Niczym niezmącona cisza i spokój uczyni z każdego domu doskonałe miejsce do życia. Jak je uzyskać?

  • 23.10.2018, 15:00
  • Materiał partnera
Niczym niezmącona cisza i spokój uczyni z każdego domu doskonałe miejsce…
Wśród wszystkich celów, jakie przyświecają tym, którzy wznoszą swój nowy dom bądź dokonują jakichkolwiek innych inwestycji w obiekt mieszkalny, zapewnienie w nim maksymalnej wygody należy do najważniejszych. Bo po co mielibyśmy wydawać znaczne przecież kwoty, by potem męczyć się z różnego rodzaju niedogodnościami? Komfort akustyczny stanowi tutaj jedną z najważniejszych kwestii, która decydować będzie o zadowoleniu z użytkowania nieruchomości. Wiele zależy oczywiście od otoczenia – jednak odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne pozwolą nam o nim zapomnieć.

Zadbaj o to, by wyeliminować wszelkie pogłosy

 

Zanim zajmiemy się kwestią uciążliwych dźwięków dobiegających z zewnątrz, poświęćmy najpierw nieco miejsca innemu czynnikowi niekorzystnie wpływającemu na akustykę wnętrza. Jest nim echo, zwane też pogłosem, które powstaje wówczas, gdy fale dźwiękowe odbijają się od gładkich powierzchni, a następnie powracają nałożone na siebie. Problem może mieć kilka przyczyn, takich jak sposób zorganizowania przestrzeni czy rodzaje użytych materiałów wykończeniowych. Istnieje obecnie trend na wnętrza coraz bardziej otwarte i obszerne, a jednocześnie pozbawione zbędnych dodatków. Sprzyja to powstawaniu pogłosu. Można z nim walczyć umieszczając wokół materiały pochłaniające dźwięk, a więc miękkie, perforowane czy pofałdowane: zasłony, dywany, wykładziny, regały z rzędami książek. Istnieją ponadto specjalnego rodzaju, nieco grubsze tapety o właściwościach akustycznych, które możemy następnie przykryć inną lub pomalować, a także panele akustyczne. W walce z echem pomóc nam może także odpowiednie pokrycie sufitu.

 

Skutecznie odizoluj się od otoczenia

 

Dobra izolacja budynku to rzecz istotna przede wszystkim z punktu widzenia kosztów jego ogrzewania. Oprócz termicznej warto zadbać jednak także o akustyczną, dzięki której zapomnimy o miejskim zgiełku, czy przebiegającej nieopodal naszego domu szosie.

Trzeba pamiętać, że dźwięki roznoszą się nie tylko w powietrzu – uciążliwy efekt może być także skutkiem drgań. Ma to znaczenie w kontekście wyboru materiałów na ściany działowe (ciężkie, np. w postaci ceramicznych cegieł, trudniej wprowadzić w drgania). Odpowiednia izolacja termiczna pokrywające przegrody zewnętrzne przy okazji pomoże nam ponadto w zatrzymaniu hałasu. Wielkie znaczenie ma też jednak stolarka okienna i drzwiowa. Brak nieszczelności to także sposób na uwolnienie się od dobiegających z zewnątrz dźwięków, pomocne będą także rolety zewnętrzne. Nie zapomnijmy jeszcze o drzwiach wewnętrznych – jeśli będą zaopatrzone w uszczelki, domownicy nie będą zbytnio przeszkadzać sobie nawzajem. Szczelne okna wymagają zainwestowania w nowoczesny system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. On także nie musi być hałaśliwy, jeśli tylko zawczasu zostanie dobrze zaprojektowany i wykonany. Doskonałym przykładem inwestycji, w której wszystkie tego rodzaju kwestie zostały wzięte pod uwagę już na etapie projektów, mogą być domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiej budowane przez Osiedle Sielanka.

 

 

Materiał partnera
Podziel się: