Kabel solarny równie istotny co moduły fotowoltaiczne

  • 18.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Kabel solarny równie istotny co moduły fotowoltaiczne
Dobrze zainstalowany system fotowoltaiczny to gwarancja wysokiej sprawności i oszczędności. Dlatego decydując się na to rozwiązanie należy zadbać o każdy detal, w tym kable solarne.

Z czego składa się zestaw?

Zestaw fotowoltaiczny to nie tylko panele słoneczne. W jego skład wchodzi bardzo wiele równie istotnych elementów. Mimo to większość ludzi kojarzy fotowoltaikę z panelami. Są one bowiem bardzo charakterystyczne i szybko wpisały się w krajobraz polskich osiedli. Moduły zamontowane na dachach lub na ziemi przechwytują promienie słoneczne nawet w chłodne i pochmurne dni. Dzięki temu instalacja wytwarza prąd całym rokiem. Panele to bez wątpienia najbardziej kosztowna część inwestycji. Ich liczba oraz cena uzależniona jest od mocy oraz rodzaju kryształu wykorzystywanego do budowy ogniw. Moduły monokrystaliczne są wykonane z jednego rodzaju kryształu, dzięki czemu są bardzo trwałe i zachowują sprawność nawet przez trzydzieści lat. Polikrystaliczne natomiast są wytwarzane z krzemu, a ich jakość niewiele odbiega od tych pierwszych. Na rynku nie brakuje także modułów używanych, które pochodzą z demontażu instalacji z Europy Zachodniej. Decydując się jednak na takie rozwiązanie kupujemy w rzeczywistości kota w worku. Nie wiadomo bowiem w jakim dokładnie stanie są ogniwa ani jakie jest ich faktyczne pochodzenie. Taki zakup jest więc bardzo ryzykowny i zamiast profitów, może przynieść same problemy.

Kabel solarny solidny jak moduł

Kiedy już wybierzemy interesujące nas panele słoneczne czas na zakup elementów, bez których moduły byłyby nic nie warte. Pełen zestaw bowiem zawiera także: inwerter (falownik) sieciowy, panele fotowoltaiczne, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Ogniwa połączone z tymi elementami tworzą dopiero sprawną instalację fotowoltaiczną. Spośród tych wszystkich części warto zwrócić uwagę na inwerter oraz kabel solarny. Dzięki temu pierwszemu możliwe jest przetwarzanie promieni słonecznych w prąd stały. Drugie natomiast odpowiadają za połączenia między modułami, ciągiem modułów oraz połączeniem ich z przemiennikiem DC/AC. Ważne jest, by kabel cechował się dużą wytrzymałością. Musi on być odporny na wysokie i niskie temperatury, a także na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Dlatego często stosuje się dwie warstwy izolacji. Gdy dojdzie do uszkodzenia jednej z nich kabel wciąż jest chroniony, dzięki czemu nie dojdzie do porażenia prądem czy pożaru.

Grupa Tipmedia
Podziel się: