Chodniki przy uliczkach

  • 24.01.2022, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Chodniki przy uliczkach Fot. archiwum
W ostatnich latach w Augustowie zmodernizowano sporą ilość małych ulic. Bardzo często w inwestycjach partycypowali mieszkańcy. Wiele z tych uliczek nie ma chodników. Opozycja mówi o nieukończonych inwestycjach. W 2022 roku chodniki mają pojawić się przy kilku uliczkach.

Bartosz Lipiński

Rządzące od ponad siedmiu lat Augustowem ugrupowanie Nasze Miasto przy każdej okazji mówi, że w poprzedniej i obecnej kadencji samorządu miasto wybudowało wiele nowych ulic. Tytułuje się to mianem „wyciągnięcia ludzi z błota”. Jednak nie brakuje też głosów studzących hurraoptymizm. Po pierwsze mówimy o krótkich uliczkach mających raczej charakter lokalny. Po drugie budowa ulic to zadanie miasta i nie ma niczego nadzwyczajnego w tym, że realizuje się takie inwestycje. Po trzecie uliczki budowane były często w najtańszym standardzie i bez chodników. Ta rzeczywistość dotyczyła modernizacji głownie dróg przy udziale tzw. komitetów. Ulice budowane z dotacjami zewnętrznymi, m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych, posiadają chodniki.

Sprawa nierozwiązana od lat

Brak chodników przy modernizowanych ulicach jest najczęściej poruszanym mankamentem przez radnych opozycji. Zanim doszło do ogromnych konfliktów i napięć w radzie, ten problem dostrzegali też członkowie rządzącej większości. Świetnie pamiętamy, że choćby Mieczysław Szczerbakow porównał kilka lat temu ulice bez chodników do „lalek bez rąk”. Entuzjastą jak najszybszego dobudowania chodników przy uliczkach był Wojciech Walulik. Były burmistrz Augustowa celnie podkreślał, że chodzi o budowę chodnika, nie kosmodromu.

Program budowy chodników

Podczas grudniowych dyskusji nad budżetem miasta na rok 2022 o plan budowy chodników dopytywała radna Krystyna Wilczewska. Kierownik Magdalena Sokołowska przekazała, że miasto ma realizować program budowy chodników w takiej samej kolejności, w jakiej budowano ulice. Zdaniem kierownik będzie to dotrzymanie obietnicy złożonej mieszkańcom. Chodniki w 2022 roku mają zostać dobudowane na ulicach Słonecznej, Jabłoniowej, Porzeczkowej i Agrestowej. Sokołowska dodała, że w zależności od kwot uzyskiwanych w przetargach, miasto będzie planowało chodniki przy kolejnych ulicach.

*Artykuł ukazał się w 2/2022 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkanka
Mieszkanka 26.01.2022, 10:01
Po co te chodniczki ! Na Myśliwskiej i Bystrej zrobili chodniczki na których to stoją na całej szerokości samochody . I tak ludzie muszą chodzić ulicą , więc po co te koszta na chodniki .

Pozostałe