17-23 STYCZNIA 2022r. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

  • 18.01.2022, 17:53
  • Beata Perzanowska
17-23 STYCZNIA 2022r. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Rak szyjki macicy stanowi drugą co do częstości przyczynę zgonów wśród kobiet z powodu chorób nowotworowych, a także jest drugim na świecie co do częstości występowania rakiem wśród kobiet.

Z drugiej strony jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych
u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%.

Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów. Daje również możliwość oceny, czy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Należy zwrócić uwagę, że rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, zatem każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.

Jeżeli jesteś kobietą w wieku 25-59 lat raz na 3 lata masz prawo do bezpłatnej cytologii.

Profilaktyka czynna - szczepionki przeciwko wirusowi HPV

Istnieje również możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, który jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Zalecany wiek szczepienia to okres pomiędzy 9 a 18 r. ż. tj. przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Szczepienia wykazują się duża skutecznością w zapobieganiu chorobom związanym z zakażeniami HPV (w tym typu onkogennego).

W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek.

Co ważne, od listopada 2021r. szczepionka Cervarix znajduje się na liście leków refundowanych, dzięki czemu pacjenci mogą kupić ten preparat za 50% odpłatnością.

 

Dowiedz się więcej:

https://www.gov.pl/web/psse-augustow/17-23-stycznia-2022r-europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe