Koło pasowe – które wybrać?

  • 03.08.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Koło pasowe – które wybrać?

Czym jest przekładnia pasowa?

Koło pasowe to część przekładni pasowej. Natomiast przekładnia jest najczęściej zbudowana z dwóch kół pasowych, a także z pasa napędowego. W ten sposób możesz mówić o przekładni zębatej. Jednak obecność dwóch kół nie jest standardem – może być ich więcej. Przekładnia zazwyczaj przekazuje moc napędową z wykorzystaniem elastycznego pasa. Pas ten przykładasz do napędowych i napędzanych kół.

Jakie są zalety przekładni pasowej?

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na łatwość jej wykonania. Poza tym jej obecność zabezpiecza inne jednostki napędowe, które są narażone na duże obciążenia i wibracje. Niewątpliwym atutem jest też to, że przekładnię pasową zębatą, bądź klinową będziesz mógł nabyć w atrakcyjnej cenie.

Jakie są rodzaje kół pasowych?

Koła pasowe możesz podzielić na:

  • klinowe,
  • zębate,
  • wielorowkowe,
  • płaskie,
  • wariatorowe.

Czym wyróżniają się koła pasowe klinowe?

Koła klinowe wyróżniają się tym, że mają powierzchnie stożkowe w wieńcu. Jeśli zaś chodzi o liczbę rowków stożkowych, to jest ona dostosowana do zapotrzebowania i typoszeregu. Koła te będą pasować do pasów klinowych o odpowiednich profilach. W tym przypadku przeniesienie momentu obrotowego ma miejsce dzięki stykającym się bokom pasa klinowego z kołem w rowku klinowym.

Kiedy wybrać koła pasowe zębate?

Z kolei koła zębate, jak sama nazwa wskazuje, mają zębatą powierzchnię wieńca. Koła te są dostosowane do pasów zębatych, z którymi się zazębiają. Jeśli chodzi o przekładnie zębate, to najnowszym rozwiązaniem są tak zwane przekładnie synchroniczne. Dzięki nim możesz uniknąć poślizgu podczas przenoszenia obrotów. Z nowości warto również wymienić koła pasowe zębate typu eagle, do których pasują pasy takiego samego typu. Profil eagle jest cichszy od innych modeli zębatych, a zarazem może przenosić większą moc przy mniejszych gabarytach.

Czym cechują się koła pasowe wielorowkowe?

Natomiast koła pasowe wielorowkowe mają wieniec, który został wzbogacony o rowki, które z kolei pasują do żeber pasa wielorowkowego. Tego typu koła wykorzystujesz do zbudowania przekładni, jeśli niezbędna jest duża prędkość liniowa, a także jeśli wymagane są nieduże gabaryty kół. 

Czym wyróżniają się koła pasowe płaskie?

Są jeszcze koła płaskie z płaskim wieńcem, który swoim kształtem przypomina baryłkę. Jeśli chodzi o zastosowanie takich przekładni i kół, to przydają się wszędzie tam, gdzie znajdują się wrzeciona wysokoobrotowe. Dzięki takiej konstrukcji można uzyskać duże prędkości liniowe pasa napędowego.

Kiedy zdecydować się na koło pasowe wariatorowe?

Koła pasowe wariatorowe mają zazwyczaj sprężynę (lub dwustronne sprężyny) i łożysko oporowe. Przekładnie pasowe wariatorowe gwarantują, że nastąpi płynna zmiana prędkości obrotowej na biegu urządzenia. Przekładnia bezstopniowa to taka, którą tworzą dwa koła i pas wariatorowy.

Gdzie kupić koła pasowe?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrane przez ciebie koła pasowe są dobrej jakości, najlepiej zrób zakupy w renomowanym serwisie. Jest wiele sklepów na rynku, które posiadają szeroką ofertę, a jednym z nich jest https://kolapasowe24.pl/

Grupa Tipmedia
Podziel się: