Augustowski ład

  • 27.01.2022, 12:27
  • Krzysztof Przekop
Augustowski ład Od lewej: pierwszy zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz, drugi zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski, burmistrz Mirosław Karolczuk.
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1180 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Do końca tygodnia temperatura będzie w okolicach zera stopni. W dzień lekko na plus, w nocy lekki minus. Za to opadów nie zabraknie, będzie padać na zmianę deszcz, śnieg i śnieg z deszczem.

Za głupotę rządzących płacą obywatele

Już prawie zapomnieliśmy, że Augustów będzie miał nową obwodnicę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała własne warianty nowej drogi, wielu mieszkańców i radni opozycyjni byli przeciw budowie. Burmistrz i popierający go radni zamiast protestować jak większość mieszkańców, zgłosili własny wariant obwodnicy przecinający i dewastujący Puszczę Augustowską. Wariant został okrzyknięty „wariantem burmistrza”. Wygląda na to, że niemądra polityka funkcjonariuszy Naszego Miasta może przynieść ogromne szkody miastu i mieszkańcom. Zapadła właśnie decyzja, że najkorzystniejszy jest wariant II, przebiegający zachodnim brzegiem jeziora Sajno. Wariant burmistrza Karolczuka wydaje się najmniej korzystny.

Wiele miesięcy temu fachowcy od dróg twierdzili, że jedyną metodą na zwalczenie planów GDDiA jest jednolity sprzeciw „wszystkich świętych”, to jest burmistrza, rady miejskiej, mieszkańców i społeczników. Burmistrz wybrał inny sposób negocjacji i przegrał. Przy okazji przegrali mieszkańcy Augustowa.

Sprawie poświęcamy tekst pod tytułem „Tiry nas rozjadą”.

Augustowski ład

Jednym z ważniejszych haseł wyborczych ugrupowania Nasze Miasto i burmistrza Karolczuka były komitety budowy ulic i partycypacja mieszkańców w kosztach budowy. Po 6 latach otrzymaliśmy wiedzę, że pomysł ten oznaczał poważne naruszenie prawa przez władze miejskie. Był nielegalny i niekonstytucyjny. Właściwie taką wiedzę mamy od 2018 roku, gdy Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał w tej sprawie wyrok. Niedawno potwierdził go w postępowaniu kasacyjnym Naczelny Sąd Administracyjny. Jest to klęska burmistrza, ale także kolejny dowód bardzo miernego poziomu obsługi prawnej urzędu miejskiego. W międzyczasie radni koalicji starali się naprawić swój błąd, popadając coraz głębiej w prawny augustowski ład. Skutek nieodpowiedzialnych i bezprawnych działań Naszego Miasta i akolitów będzie taki, że kilkaset rodzin zgłosi się do burmistrza po bezprawnie pobrane pieniądze. Wiadomo już, że radni opozycyjni będą pomagać mieszkańcom w odzyskiwaniu pieniędzy. Nasza gazeta również włączy się w tę akcję i w najbliższym czasie opublikujemy instrukcję postepowania i wzory wszelkich pism. Dzisiaj zapraszam do przeczytania artykułu „Mieszkańcy zrobieni na szaro. Do sprawy odniosła się także radna Izabela Piasecka.

WOŚP 2022

Trzydziesty raz zagra w niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Za każdym razem jesteśmy świadkami wielkiego zrywu dobrych serc, ogromnej społecznej energii i wielkoduszności. W Augustowie od kilku lat Orkiestra gra w pełnej formie. Tak będzie też w tym roku. Przypominam, że gramy w najbliższą niedzielę, 30 stycznia. Szczególnie zapraszam do Przychodni na ulicy Hożej, gdzie będzie można zmierzyć cukier, ciśnienie i sprawdzić stan tarczycy. Pełen, niezwykle bogaty program przybliżamy w teście Orkiestra zagra bardzo głośno”.

Zaproszenie na debatę

Społeczny Komitet „Zielone Zarzecze” oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Integracja” zapraszają mieszkańców Augustowa do udziału w debacie publicznej. Temat jest istotny, bo dotyczy między innymi jednej z działek na Zarzeczu, którą władze miasta zamierzają sprzedać pod budowę hotelu. Mieszkańcy są temu przeciwni. Debata publiczna z udziałem ekspertów z Politechniki Białostockiej pod hasłem „Kierunki Rozwoju Augustowa w poszanowaniu Bogactwa Natury” odbędzie się w piątek, 4 lutego, o godzinie 17.00 w Sanatorium „Pałac na wodzie Falkowski”, przy ulicy Zarzecze 17B w Augustowie. „Przegląd Powiatowy” objął debatę patronatem medialnym.

Warto kupić i przeczytać

W najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” piszemy także o 159 rocznicy Powstania Styczniowego, o wysokich zarobkach starosty, które poparli wszyscy radni, o targowisku oświetlonym jak stadion, o nowym komendancie policji.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Radio-controlled model
Radio-controlled model 31.01.2022, 08:09
Karolczuk celowo utrzymuje zdalne sesje, które w pewnym sensie są kwintesencją stylu jego burmistrzowania. Podczas sesji zdalnej można przecież przy wyłączonej fonii poradzić się "szefa klubu" oraz prominentnych członków "drużyny", można kiedy się chce wyłączyć wizję i fonię, można porobić głupawe miny podczas wypowiedzi interlokutorów niepopierających działań NM. Trzeba przyznać, że zdalne są nie tylko sesje, ale zdalne jest także obecne niby burmistrzowanie.
Matylda
Matylda 30.01.2022, 18:08
Ja z innej beczki.Oglądam od czasu do czasu nasze sesje Rady Miejskiej i nóż się w kieszeni otwiera (nikomu nie grożę,to takie poowiedzenie)jak widzę naszych radnych,którzy uczestniczą w sesjach robiąc w tym czasie swoje prywatne rzeczy. Jazda samochodem podczas sesji to juz standard,ale radna Mroziewska na ostatniej Komisji skarg i zażaleń przebiła wszystko.Najpierw jadła w najlepsze,żeby chwilę później zaglądać w zęby pacjentowi w swoim gabinecie.I to wszystko podczas sesji.Ja się pytam gdzie jest granica? Gdzie jest szacunek do pełnionej funkcji i do nas,którzy to oglądamy?Może napiszcie o tym,wrzućcie parę fotek z tych sesji,niech się powstydzą,bo niedługo będziemy ich oglądać jak zabierają głos na sesji prosto z WC.
rodo s
rodo s 31.01.2022, 12:33
Dobrze, ze radna Mroziewska nie jest ginekologiem..... swoją drogą, ciekawe czy pacjenci są informowani o tym, że ich wizyta u lekarza jest publiczna, możliwa do obejrzenia na żywo, a poźniej odtworzenia w interniecie ??
Brunchilda
Brunchilda 30.01.2022, 23:10
To prawda. Radnej Mroziewskiej nic nie usprawiedliwia. No może tylko posłanka Pawłowicz zajadająca sałatkę na sali sejmowej. Wzór raczej niechlubny.
Ale bądźmy szczerzy - nie wiemy, co inni radni robią, bo często nie są na wizji. Raczą nas tylko głośnymi odzywkami. Zdarzało się, że nadawali z pracy (jak to się ma do diety?), z auta, z domu przy wtórze płaczącego dziecka.
A wszystko z powodu obrad zdalnych. Gdyby radni siedzieli na sali, nie mogliby w tym czasie zaglądać w zęby ani wydawać reszty.
Błazenada
Błazenada 31.01.2022, 00:47
I te rzekome problemy z internetem zwykle tych samych radnych, mające usprawiedliwiać niewłączone przez nich kamery. Chyba tylko totalny naiwniak może łykać te bajeczki, a cyrk będzie trwał zapewne do końca kadencji.
wyborca
wyborca 02.02.2022, 20:30
jeżeli sesje są zdalne ,tak organizuje je Przewodnicząca a prawdę mówiąc to burmistrz i ,,stratedzy Naszego Miasta,, to radni mogą łączyć się z domu pracy i bóg wie jeszcze z ....i proszę nie mieć pretensji takie warunki ,jedno jest pewne pani radna Mroziewska jest głosuje ....i nie ciągnie kasy z miasta z tytułu sprzedaży paliwa ,pachnideł ,wywozu śmieci ,nie wyciąga pieniędzy na stowarzyszenia z którymi jest powiązana ,a inni oczywiście ,,dla dobra miasta,, skubią za pośrednictwem G ... aka i innych dziwolągów ....więc na to patrzcie i przy wyborach głosujcie mądrze a nie na obrazki i piękne słówka do kamery.
Ciekawski
Ciekawski 26.01.2022, 10:58
Te sądy to chyba się na nich uwzięły, bo jak inaczej można wytłumaczyć kolejne porażki i niekorzystne wyroki, choć przecież podczas procesów są bardzo pewni siebie i przekonani o nadciągającym triumfie.
Zen
Zen 26.01.2022, 08:08
Augustowski bezład!!! Ile to jeszcze będzie trwało???
marta
marta 26.01.2022, 15:21
Ten bezład zafundowali sobie augustowianie. Pamiętam jak w sali Domu Kultury przed wyborami pan Szkiłądź apelował aby nie głosować na tych oszołomów. Niestety głupota naszych mieszkańców doprowadzi to miasto na skraj przepaści. Szkoda, że posłuchano Karolczuka, Kleczkowskiego czy Dyjuka. Co jeszcze nam wykroją do końca kadencji?
Vincent
Vincent 26.01.2022, 16:02
mówić o głupocie Augustowiaków mów za siebie martuniu a nie oceniasz wszystkich mieszkańców. ja uważam że są mądrzy
Fryzura Elvisa
Fryzura Elvisa 25.01.2022, 23:38
W zabek czesany.
Orlando Pita
Orlando Pita 26.01.2022, 07:59
Ten ulizany fryz to wynika z naturalnego łojotoku, czy typ z Suwałk wciera w łepetynę jakiś smalec z bobra?
ooloo
ooloo 26.01.2022, 12:29
Prędzej brylantynę z nosa.
Mądry Polak po szkodzie
Mądry Polak po szkodzie 25.01.2022, 23:05
Najlepszy dla przebiegu obwodnicy był wariant burmistrza. Był to rodzaj kompromisu. Jeżeli obwodnica ma powstać, to jak najdalej od Augustowa. Taka była propozycja burmistrza. Nie doczekała się wsparcia od radnych opozycji? To teraz musztarda po obiedzie. Proszę tylko nie płakać nad rozlanym mlekiem.
Szkodniki
Szkodniki 25.01.2022, 23:30
Wiadomo było że nikt nie zgodzi się na "genialny" wariant burmistrza!!!
Pomijając wycięcie wielu hektarów lasu, zniszczenie najpiękniejszych terenów Puszczy Augustowskiej wariant taki nie odciąży ruchu samochodów przez miasto. Kto jadąc z Warszawy lub Olsztyna, Gdańska będzie jechał do Zielonego (Kolnica) żeby ominąć Augustów? Kto panie burmistrzu ??? Można zakazać tirom wjazdu do miasta ale nie samochodom osobowym! A to właśnie w sezonie samochody osobowe korkują Augustów ! Więc po co rżnąć puszczę? Bezsensowny pomysł takie wygodne odsunięcie niechcianej inwestycji od miasta żeby przypodobać się wyborcom !
Fredro
Fredro 25.01.2022, 23:05
Trzej wielcy intelektualiści i myśliciele spod budki z piwem od 4 lat wiedzieli, że pobieranie pieniędzy od ludzi jest nielegalne. A jednak zmuszali mieszkańców do wpłat na drogi. Może burmistrz powinien zwracac te pieniądze z własnej pensji. Byłoby honorowo. Sieczkowski mógłby so dorzucić z Chodkiewiczem.
Żabi skrzek i jego ikra
Żabi skrzek i jego ikra 30.01.2022, 19:51
Wielcy to ogramna przesada
Lol
Lol 26.01.2022, 08:35
Przecież to pan Kotarski jest pomysłodawca i skarbnikiem wszystkich komitetow
Boziewicz
Boziewicz 26.01.2022, 08:10
Nie ze swoich będą oddawać, tylko z naszych. Nie liczyłbym na to, że się przejmą. Żeby postępować honorowo, to trzeba posiadać zdolność honorową. Żaden z wymienionych jej nie posiada.
Nasza szkapa
Nasza szkapa 25.01.2022, 20:59
Kto pisał pozew? Kto był adwokatem na rozprawach? Czy ta co zawsze? 🤔
ooloo
ooloo 25.01.2022, 23:50
A któż inny może im tak "mondże" doradzać jak nie lokalna prawiczka, STOP, prawniczka "zero".

Pozostałe