Protesty, protesty

  • 02.12.2021, 11:57
  • Krzysztof Przekop
Protesty, protesty
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1172 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Najbliższe dni upłyną pod znakiem zimna. W nocy temperatura będzie spadać do minus 5 stopni. Spadnie sporo śniegu. Od niedzieli mróz także w dzień. Zima puka do naszych drzwi.

W Sanie w dzień słońce i 22 stopnie, w nocy 8.

Tęsknoty burmistrza za komuną

Burmistrz Karolczuk i jego otoczenie ma kilka twardych orzechów do zgryzienia. Wiele wskazuje na to, że pomysły szefostwa Naszego Miasta napotykają na silny opór nie tylko miejskiej opozycji. Kolejne „flagowe” projekty trafiają na veto mieszkańców. Okazuje się, że jeden głos przewagi w radzie nie wystarcza, bo przegłosowanie mieszkańców nie jest możliwe. Trzeba z nimi rozmawiać, przekonywać, pokazywać argumenty. A obecna ekipa nie jest do tego przyzwyczajona. Jest raczej przekonana o swojej nieomylności, o własnym geniuszu, błyskotliwości, wirtuozerii intelektualnej. Nie wszyscy podzielają to przekonanie. I mają liczne argumenty. Mamy zabałaganiony i zaniedbany dworzec kolejowy, porażkę ze strefą płatnego parkowania, niewypał z terenami aktywności gospodarczej, brak pomysłu na dworzec autobusowy, utracone szanse na Via Balica i Rial Baltica, ekspresowe wyludnianie się miasta, nepotyzm, biznesy radnych na majątku miasta, czy skandale z przypisywaniem sobie cudzych sukcesów. Katalog porażek jest znacznie dłuższy, a teraz można go uzupełnić o protesty mieszkańców przeciw planowanym inwestycjom. W tym tygodniu mamy kumulację protestów. Zacznijmy od ulicy Zarzecze. Znajduje się tam zaniedbany teren nadrzeczny, gdzie okoliczni mieszkańcy widzieliby park edukacyjno-rekreacyjny. W nowoczesnych miastach takie parki stają się oczkiem w głowie władz. Stanowią centra wypoczynku mieszkańców. Spełniają istotne funkcje w miastach piętnastominutowych, to jest takich gdzie każdy mieszkaniec może dotrzeć do sklepu, kina, parku, szkoły w ciągu 15 minut na piechotę. Gdy dołożymy do tego sprawną komunikację miejską i sieć ścieżek rowerowych, otrzymujemy receptę na miasto przyjazne mieszkańcom. Burmistrz Karolczuk ma inny pomysł na Zarzecze. Widzi tam kolejne wysokie hotele, betonowe parkingi. Odwołuje się przy tym do pomysłów komunistów z roku 1963. W latach gomułkowskich też nikt nie pytał mieszkańców o zdanie. Przewodnia siła narodu zawsze wiedziała, co dla ludu najlepsze.

O problemach mieszkańców Zarzecza z obecnymi władzami miasta piszemy w artykule Sprzedaje się raz i traci bezpowrotnie”.

Mieszkańcy nie chcą niemądrych pomysłów

Na Zarzeczu mieszkańcy chcą parku i miejsc rekreacji, Karolczuk się nie zgadza i zamierza sprzedać cenne tereny. W centrum miasta ludzie nie chcą ulicy z funkcjami wypoczynkowymi, Karolczuk upiera się, że im zbuduje. Przy okazji zamierza wywłaszczyć część prywatnych działek. Urzędniczka miejska zapowiada, że miasto będzie rozbierać prywatne budynki. I w jednym, i drugim przypadku burmistrz występuje przeciwko mieszkańcom.

Planowane przez burmistrza inwestycje mają duży ładunek emocjonalny, mocno ingerują w otoczenie, naruszają poczucie własności, posiadania. Występują przeciwko patriotyzmowi lokalnemu, który jest najważniejszym elementem miastotwórczym. Powinniśmy apelować: zaprzestań, bo nie wiesz, co czynisz!

Tematowi budowy ulicy Sybiraków, która stała się kością niezgody w sercu Augustowa, poświęciliśmy artykuł okładkowy Ulica widmo w Augustowie”, tekstSuweren jest najważniejszyorazMieszkańcy boją się ekscesów”.

Pomnik niezgody

Alicja Dobrowolska jest w dobrej formie. Wymyśliła, że władze miasta powinny zafundować mieszkańcom kolejny pomnik. Ponieważ chodzi o Ofiary Obławy Augustowskiej, mogła liczyć, że nikt nie będzie protestował. I się przeliczyła. Mamy już w Augustowie solidny pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej. Zgoda, miejsce nie jest najlepsze i zapewne wcześniej czy później doczekamy się przeniesienia tego monumentu w bardziej okazałe miejsce. Problem przewodniczącej Dobrowolskiej wypływa zapewne z faktu, że za wykonawców tego pomnika uważane są władze powiatu. Na szczytach władzy miejskiej mamy zatem deficyt gestów patriotycznych. Taki pomnik mógłby ten deficyt wyrównać. Alicja Dobrowolska swoim pomysłem nie zwróci na siebie uwagi patriotów lokalnych, gdyż zamierza ustawić pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej w miejscu używanym ponoć przez dilerów narkotykowych. Może to być też zwykła prowokacja, gdyż argument, że opozycja nie chce tak ważnego pomnika, może okazać się użyteczny politycznie. Zapraszam do przeczytania tekstu Kolejny pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej”.

Ważna informacja

Procardia zniknęła z naszego medycznego krajobrazu tylko na chwilę. Piszemy o tym w publikacji zatytułowanej „Procardia będzie istnieć”.

Do przeczytania także koniecznie

Kolejny raz zapraszam do czytania barwnej opowieści o dawnym Augustowie. Publikujemy ją w odcinkach dzięki Wojciechowi Baturze, który ją zredagował i opatrzył przypisami. Z tekstu wyłania się barwny obraz naszego miasta sprzed lat. Autorem jest Mariusz Wiński, który mimo 82 lat „jest aktywny w życiu społecznym, jeździ po świecie, wygłasza odczyty”. W tym numerze część trzecia.

O tych wydarzeniach i wielu innych przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
średnia wieku kierowników w ratuszu
średnia wieku kierowników w ratuszu 03.12.2021, 19:55
ciekawe jaka jest średnia wieku kierowników w ratuszu. Jestem zwolennikiem młodości , bo jest piękna ale na stanowiskach decyzyjnych potrzebne są też kompetencje, które zdobywa się z wiekiem .Doświadczenie zawodowe jest niezbędnym elementem przy rekrutacji na takie stanowiska.
Bau
Bau 03.12.2021, 08:16
Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że jak przyjdą wybory nie ma na kogo głosować. Ich miasto odpada na starcie, choćby sam papież z ich ramienia startował, a niestety opozycja jest niewiele warta. Ich miasto robi z nimi co chce, nikt nie ma jaj żeby coś zmienic. Czy ktoś skontrolował w końcu ta bazę kajakarzy? Albo ten cholernie drogi koncert Tede? Po co o tym trąbić i nic z tym nie robić?
rol
rol 03.12.2021, 10:35
Przy takim myśleniu ,,nie ma na kogo głosować, znowu wygrają cwaniaczki z NM lub się przkształcą w np ,dobre miasto,, opozycja w radzie jest KO czy PIS jest na kogo głosować był np dobry kandydat na burmistrza Adam Sieńko tylko trzeba głosować w sprawie bazy, czuy też koncertu opozycja sprawę ujawniła nagłośniłty tym samym wypełniła swoją rol
.....
Baba z wozu
Baba z wozu 02.12.2021, 15:28
Alicja odporna.
Dobrowolska jest the best
Dobrowolska jest the best 02.12.2021, 15:24
Sesja rady, 02.12.2021r., Dobrowolska - "takoż też".
Złote usta dla Pani Przewodniczącej.
Kandydat
Kandydat 02.12.2021, 14:34
Ostatnio w UM w Augustowie był nabór na stanowisko Młodszego Referenta w wydziale Promocji….
Oprócz wykształcenia średniego (raczej to jest żałosny wymóg w dzisiejszych czasach) to już wymagania niezbędne są na poziomie znacznie wyższym, a mianowicie, cytuję:
- doświadczenie zawodowe: doświadczenie w pracy w social mediach, doświadczenie w organizacji wydarzeń promocyjnych, doświadczenie z zakresu public relations
a najbardziej kontrowersyjnym jest zapis wymagań niezbędnych, tj.:
-umiejętności redaktorskie tzw. „lekkie pióro”, znajomość i sprawne poruszanie się w social mediach

pytanie – kto w UM w Augustowie zdecyduje o tej umiejętności „lekkiego pióra” - przecież to jest kryterium uznaniowe, bo raczej nikt dyplomu z tego tytułu nie posiada i pytanie do decydentów odnośnie zatrudnienia z UM w Augustowie co to jest nepotyzm?
czarne jest białe
czarne jest białe 02.12.2021, 17:14
można wybrać kogo się chce
umiejętności stosowania wszelkiego typu manipulacji są teraz w cenie
Krycha
Krycha 02.12.2021, 12:31
P Bielawska jednym tchem recytowala same dobre rzeczy …. Na pamiec sie wyuczyla ? Zdolna
rad
rad 02.12.2021, 16:58
,, to Ja trener II klasy, w poprzednim tygodniu się nie podlizywałam, ale nadrobię ,,..boże jak ludzie mogą tak nisko upaść
szyderca
szyderca 02.12.2021, 04:35
A może tak za życia postawić pomnik wielkiej augustowskiej patriotki Alicji Dobrowolskiej ???Niech ma jak Wałęsa lotnisko!
Dała popis
Dała popis 01.12.2021, 22:48
Dziś do katalogu znanych cytatów pani Alicji doszedł kolejny, równie ciekawy jak słynne "szapapaż". Tym razem pani przewodnicząca posługiwała się sformułowaniem "Wszystkie Święte", mając oczywiście na myśli dzień Wszystkich Świętych. Kilka razy mówiła o odwiedzaniu cmentarza na "Wszystkie Święte", dlatego nie było to tylko jednorazowe przejęzyczenie. Nie wyobrażam sobie innego miasta, w którym osoba pełniąca funkcję przewodniczącego rady, robi coś podobnego z językiem polskim w publicznych wypowiedziach. Gratuluję pani Alu, bo akurat pod względem kabaretowym nieźle się można uśmiać z pani rewolucji językowych.
Słuchajcie państwo
Słuchajcie państwo 02.12.2021, 09:04
Kiedy zwrócono uwagę pani Alicji na błędy językowe, w jej obronie natychmiast stanęła pani Oneta. Stwierdziła, że nie tylko przewodniczącej zdarzają się błędy językowe. Rozumiem, że chodziło jej o swoje autorskie słowa: "Przecież dla uczni nic się nie zmieni". Pamiętny komentarz dotyczył oczywiście powstania zespołów szkolno-przedszkolnych.
Niedojda
Niedojda 02.12.2021, 06:58
I wszystko w temacie 😃😃😃
Dżek
Dżek 01.12.2021, 14:22
Obiło mnie się o uszy, że dziś o 15 obrady rady miasta. Będziem oglądać transmisję z zapartym tchem.
obłęd
obłęd 02.12.2021, 12:35
Oglądając obrady nasuwa się tylko jedna refleksja: jak nisko upadł Augustów mając takich radnych szapapaż, 6 złotych, amicus plato, jabłonka.
Dziwić się należy i też docenić, że radni opozycji, ludzie kulturalni, chcą w ogóle mieć do czynienia z tamtymi na sesjach i komisjach.
Jak widać są to ludzie honorowi. Zostali wybrani przez mieszkańców do rady i starają się odnaleźć w tej roli.
Ja osobiście, jako mieszkaniec, ich zwalniam z obowiązku uczestniczenia w tych pseudo obradach. Szkoda czasu.

Mały krętacz
Mały krętacz 01.12.2021, 14:05
Filip, Mejza dwa bratanki : )

https://www.pap.pl/aktualnosci…
Anat
Anat 01.12.2021, 12:57
To bardzo ciekawa sprawa z tą ulicą Sybiraków. Niech ktoś powie otwarcie, jaki jest cel utworzenia ulicy w tym miejscu? Chciałbym usłyszeć konkretną argumentację. Proszę uzasadnić, dlaczego ma powstać ulica, której część mieszkańców nie chce? Myślę, że nazwa ulicy może być elementem gry na emocjach, bo przecież każdy z mieszkańców zna historię i tragedię sprzed lat naszych braci i sióstr.
bera
bera 01.12.2021, 13:50
Oczywiście, że gra na emocjach - dla naiwnych. Przecież o tej ulicy mówiono już od dawna, były takie plany. Wymyślono nazwę po to, aby posługiwać się argumentem, że ktoś nie chce uczczenia pamięci Sybiraków. Cynicznie i płytkie.
Darek
Darek 01.12.2021, 12:52
Powinno postawić się pomnik ofiar Alki i jej kolesi ktorzy
gnębił mieszkańców Augustowa swoimi durnymi
Klaus
Klaus 30.11.2021, 23:27
Szanowni państwo. Jestem pasjonatem socjologii. Zbliżają się Mikołajki, mówią, że jest to dzień, gdy marzenia się spełniają. Pomóżcie mi w badaniu socjologicznym. Czego życzylibyście władzom miasta? Ja zaczynam. Życzę im przede wszystkim tego, aby nie zamykali się w mydlanej bańce, ale potrafili patrzeć szerzej na potrzeby naszych mieszkańców. Co mam na myśli? Jeżeli większość osób jest przeciwna danemu pomysłowi, nie powinno się go realizować. Liczę, że dotrze do do państwa i przyjmiecie tę prośbę z pokorą. Czego państwo im życzycie?
mieszkaniec
mieszkaniec 01.12.2021, 13:51
Życzę, aby sobie poszli na zawsze.
Wyborca
Wyborca 01.12.2021, 12:13
Ja życzę naszym rządzącym zdrowia i wrażliwości na potrzeby mieszkańców ! Życzę też żeby to była ich ostatnia kadencja bo (zachowam sobie bo zaraz do sądu podadzą ).......Przypominam, że sprawowanie władzy w mieście to nie prywatny biznes !
Mądry
Mądry 01.12.2021, 07:57
A ja życzę im ogłady.
Albert
Albert 30.11.2021, 22:55
Moi drodzy, przestańmy krytkować. Ocenę działań władz miasta dokonamy za dwa lata. Nie można dzisiaj wystawiać im oceny negatywnej. Czas pokaże nam czy działania odnośnie ulicy Sybiraków czy Zarzecza są właściwe. Nikt nie powie tego lepiej jak mieszkańcy. Jeśli oceny działań władz będą pozytywne, wtedy będziemy kontynuować obraną politykę. Jeśli nie, będziemy zmieniać, a dziś to tylko wróżenie z fusów.
Bogdan
Bogdan 01.12.2021, 12:58
Albert wtedy to już będzie wszystko po zamiatane
i nie będzie już można tego cofnąć co oni chcą spieprzyć teraz
przykład to Atoll który stoi w centrum Augustowa i szpeci
całe
janek
janek 01.12.2021, 10:39
Włodarz, polityk podlega nieustannej ocenie społecznej, w systemie szkolnym tzw. ocenie cząstkowej, która ostatecznie ma wpływ na ocenę końcową dokonanej przy urnie. Niestety wiele działań podejmowanych przez ugrupowanie Nasze Miasto i wprost przez burmistrzów zasługuje na ocenę negatywną. Nowe władze miasta rozpoczęły swoje urzędowanie od masowych zwolnień pracowników urzędu, nie za poziom pracy a za współpracę z poprzednikiem, potem nastąpiła nieudolna akcja pod hasłem szukam haka na Walulika, spektakularne usunięcie z funkcji i pracy Kleczkowskiego za to, że nie siedział razem z wiceprzewodniczącym Sieńką. Następnie byliśmy świadkami festiwalu głupot związanych z tworzeniem wbrew nauczycielom zespołów szkolno przedszkolnych. Wisienką na torcie było wystawienie szanowanej dyrektorce oceny nagannej i przegranie przez burmistrzów z dyr Chrulską procesu sądowego o zniesławienie, przegranie z wniosku radnych Naszego Miasta i ich koalicjantów procesów sądowych o dobra osobiste z redakcją gazety i ze społecznikiem. Organizacja skandalicznego koncertu dla dzieci i młodzieży na zakończenie roku szkolnego, ciągłe wojny o wszystko z powiatem, z radnymi, z mieszkańcami daje obraz ich polityki Albercie a ocena końcowa jest bardzo przewidywalna. Szkoda tylko, że musimy tak długo na to czekać.
Pamiętamy
Pamiętamy 01.12.2021, 20:52
Brawo janek. Celnie to uchwyciłeś i bardzo dobrze napisałeś. O tym trzeba przypominać i mówić. Dodać tylko należę o przegranych w sądach sprawach. O odprawach jakie musieli wypłacić za zwolnienia, o braku dowodów związanych z faksymilami i miejmy nadzieję dalszych sankcjach jakie jeszcze być może będą musieli ponieść. No i oczywiście o przeproszeniu pani dyrektor Chrulskiej.
Pamiętliwy
Pamiętliwy 01.12.2021, 11:14
Trzeba to wszystko zanotować, bo pamięć ludzka jest zawodna. Tak, aby podczas kampanii wyborczej można było cytować i pokazywać ludziom jak było i ja może być.

Pozostałe