Zabójcze pająki 

  • 27.02.2017, 06:26
  • Jolanta Wojczulis
Zabójcze pająki
Są szybkie i skuteczne, mogą być też groźne. Atakują zarówno ludzi jak i zwierzęta. Kleszcze, bo to o nich mowa, powoli budzą się do życia. Możemy się ich spodziewać, gdy temperatura przekroczy pięć stopni Celsjusza. Warto zatem wiedzieć jak się przed nimi bronić, ale też w razie potrzeby pozbywać.

Jest niewielki i należy do pajęczaków, można go spotkać praktycznie wszędzie, a nie jak inni głoszą, tylko w lesie. Zatem na kleszcza możemy się „nadziać” na polanach, w wysokich trawach i w miejscach na obrzeżach lasów. Te małe pajęczaki najbardziej lubią tereny przejściowe – pomiędzy różnymi typami roślinności, np. skraj lasu i łąki, polany czy brzegi ścieżek. Sporo ich w paprociach, czarnym bzie i leszczynie. Choć często można znaleźć informacje, że pierwsze kleszcze można spotkać już w marcu, to jak się okazuje nie do końca tak jest.

-To nie miesiąc jest ważny, jeżeli chodzi o pojawienie się pierwszych kleszczy, a temperatury powietrza –informuje Marta Czokajło-Panasiuk, lekarz weterynarii. –Tych małych pajęczaków można się już spodziewać, gdy temperatura przekroczy 5 stopni Celsjusza.

Pierwsze takie temperatury mamy już za sobą, także prawdopodobnie pierwsze kleszcze też już gdzieś czyhają.

-O tej porze roku zdecydowanie większy problem z kleszczami mają zwierzęta, ponieważ my teraz chodzimy ubrani nieraz jeszcze pod samą szyję zatem te pajęczaki nie mają do nas dostępu -informuje Wiesława Drejer-Przekop specjalista medycyny rodzinnej pediatra z  „Przychodni Rodzinnej” na ulicy Hożej w Augustowie. –Kleszcze zaczynają nas atakować około maja, czerwca.

Warto się przed nimi chronić, bo pamiętajmy, że ukąszenie kleszcza może okazać się tragiczne w skutkach. Pajęczaki te przenoszą bowiem boreliozę i pokleszczowe zapalenie mózgu. To bardzo poważne choroby.

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe