Na jaki najkrótszy okres można wykupić OC?

  • 16.08.2022, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Na jaki najkrótszy okres można wykupić OC?
OC to ubezpieczenie, które musi mieć każdy pojazd zarejestrowany w Polsce i wielu innych państwach. Ta polisa występuje jednak w kilku wersjach. Standardowy produkt obowiązuje przez rok, ale na rynku znaleźć można też krótsze wersje.

Standardowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC samochodu zazwyczaj kupuje się na rok. Taką polisę można potem wypowiedzieć, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Najczęściej następuje to przy sprzedaży samochodu. Jeśli jednak korzystasz z tego samego pojazdu przez kilka lat, co roku powinieneś kupować nową polisę. Trzeba natomiast pamiętać o tym, że pomiędzy kolejnymi formami ochrony nie może być ani jednego dnia przerwy. W innym przypadku prawo nakłada na właścicieli samochodów wysokie kary, które już za jeden dzień wynoszą ponad 1000 zł. Po dłuższym czasie przekraczają one nawet 5000 zł.

OC krótkoterminowe

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także inny produkt, czyli OC krótkoterminowe. Jak sama nazwa mówi, obowiązuje ono znacznie krócej. Zazwyczaj jest to mniej niż 12 miesięcy. Minimalnym terminem jest jednak 30 dni. Oznacza to, że na rynku nie można kupić OC na okres krótszy niż miesiąc. Istnieje także produkt obowiązujący przez 3 miesiące, ale cieszy się on najmniejszym zainteresowaniem. Stanowi natomiast dobrą opcję wtedy, gdy nie kwalifikujesz się do wykupienia OC krótkoterminowego.

Więcej o OC krótkoterminowym przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/krotkoterminowe-ubezpieczenie-oc. Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich oferuje polisę OC w co najmniej kilku wersjach. Jest to bowiem jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, kupowane na każdy samochód, nawet jeśli pojazdy te mają jednego właściciela.

Jakie ubezpieczenie OC warto wybrać?

Wybór OC powinien zależeć przede wszystkim od tego, jak zamierzasz korzystać z samochodu. Standardowa polisa jest dostępna dla wszystkich właścicieli pojazdów i to właśnie na nią decydują się osoby kupujące samochody na potrzeby swoje lub swojej firmy. OC krótkoterminowe jest skierowane natomiast przede wszystkim do komisów i przedsiębiorstw zajmujących się handlem samochodami. Taką polisę można kupić także w sytuacji, gdy samodzielnie sprowadzasz auto z zagranicy. Zanim zostanie ono zarejestrowane w Polsce, musi mieć ważne ubezpieczenie. W Unii Europejskiej polisa OC działa tak samo.

Dobrym pomysłem jest postawienie na ubezpieczenie OC samochodu w porównywarce rankomat.pl. W ten sposób kupisz zarówno standardową formę tej polisy, jak i OC krótkoterminowe. Porównywarka pozwala na zestawienie ze sobą dostępnych opcji i wybranie tej, która sprawdzi się najlepiej w danym przypadku. Trzeba bowiem pamiętać, że zakres działania ubezpieczenia OC zawsze jest taki sam. Poszczególne produkty różnią się od siebie ceną, a w skali roku te różnice często wynoszą nawet kilkaset złotych. Porównanie ofert pozwala na znalezienie tej, która jest najtańsza, bez względu na to, czy jest to standardowa polisa, czy wersja krótkoterminowa.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: