Zdezerterował na Białoruś. Emil Czeczko znaleziony martwy

  • 18.03.2022, 08:48 (aktualizacja 18.03.2022, 12:12)
  • News4Media
Zdezerterował na Białoruś. Emil Czeczko znaleziony martwy screen YutoTube Emil Czeczko udziela wywiadu białoruskiej telewizji
Białoruskie służby poinformowały o znalezieniu ciała dezertera z polskiego wojska. Emil Czeczko uciekł w grudniu i sprzymierzył się z reżimem Łukaszenki.

O tym, że były polski żołnierz, dezerter Emil Czeczko nie żyje poinformował Komitet Śledczy Białorusi. Czeczko powiesił się w domu w Mińsku. Na razie nie ma dokładnych informacji na temat tego zdarzenia. Białoruscy prokuratorzy rozważają wszelkie możliwe wersje wydarzeń. Także zabójstwo.

Czeczko był żołnierzem 11. Mazurskiego Pułku Artylerii stacjonującego w Węgorzewie. Został wysłany na granicę polsko-białoruską w czasie, gdy do naszego kraju próbowali się przedostać imigranci ze Wschodu. Przypomnijmy, że sytuacja wówczas była dramatycznie napięta. Białorusini kierowali tłumy w stronę przejść granicznych i równie wiele osób na tzw. zieloną granicę.

Polska na miejsce wysłała Straż Graniczną, straż pożarną, policję i właśnie wojsko. Czeczko był jednym z żołnierzy, którzy mieli bronić granicy.

Jednak w grudniu uciekł na Białoruś i szybko zaczął być wykorzystywany przez reżim Łukaszenki do celów czysto propagandowych. Chętnie udzielał wywiadów, w których atakował Polskę. Mówił o „nieludzkim traktowaniu uchodźców”, donosił o strzelaniu polskich żołnierzy do imigrantów, a z każdym kolejnym wystąpieniem medialnym liczba ofiar rosła.

5 stycznia Czeczko wysłał list do polskiego ministra obrony narodowej, które strona białoruska upubliczniła. Dezerter powtórzył dotychczasowe oskarżenia i tłumaczył, że uciekł na Białoruś bo „władze Straży Granicznej wydały mi rozkaz mordowania Arabów”.

To nie wszystko. Czeczko napisał także: „Proszę o wypłatę pensji za grudzień 2021 r. oraz za styczeń 2022 r.”. I dodał, że w tych miesiącach nie pracował (był już na Białorusi) z powodu „rozkazu mordowania niewinnych ludzi”.

„Informuję również, że chcę przedłużyć umowę o pracę. Wrócę do pracy, gdy tylko prokurator w Hadze uwięzi wszystkich przestępców wojskowych, którzy kazali mi mordować Arabów” - dodał.

Kiedy tylko padła informacja o dezercji Czeczki, MON ocenił, że taki żołnierz w ogóle nie powinien zostać wysłany na misję na granicy. Chodzi o wcześniejsze zastrzeżenia do jego służby i życia. Czeczko mieszkał w Bartoszycach i kilka miesięcy przed ucieczką pobił swoją matkę. Miał mieć także problemy z narkotykami.

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe