Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:03
Przeczytaj koniecznie!

Czego AC nie obejmuje?

Ubezpieczenie Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, wybierane często przez właścicieli pojazdów mechanicznych. Podstawowy zakres ochrony we wszystkich ubezpieczalniach obejmuje uszkodzenie, zniszczenie lub utratę pojazdu bądź jego elementów na skutek różnych przyczyn. Są jednak sytuacje, w których mimo opłacenia polisy, odszkodowanie nie zostanie ubezpieczonemu wypłacone. Czego nie obejmuje Autocasco?
  • 15.09.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czego AC nie obejmuje?

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do polisy Odpowiedzialności Cywilnej, nie jest obowiązkowe. Mimo to wielu właścicieli samochodów ceni sobie korzyści, jakie wynikają z wykupienia pakietu Autocasco. M.in. dlatego, że zapewnia dodatkową ochronę przed skutkami wypadków komunikacyjnych czy szkodami wyrządzonymi przez żywioł.

Ubezpieczenie AC zabezpiecza przed poniesieniem wydatków związanych z naprawą:

uszkodzeń elementów auta,

kradzieży pojazdu lub jego części,

całkowitego zniszczenia samochodu,

będących następstwem zdarzeń losowych. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju wypadkach czy kolizjach, wpływie sił przyrody, a także działaniu osób trzecich.

W większości przypadków ubezpieczyciele zobowiązują się także do pokrycia kosztów badań technicznych, jeśli są one konieczne po naprawie zaistniałej szkody. Pomoc finansowa należy się również kierowcom, którzy podczas zdarzenia drogowego utracili tablice rejestracyjne. W takim momencie ubezpieczalnia pokrywa wydatki związane z ich odtworzeniem.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie AC?

AC zapewnia skuteczną ochronę w wielu kłopotliwych sytuacjach, jednak nie zawsze można liczyć na pomoc finansową ze strony ubezpieczalni. Do najczęstszych wyłączeń należą:

Szkody powstałe umyślnie lub na skutek niedbalstwa osoby kierującej samochód — jeśli zdarzenie drogowe miało miejsce w konsekwencji celowego działania lub jako efekt wyraźnej nieostrożności, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Do takich sytuacji zalicza się np. pozostawienie zaparkowanego auta bez hamulca ręcznego na wzniesieniu lub spowodowanie wypadku zimą pojazdem na oponach letnich.

Stłuczki i kolizje, będące skutkiem kierowania pod wpływem używek — kierowcy, którzy spowodowali wypadek po spożyciu alkoholu lub narkotyków, nie mogą liczyć na rekompensatę ze strony ubezpieczalni.

Brak aktualnych badań technicznych — kierowcy poruszający się autem niedopuszczonym do ruchu lub niemającym ważnego przeglądu, w razie stłuczki, prawdopodobnie nie otrzymają rekompensaty z tytułu polisy AC. W takiej sytuacji ubezpieczalnia może stwierdzić, że przyczyną zdarzenia był zły stan techniczny pojazdu.

Awarie i szkody eksploatacyjne — odpowiedzialność za renowację uszkodzeń wynikających z normalnego użytkowania auta leży po stronie właściciela pojazdu. Koszt wymiany klocków hamulcowych czy elementów silnika nie zostanie pokryty z Autocasco, chyba że ich awaria była skutkiem np. zderzenia z innym pojazdem lub obiektem.

To tylko kilka przykładów ograniczeń odpowiedzialności, z jakimi spotkać się można wybierając ubezpieczenie AC. Podpisując umowę na polisę, warto zapoznać się ze szczegółowym opisem wyłączeń zawartym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

--- Artykuł sponsorowany ---