OC wynajmującego mieszkanie – jak i kogo chroni?

  • 15.01.2021, 11:00
  • Grupa Tipmedia
OC wynajmującego mieszkanie – jak i kogo chroni?
Wynajem mieszkania jest dobrym sposobem na gwarantowany i bezpieczny stały dochód. Jest też korzystny dla najemcy, który zyskuje przysłowiowy dach nad głową i może np. założyć rodzinę oraz rozpocząć życie na własny rachunek. Umowa pomiędzy stronami wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Dlatego wymaga odpowiednich zapisów. Niezbędne jest też zadbanie o ubezpieczenie OC.

Jakie ryzyko dla obu stron niesie wynajem mieszkania?

O wykorzystywaniu właścicieli mieszkań przez najemców, niszczeniu mienia, dewastowaniu murów i podłóg czy w skrajnych przypadkach – przejmowaniu lokalu – przez lata krążyły legendy. Na szkodę drugiej strony działali zarówno lokatorzy, jak i właściciele. Na szczęście z pomocą przyszło prawo, które uregulowało kwestie odpowiedzialności i obowiązków najemcy oraz wynajmującego. Obecnie decydując się na zamieszkanie w wynajętym lokalu, możesz liczyć na to, że jeśli właściciel zakręci wodę lub odłączy sygnał TV, prawo stanie po Twojej stronie.

Odpowiedzialność w takiej umowie zawsze jest obustronna, co powinno być wyraźnie wyszczególnione na piśmie. Właściciel nie chce, aby lokator niszczył jego meble, ściany czy wyposażenie. Wynajmujący oczekuje, że będzie mógł mieszkać w komfortowym lokum z dostępem do wszystkich mediów. Niestety nawet najlepsze starania obu stron nie wyeliminują zdarzeń losowych. Aby dodatkowo ograniczyć ryzyko strat, warto postarać się o ochronę, jaką zapewni OC wynajmującego mieszkanie.

Czym jest ubezpieczenie OC w kontekście lokalu?

O OC mówi się zwykle w odniesieniu do odpowiedzialności cywilnej związanej z wykonywaniem określonych czynności na rzecz lub w otoczeniu innych ludzi. Wykupują je zarówno nauczyciele i lekarze, jak i właściciele samochodów. Towarzystwa przygotowały również ofertę takiego ubezpieczenia dla osób, które wynajmują mieszkania. Zakres ochrony OC w życiu prywatnym obejmuje wszelkie szkody wyrządzone innym lokatorom w sąsiednich mieszkaniach.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że określenie „wynajmujący mieszkanie” ma dwojakie znaczenie. Może dotyczyć zarówno osoby, która odpłatnie udostępnia lokal innej osobie, jak i lokatora. Dlatego też OC wynajmującego może przyjąć jedną z dwóch form:

  • OC lokatora – ma na celu pokrycie wszelkich szkód wyrządzonych osobom trzecim przez mieszkańca lokalu. Ochrona obejmuje zarówno szkody na rzecz sąsiadów (np. zalanie), jak i na rzecz samego właściciela (np. wybicie dziury w ścianie przy wieszaniu szafek),

  • OC właściciela – ma na celu wypłatę odszkodowań sąsiadom właściciela mieszkania, którzy doznali szkód na skutek np. wadliwego działania instalacji hydraulicznej, która od dawna nie była remontowana.

Gdzie szukać taniego OC wynajmującego mieszkanie?

Jeśli planujesz wynajem lokalu i chcesz czerpać z tego zyski przy jak najmniejszych kosztach, wykupienie OC wynajmującego z pewnością jest dobrym pomysłem. Poszukiwania polisy możesz zacząć od kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Wygodne narzędzie z dostępem do wielu ofert pomoże Ci w wyszukaniu tych najbardziej odpowiadających Twoim potrzebom. Spośród nich wybierzesz tę, która jest dla Ciebie najatrakcyjniejsza i najkorzystniejsza finansowo.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: