Emerytalna ofensywa premiera. Będzie więcej pieniędzy

  • 11.02.2022, 10:27 (aktualizacja 11.02.2022, 10:56)
  • News4Media
Emerytalna ofensywa premiera. Będzie więcej pieniędzy Screen KPRM
Marcowa waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa niż jeszcze dzień wcześniej prognozowali ekonomiści. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, na jakie pieniądze mogą liczyć emeryci.

Po tym jak GUS podał dane wymagane do ustalenia corocznej waloryzacji rent i emerytur, eksperci policzyli, że świadczenia wzrosną o 5,7-5,9 procent. To mniej niż zapowiadali politycy PiS, którzy wskazywali na 6 procent, a nawet więcej. Teraz okazuje się, że od 1 marca renty i emerytury będą wyższe. W piątek (11 lutego) na konferencji prasowej ogłosił to premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Najniższa emerytura od 1 marca wyniesie 1200 zł – podał szef rządu. i dodał, że waloryzacja wyniesie 7 procent. – Pandemia, kryzys energetyczny, inflacja to rzeczywiste wyzwania, które najmocniej uderzyły w seniorów. Dlatego w tym roku emeryci dostaną jeszcze większe wsparcie – uzasadnił.

Morawiecki dodał, że rząd wyłamuje się z ustawowych zasad waloryzacji i ją zwiększa. – To bezprecedensowy wzrost. To najwyższa waloryzacja od 15 lat – mówił.

Maląg doprecyzowała, że rząd wyda na waloryzację około 18 mld zł, a jeśli doliczyć kolejne wypłaty, to rachunek wyniesie ponad 40 mld złotych. – W porównaniu z 2015 r. to rząd PiS tylko w ubiegłym roku przeznaczył dodatkowe 36 mld zł na waloryzację, trzynastą i czternastą emeryturę. W 2015 r. było to ponad 3 mld zł, dziesięciokrotnie mniej – wyliczała.

W kwietniu po raz kolejny zostanie wypłacona trzynastka, czyli kolejna emerytura i renta w wysokości najniższego świadczenia. Otrzymają ja wszyscy uprawnieni.

Czternastka to z kolei świadczenie po raz pierwszy wypłacone w listopadzie 2021 roku. Na początku tego roku były już minister finansów mówił, że było to jednorazowe świadczenie. Chociaż w 2019 r. Jarosław Kaczyński – gdy zapowiadał 14 – zapewniał, że będzie ona „na stałe”.

Teraz sytuacja znów się zmienia. Premier ogłosił, że czternastka zostanie wypłacona także w tym roku.

Czy to już wszystko? Niekoniecznie, bo coraz więcej ekonomistów mówi o konieczności kolejnej waloryzacji. – Emeryci muszą się przygotować na ciężki rok. Kiedy inflacja zbliża się do 10 proc., waloryzacja ich świadczeń będzie niemal o połowę mniejsza. Inflacja styczniowa i lutowa zjedzą to, co dostaną w marcu. Rząd powinien rozważyć wyższą waloryzację procentową i drugą waloryzację we wrześniu – proponuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe