąg, jak i jako pochłaniacz. Urządzenia, które pracują tylko jak pochłaniacze, to przede wszystkim okapy podszafkowe, które zaliczają się również do najpopularniejszych modeli okapów kuchennych w polskich domach.

 

Okapy podszafkowe montowane są w zabudowie kuchennej – najczęściej wspólnie ze specjalną szafką, która jest nieco inna od pozostałych szafek w kuchni. Aby rozpocząć pracę, wymagają wyłącznie podłączenia do prądu.

 

W sprzedaży można znaleźć obecnie różne modele okapów podszafkowych, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, a także wyglądem i skutecznością pracy.

 

Obecnie bardzo popularne są okapy podszafkowe, które mają wysuwany panel powiększający ich powierzchnię – w efekcie działają jeszcze skuteczniej. Gdy skończymy gotować, po prostu wsuwamy panel do okapu.

 

Okapy podszafkowe można dopasować zarówno do kuchni urządzonych w sposób tradycyjny, jak również do przestrzeni bardziej nowoczesnych. Wybór modeli jest naprawdę spory!

 

Wiele ciekawych propozycji można znaleźć między innymi w ofercie polskiej marki Nortberg, która dostarcza okapy kuchenne przez internet już od 2011 roku. Okapy podszafkowe Nortberg można sprawdzić już teraz na stronie internetowej: www.nortberg.pl/k,4,okapy-podszafkowe.html.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu podszafkowego?

  • wydajność pracy – im jest ona większa, tym okap szybciej poradzi sobie z filtrowaniem powietrza
  • filtry – okap powinien być wyposażony w filtr aluminiowy oraz (w przypadku trybu pracy jako pochłaniacz) w filtr węglowy
  • regulacja pracy turbiny – pozwala na dobór mocy do indywidualnych oczekiwań
  • lampa – oświetlenie LED zapewnia jasne, energooszczędne doświetlenie płyty
  • sterowanie – panel dotykowy ułatwia wybór odpowiednich opcji
  • konstrukcja – powinna być solidna i łatwa do utrzymania w czystości
  • timer – pozwala na ustawianie czasu pracy okapu

 

Warto pamiętać także o tym, że okapy pracujące jako pochłaniacze wymagają systematycznej wymiany filtrów węglowych zgodnie z zaleceniami producenta – w ten sposób można utrzymać najlepszą skuteczność ich pracy.

--- Artykuł sponsorowany ---