Sprawdź, co możesz odliczyć sobie od podatku

  • 17.02.2022, 13:58 (aktualizacja 18.02.2022, 10:09)
  • News4Media
Sprawdź, co możesz odliczyć sobie od podatku iStock
Od 15 lutego możemy rozliczać się z fiskusem z podatku za ubiegły rok. Żeby obniżyć płatności, warto skorzystać z przysługujących nam ulg i rozliczeń. Sprawdziliśmy, które z nich obowiązują w deklaracjach za 2021 rok.

Korzystanie z ulg podatkowych nie jest obowiązkowe, ale odzyskanie przysługujących nam pieniędzy to prawo zagwarantowane w ustawie. Warto się zorientować, które z odliczeń możemy zastosować we własnym rozliczeniu, bo niewykorzystane środki przepadną, zasilając budżet państwa.

Przygotowaliśmy listę aktualnych ulg i ich krótkie opisy. Możecie skorzystać z nich, zarówno wypełniając PIT w formie elektronicznej, jak i papierowej. Warto przy tym pamiętać, że sposób złożenia deklaracji wpłynie również na czas wypłaty środków:

- w przypadku rozliczeń elektronicznych fiskus zwróci nadpłatę w ciągu 45 dni,
- deklaracje papierowe rozpatrzone będą w ciągu 3 miesięcy.


Ulgi i rozliczenia za rok podatkowy 2021

1. Ulga na dzieci – przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat lub 26 lat, jeśli kontynuuje naukę, a jego dochody nie przekraczają 3089zł (z pewnymi wyjątkami, które opisane są na tej stronie). Jej wysokość wynosi odpowiednio:

- 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko (za cały rok 1112,04 zł na każde dziecko),

- 166,67 zł na trzecie dziecko (za cały rok 2000,04 zł),

- 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko (za cały rok 2700 zł na dziecko).

2. Zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci – jeżeli kwota podatku jest zbyt niska, aby skorzystać z pełnej wartości pierwszej ulgi, przysługuje tzw. dodatkowy zwrot. Jego odliczenia można dokonać od wskazanych w deklaracji składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego.

3. Ulga dla młodych – przysługuje osobom do ukończenia 26 roku życia, których dochód został wykazany przez płatnika w informacji PIT-11 oraz te, które osiągnęły przychody z tytułu absolwenckich staży i praktyk. Szczegółowe warunki skorzystania z ulgi opisuje Ministerstwo Finansów.

4. Ulga rehabilitacyjna – przysługuje osobie niepełnosprawnej lub takiej, która pacjenta z niepełnosprawnością ma na swoim utrzymaniu. Rekompensuje niektóre wydatki związane z zapewnieniem potrzeb takiej osoby (dokładnie wymienione są tu).  
5. Ulga na internet – można skorzystać z niej maksymalnie w dwóch kolejno następujących po sobie latach, jednak łączna wartość w całym roku podatkowym nie może przekroczyć 760 zł. Prawo do odliczenia przysługuje na podstawie dowodów, że koszty te rzeczywiście zostały podniesione (np. potwierdzenia przelewów).

6. Ulga termomodernizacyjna – przysługuje właścicielom domów lub lokali mieszkalnych, którzy ponieśli wydatki na poczet termomodernizacji. Szczegółowa lista przedsięwzięć uprawniających do ulgi dostępna jest na tej stronie.

7. Ulga uczniowska – przysługuje za wyszkolenie uczniów lub przygotowanie zawodowe pracowników, przyznawana jest na podstawie decyzji urzędu skarbowego.

8. Ulga z tytułu umowy aktywizacyjnej – przysługuje osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która opłacała składki na ubezpieczenie społeczne w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej do wykonywania czynności zarobkowych w tym gospodarstwie. Wydatki te należy udokumentować.

9. Zwrot z tytułu nienależnie pobranych świadczeń – jeśli na nasz rachunek bankowy wpłynęły nienależne nam świadczenia, co zwiększyło nasz dochód, możemy odliczyć te wartości. Warunkiem jest zwrócenie omyłkowo pobranych środków.

10. Ulga mieszkaniowa – dotyczy wydatków poniesionych z tytułu:

- spłaty odsetek niektórych kredytów mieszkaniowych,
- kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej,
- spłaty kredytu mieszkaniowego (wraz z odsetkami) lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992-1993,
- nieodliczonych w poprzednich latach wydatkach z tego tytułu.

11. Ulga z tytuły wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W zeznaniu PIT za 2021 rok odliczane wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty: 6310,80 zł, co stanowi również limit maksymalnej wysokości wpłat za ubiegły rok.

12. Ulga od darowizny – pomniejszeniu podatku z tego tytułu podlegają:

- wpłaty na konto działalności użytku publicznego,
- wpłaty na cele kultu religijnego,
- donacje krwi,
- wpłaty na cele kształcenia zawodowego,
- środki przekazane na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie,
- wsparcie finansowe związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19,
- przekazany na rzecz placówek oświatowych sprzęt elektroniczny w postaci tabletów i laptopów,
- inne darowizny uwzględnione w odrębnych ustawach.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe