Augustowianie z laurami w prestiżowym konkursie

  • 09.01.2022, 13:18 (aktualizacja 13.01.2022, 14:24)
  • Beata Perzanowska
Augustowianie z laurami w prestiżowym konkursie
Trzyosobowa drużyna II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie zdobyła I miejsce podczas prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Wybitnie Uzdolnionych „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”. Poza tym dwoje uczniów II LO zdobyło także wyróżnienia w kategorii indywidualnej tego konkursu .

Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Wybitnie Uzdolnionych „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” organizowany jest w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki dla uczniów wybitnie uzdolnionych z całej Polski, a jego organizatorem jest Fundacja Underground z Krakowa. Podobnie jak w ubiegłym roku konkurs przeprowadzono w sieci za pomocą nowoczesnych komunikatorów internetowych. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie już od wielu lat startują w tym konkursie i to z sukcesami. W tym roku w kategorii drużynowej Barbara Pużyńska, Julia Krakowska i Dominik Pawłowicz z augustowskiego II LO byli najlepsi i zdobyli I miejsce.

-Nie było to łatwe zadanie. Aby znaleźć się w ścisłym finale, należało wziąć udział w trwających miesiąc wieloetapowych rozgrywkach między drużynami z całej Polski. Zadanie polegało na tworzeniu, wg ściśle określonego wzorca, pytań do wskazanych przez organizatorów tekstów Jacka Kaczmarskiego, udzielaniu na nie odpowiedzi oraz podaniu wiarygodnych źródeł. Rolą uczestników kategorii drużynowej było również ocenianie pakietów stworzonych przez wszystkich uczestników tego etapu konkursu. Dzięki zaangażowaniu, kreatywności oraz solidności Basi, Julii i Dominika po szczęśliwym przebrnięciu przez trzy etapy udało się naszej drużynie znaleźć w ścisłym finale. Ostateczne rozgrywki odbywały się online nocą z piątku na sobotę. Przed ekrany komputerów nasza drużyna zasiadła o 22.00. Całość trwała do godziny 1.30. Było trudno, bo w finale zmagały się najlepsze grupy z całego kraju. Jesteśmy dumni, że udało nam się pokonać konkurencję i odnieść sukces -mówi Dorota Prokop, nauczycielka języka polskiego i opiekunka uczestników konkursu. -Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Koronkiewicz, dyrektor naszego liceum za udostępnienie szkoły i pomoc techniczną podczas finału. Dziękujemy też pani Danucie Kaszlej, nauczycielce historii za pomoc w kwestiach historycznych.

Uczniowie II LO nie tylko drużynowo zdobyli laury w tym konkursie. Również w kategorii indywidualnej dwoje uczniów zostało wyróżnionych. Komisja konkursowa składająca się z dr hab. Grzegorza Zająca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Piotra Kołodzieja, profesora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Macieja Mieziana, historyka sztuki po ocenie prac uczniów z etapu szkolnego najpierw zakwalifikowała je do finału, a następnie zaprosiła uczniów II LO na rozmowę na temat wybranych przez nich problemów. Zadaniem uczestników było stworzenie prezentacji multimedialnych i obrona stworzonych wcześniej esejów. Po trwających niemal cały dzień rozmowach z uczestnikami jury wyróżniło Barbarę Pużyńską i Dominika Pawłowicza. Serdecznie gratulujemy sukcesów. 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MW
MW 11.01.2022, 10:46
Drobna uwaga merytoryczna. To nie jest konkurs prestiżowy, tylko normalny, jakich wiele. Konkursy prestiżowe to takie, które dają punkty w rankingach, a ten nie daje. Ale gratulacje, oczywiście.
Marcin
Marcin 10.01.2022, 19:19
Drobna uwaga techniczna: w skład komisji konkursowej wchodził Maciej Miezian. W tekście widnieje drobna pomyłka w nazwisku.

Pozostałe