Węże ogrodowe niezbędnym sprzętem w twoim ogrodzie

  • 06.11.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Węże ogrodowe niezbędnym sprzętem w twoim ogrodzie
Podlewanie roślinności w ogrodzie za pomocą węża ogrodowego to jedna z najczęściej wykonywanych czynności ogrodniczych. Dlatego dobrze jest posiadać sprzęt wysokiej jakości, który usprawni nasze działania.

Długość i średnica

Skuteczność węża zależy od jego długości i średnicy. Powinien on być na tyle długi, by bez problemów sięgnąć od kranu do najdalej położonego krańca działki. Do tego wyniku warto dodać dwumetrowy zapas, który pozwoli na ominięcie przeszkód. Zbyt długi wąż nie jest też jednak naszym sprzymierzeńcem. Dlatego przy rozległych działkach pomyślmy o zakupie węża elastycznego, który pod wpływem strumienia wody sam rozciąga się nawet do trzydziestu metrów. Inną metodą jest zakup trójnika lub rozdzielacza. Pierwszy z nich instaluje się na pewnym odcinku podstawowego węża, który doprowadza wodę z kranu. Druga opcja natomiast przygotowana jest do nałożenia bezpośrednio na kran. Wówczas od razu możemy pracować na dwóch niezależnych sprzętach. Wraz z długością węża istotną rolę odgrywa także ich średnica. Im dłuższy wąż, tym powinna być ona większa. Wynika to z potrzeby utrzymania odpowiednio wysokiego ciśnienia w wężu. Do małych trawników poleca się urządzenia o średnicy 1/2 cala, natomiast do dużych obszarów lepiej jest wybrać wersje 3/4 cala. Istnieją także węże o średnicy 5/8 cala, 1 cala oraz 5/4 cala. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, iż węże te są już zdecydowanie cięższe od tych standardowych.

Węże ogrodowe – budowa i akcesoria

Kluczem do długotrwałego korzystania z węża jest jego budowa. To od niej zależy, ile czasu będziemy mogli go używać. Tanie modele są zbudowane zaledwie z dwóch warstw PCV, co nie czyni ich najbardziej odpornymi wężami dostępnymi na rynku. Jeśli chcemy już kupić sprzęt z wyższej półki, wybierajmy węże ogrodowe uznanych firm, jak np. ta dostępna pod tym linkiem. Pięciowarstwowa budowa sprawia, że są one odporne zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo węże wzmacniane są często oplotem z włókien poliestrowych lub tekstylnych. Specjalna powłoka gwarantujące natomiast elastyczność i wytrzymałość. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się, nie załamują i nie supłają. Pomarańczowy kolor zaś sprawia, że wąż zawsze będzie bardzo dobrze widoczny w naszym ogrodzie. Kupując węże ogrodowe zadbajmy też o akcesoria, które ułatwią nam życie. Jednym z nich jest bęben na sprzęt, który umożliwi bezpieczne i prawidłowe przechowywanie sprzętu. W niektórych modelach możemy nawet zwijać wąż automatycznie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: