Listopad w Zespole Placówek Młodzieżowych

  • 04.12.2021, 11:05
  • Beata Perzanowska
Listopad w Zespole Placówek Młodzieżowych
Listopad w swej naturze nostalgiczny, deszczowy, ponury, z ciemnymi, mglistymi porankami nie nastraja nas wszystkich zbyt optymistycznie. Jest szaro, wietrznie i jakoś tak ….smutno. To oczywiście ogólne wrażenie. W Zespole Placówek Młodzieżowych walczymy z jesienną melancholią, nie pozwalamy na nudę i zakopywanie się pod kocami w swoich pokojach. U nas listopad obfitował w różnorodne przedsięwzięcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia wychowanków, zaspakajające ich ciekawość, pomagające w integracji, jak też rozbudzające wrażliwość społeczną.

Rozpoczęliśmy od zaakcentowania Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W promowaniu wśród młodzieży dobrych nawyków żywieniowych wsparła nas pani dietetyk, która szczegółowo objaśniła zasady prawidłowego odżywiania i komponowania pełnowartościowych posiłków. Uświadomiła też wychowankom, jak bardzo właściwe odżywianie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a prawidłowa dieta na jakość życia.

11 listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. W tym dniu szczególnie mocno czcimy bohaterstwo i odwagę naszych przodków, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Jako społeczność bursy jesteśmy dumni z naszych korzeni i szczęśliwi, że mogliśmy wspólnie świętować Narodowy Dzień Niepodległości. Między innymi z tego powodu przyłączyliśmy się kolejny już raz do akcji „Szkoła do Hymnu”. Z radością i dumą odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Zorganizowaliśmy też Konkurs Piosenki Patriotycznej, na który nagrody zostały sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Augustowie. Konkurs miał na celu pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa, poszerzenie znajomości polskiej kultury muzycznej oraz kultywowanie tradycji wspólnego śpiewania polskich pieśni legionowych i żołnierskich. Nie mogło nas zabraknąć na Biegu Niepodległości zorganizowanym po raz pierwszy w Augustowie, na którym można było biec, maszerować, czy iść spacerkiem – w zależności od kondycji i własnych predyspozycji. Reprezentacja bursy oczywiście biegła.

W listopadzie zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną pod hasłem „Uzależnieniom się sprzeciwiamy, bo własny rozum mamy”. Wychowankowie mieli okazję zapoznać się z rodzajami uzależnień, etapami wchodzenia w nie oraz konsekwencjami ulegania różnym nałogom. Nasza placówka gościła przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, które w bardzo zrozumiały i przystępny sposób wyjaśniły młodzieży wszelkie zagadnienia związane z uzależnieniami wśród młodych ludzi. Po wysłuchaniu tych bardzo ciekawych wykładów tematycznych oraz aktywnym w nich udziale młodzieży poprzez zadawanie pytań, wychowankowie mieli za zadanie wykonać w grupach plakaty profilaktyczne dotyczące określonego uzależnienia, np. nikotynizmu, alkoholizmu, uzależnienia od leków, narkotyków czy substancji psychoaktywnych. Powstały bardzo ciekawe, pomysłowe i kreatywne prace, przestrzegające przed wpadaniem w szpony nałogu. Osoby chętne wzięły też udział w specjalnie przygotowanym quizie. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się profesjonalna waga, na której można było zmierzyć swoje BMI, określić metabolizm spoczynkowy, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych oraz trzewiowej tkanki tłuszczowej. Wielu chętnych przyciągnęła też możliwość wypróbowania alkogogli. Różnorakie uzależnienia czyhające na młodych ludzi stanowią ogromne zagrożenie dla ich przyszłości i wchodzenia w dorosłe życie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i promowanie stylu życia wolnego od niszczących nałogów.

W tym roku szkolnym zamieszkał w naszej bursie Wojtek, przesympatyczny, pełen pasji chłopak, który w lipcu tego roku miał poważny wypadek. Podczas prac polowych jego lewą nogę zmiażdżył ciągnik. Niestety mimo starań lekarzy i wielu operacji, nogi nie udało się uratować. Ten wypadek wiele zmienił w jego życiu. W jednym momencie z chłopca, którego nigdy nie było w domu, zmienił się w osobę przywiązaną do łóżka. Bał się wyjść do ludzi, ich reakcji i rozmowy z nimi. Wszystkie plany jakie miał, niestety musiał chwilowo pozmieniać. Jego stan fizyczny nie pozwala na rozwijanie kariery w upragnionym zawodzie mechanika i będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu protezy, która nie będzie go ograniczać. By pomóc Wojtkowi zorganizowaliśmy w bursie kiermasz charytatywny, na którym sprzedawaliśmy nasze wypieki oraz różne rozmaitości i z którego całkowity dochód w wysokości 1040 zł przekazaliśmy na protezę dla naszego wychowanka. Można oczywiście dołączyć do akcji wchodząc na stronę Na protezę dla wojtka | zrzutka.pl lub facebook bursy międzyszkolnej. 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień i oczywiście zaakcentowaliśmy to święto poprzez napisanie kartek z życzeniami do swoich kolegów, koleżanek, wychowawców, dyrekcji oraz rozdanie lizaków za miłe słowo i życzliwość. W naszej bursie mieszkają utalentowane literacko wychowanki, które w wolnym czasie tworzą piękne wiersze. Na łamach prasy się niestety już nie zmieszczą, ale może króciutki fragment: „Spójrz! To ostatni ptaszek letni, startujący do odlotu. I my również odlecimy do przyszłości nam nieznanej. Wspomnieniami wypełnieni na kolejny dzień jesienny”. Całość można znaleźć na naszym facebooku.

Sfinalizowaliśmy też akcję #MuremZaPolskimMundurem. Produkty zebrane przy współudziale: Augustowskiego Centrum Edukacyjnego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie, Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie, II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, dostarczyliśmy do OSP w Kuźnicy.

Tak pokrótce wyglądał listopad w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie. Już snujemy plany na grudzień, który miejmy nadzieję, powita nas białym, śnieżnym puchem.

Dorota Siemieńczuk

Beata Perzanowska

Zdjęcia (97)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe