Dobre wieści dla seniorów: dostana więcej pieniędzy

  • 11.03.2022, 10:29 (aktualizacja 11.03.2022, 13:53)
  • News4Media
Dobre wieści dla seniorów: dostana więcej pieniędzy iStock
Dodatkowa, 14 emerytura ma być już na stałe. Jeżeli te – nieoficjalne jeszcze – informacje, potwierdzą się, seniorzy otrzymają więcej pieniędzy.

I chodzi tu nie tylko o emerytów, bo z dodatkowego świadczenia skorzystają także m.in. osoby:

  • pobierające emerytury pomostowe,
  • korzystające ze świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • pobierające renty socjalne,
  • pobierające renty inwalidzie wojenne i wojskowe.

Czternasta emerytura wynosi – według danych z 2021 r. – 1066,24 zł netto. Przy czym do tej pełnej kwoty prawo mają tylko te osoby, które z ZUS (lub innych systemów emerytalnych) otrzymują nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali otrzymują kwotę pomniejszoną o różnice w myśl zasady: złotówka za złotówkę. Oznacza to, że jeśli ktoś ma 3000 zł emerytury, to jego 14-tka będzie o 100 zł niższa i wyniesie 2800 zł.

14-tki zostały wypłacone po raz pierwszy w 2021 r.. Na początku tego roku były już minister finansów oświadczył, że powtórki nie będzie. A jednak... Nie minęło wiele czasu, gdy rząd ogłosił, że w 2022 r. 14-tka też zostanie wypłacona. Premier Mateusz Morawiecki doprecyzował, że wypłaty nastąpią „jesienią lub późnym latem”.

Dodajmy, że jeżeli w tym roku zostaną utrzymane zasady wypłat z 2021 r. to 14-tka wyniesie 1217,98 zł na rękę.

Nie było jednak do tej pory zapowiedzi, że 14-tka wejdzie do polskiego systemu na stałe. Tymczasem „Super Express" donosi, że decyzje już zapadły. Z informacji gazety wynika, że dodatkowa pensja będzie już wypłacana co roku. Ma to być działanie pomagające emerytom i rencistom w czasie rosnącej inflacji i cen.

No i jeszcze trzynastka!

Przypomnijmy, że co roku zagwarantowana jest także 13-ta emerytura wypłacana wiosną. W tym przypadku otrzymują ją wszyscy świadczeniobiorcy.

„Trzynastka będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Od 1 marca 2022 r. najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł brutto” – informuje ZUS

To świadczenie zostanie wypłacone w kwietniu.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe