Przepisanie OC po kupnie samochodu - czy jest obowiązkowe?

  • 22.09.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Przepisanie OC po kupnie samochodu - czy jest obowiązkowe?
Zakup samochodu z drugiej ręki jest rozwiązaniem wybieranym przez wielu kierowców. Warto pamiętać, że po dokonaniu zakupu należy dopełnić pewnych formalności, które dotyczą m.in. ubezpieczenia pojazdu. Planujesz sprzedać lub kupić używane auto? Sprawdź, czy musisz przepisać na siebie polisę OC!

Samochody używane cieszą się sporym zainteresowaniem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjną cenę. Zastanawiasz się, czy po zakupie lub sprzedaży pojazdu konieczne jest przepisanie polisy OC na nowego właściciela? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – czy jest obowiązkowe?

Jak wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Wiele osób decydujących się na sprzedaż lub zakup używanego auta zastanawia się, jak w takim przypadku wygląda kwestia polisy OC. Warto pamiętać, że po zakupie samochodu, wykupione przez poprzedniego właściciela ubezpieczenie nadal obowiązuje. Nabywca nie musi więc martwić się o natychmiastowe wykupienie nowej polisy. Oczywiście może on zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia i wykupić polisę u nowego ubezpieczyciela. Jeżeli planujesz zakup używanego auta, być może zadajesz sobie pytanie, czy nowy właściciel musi przepisać ubezpieczenie OC na siebie? W takim przypadku obowiązek przepisania polisy na nabywcę leży po stronie osoby sprzedającej samochód. Brak poinformowania ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta może doprowadzić do obciążenia poprzedniego właściciela zdarzeniami drogowymi, które zaistniały z winy obecnego posiadacza samochodu. Wypełnienie wniosku o przepisanie OC leży więc głównie w interesie sprzedającego.

Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Jak zostało już wspomniane, obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela samochodu leży po stronie sprzedającego. Warto pamiętać, że zbywca powinien poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu w okresie 14 dni po zbyciu pojazdu. Sprzedawca samochodu musi wypełnić wniosek o przepisanie polisy OC i przekazać go ubezpieczycielowi. Od tego momentu towarzystwo ubezpieczeniowe będzie się kontaktowało z nabywcą. Jeżeli nabywca pojazdu zdecyduje się kontynuować ubezpieczenie pojazdu w tej samej firmie, będzie musiał zgłosić się do siedziby ubezpieczyciela w celu podpisania wszystkich niezbędnych dokumentów. Nowy właściciel samochodu jest również zobowiązany do przekazania towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentu potwierdzającego zakup pojazdu. Warto wspomnieć, że w momencie przepisania polisy OC na nowego właściciela, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Ma to na celu dopasowanie kosztów OC do nowego właściciela. 

Przepisanie OC na nowego właściciela – ile to kosztuje?

Przepisanie polisy OC na nowego właściciela jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji składki. Jeżeli wysokość składki po rekalkulacji okaże się nieopłacalna, nabywca pojazdu może wypowiedzieć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem i poszukać korzystniejszej opcji. Aby znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń - https://kalkulator-ubezpieczen.pl/.

Po sprzedaży lub zakupie używanego samochodu warto pamiętać o dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. Jedną z nich jest przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela. Zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu, powinni pamiętać o wypełnieniu ważnych dokumentów w odpowiednim czasie. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: