Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:21
Przeczytaj koniecznie!

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Nasze potrzeby jako konsumentów ulegają ciągłym zmianom. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku kosmetyków do pielęgnacji włosów. Już od dawna szampon i odżywka przestały być jedynymi produktami, po jakie sięgamy w tym celu. Taka sytuacja ma bezpośredni związek ze zmieniającą się świadomością klientów, a także coraz bardziej świadomą pielęgnacją. Coraz częściej wybieramy produkty do włosów w oparciu o ich porowatość, niż kierując się jedynie potrzebami naszych włosów. Przykładem są chociażby włosy średnioporowate. Sprawdź, po jakie kosmetyki do włosów średnioporowatych warto sięgać.
  • 30.11.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kosmetyki do włosów średnioporowatych

 

 

Włosy średnioporowate, czyli jakie?

W jaki sposób rozpoznać, że mamy włosy średnioporowate? Porowatość włosa określamy na podstawie stopnia odchylenia jego łusek. Jeśli łuski przylegają bardzo mocno, oznacza to niską porowatość włosa. Bardzo duże odchylenie łusek wiąże się z posiadaniem włosów wysokoporowatych. Z kolei w przypadku włosów średnioporowatych stopień rozchylenia łusek jest optymalny, co nie oznacza, że pielęgnacja tego typu włosów nie będzie nam sprawiać żadnych problemów.

 

Charakterystyka włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate to najpowszechniejszy typ włosów. Częściowo łączą w sobie cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Niewielki stopień rozchylenia łusek sprawia, że przy właściwie dobranej pielęgnacji mogą prezentować się znakomicie. Nie oznacza to jednak, że można pozostawiać je samym sobie. Niewłaściwa pielęgnacja w prosty sposób może doprowadzić do ich przesuszenia lub nadmiernie je obciążyć, przez co staną się oklapnięte i zaczną mocniej się przetłuszczać.

 

Cechy charakterystyczne włosów średnioporowatych:

  • średni stopień rozchylenia łusek, przez co nie są idealnie gładkie;
  • często określane są jako włosy normalne;
  • ich końcówki posiadają tendencje do rozdwajania;
  • z reguły cienkie i delikatne, przez co bardziej podatne na uszkodzenia;
  • łączą w sobie cechy zarówno włosów nisko-, jak i wysokoporowatych;
  • mogą stać się szorstkie i matowe;
  • podatne na przetłuszczanie i elektryzowanie;
  • często posiadają tendencje do puszenia się pod wpływem wilgotnego powietrza;
  • posiadają tendencje do wypadania, szczególnie w przypadku niewłaściwej pielęgnacji.

 

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Jak już wiadomo, włosy średnioporowate z jednej strony bardzo prosto utrzymać w ryzach i sprawić, aby prezentowały się idealnie, jednak w równie łatwy sposób można pogorszyć ich kondycję i ogólny wygląd. Dlatego też w przypadku posiadaczek włosów średnioporowatych ważne jest zachowanie równowagi PEH. Jest to swego rodzaju balans pomiędzy ilością dostarczanych włosom protein, emolientów i humektantów. Substancje te dbają o odbudowę, odżywienie i nawilżenie włosów. W takim razie po jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów średnioporowatych warto sięgać?

 

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Sięgając po kosmetyki do włosów średnioporowatych, przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład. Włosy średnioporowate najbardziej lubią proteiny średniocząsteczkowe. Jak je rozpoznać? W liście składników produktu szukaj nazwy substancji zaczynającej się od słowa hydrolized, np. hydrolizowany jedwab lub keratyna. Oprócz tego świetnie sprawdzą się tauryna, cysteina, arginina czy kolagen.

 

W przypadku włosów średnioporowatych należy zwracać uwagę na ilość dostarczanych im humektantów i w tej kwestii zdecydowanie lepiej zachować umiar. Humektantami, po które warto sięgać, są gliceryna, miód, mocznik, aloes, kwas mlekowy oraz kwas hialuronowy.

 

Włosy średnioporowate bardzo lubią się z emolientami, które najczęściej występują w formie oleju. Emolienty dbają o natłuszczenie włosa, wygładzenie, a także odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Oleje możesz z powodzeniem dodawać do wszelkiego rodzaju masek, aby zwiększyć ich działanie lub stosować bezpośrednio na włosy w celu ich olejowania. 

Oleje, po które warto sięgać w przypadku włosów średnioporowatych, to: olej migdałowy, makadamia, awokado, olej ze śliwki czy z pestek winogron.

 

Kosmetyki do włosów średnioporowatych – czego unikać?

Niestety niektóre składniki zawarte w produktach do pielęgnacji włosów mogą mieć bardzo zły wpływ na włosy średnioporowate. W ich przypadku należy unikać:

  • silnych detergentów (w szczególności SLS i pochodnych);
  • alkoholu etylowego (mocno wysusza i uszkadza strukturę włosa);
  • silikonów (mogą obciążyć włosy).

 

Materiał zewnętrzny