15 lat więzienia za fałszywe certyfikaty covidowe. Policjanci rozbili grupę przestępczą

  • 23.11.2021, 13:16 (aktualizacja 23.11.2021, 16:47)
  • News4Media
15 lat więzienia za fałszywe certyfikaty covidowe. Policjanci rozbili… pacjent.gov.pl
Handel nielegalnymi paszportami covidowymi kwitnie, choć w zderzeniu z zakażeniem korzyści z ich posiadania zdają się nie mieć większego znaczenia. Dokument nie jest bowiem w stanie zrekompensować szkód, jakie koronawirus realnie wyrządza w organizmie. Policjanci z CBŚP rozbili właśnie jedną z grup, która oferowała podrabiane certyfikaty. Członkowie szajki usłyszeli już zarzuty.

Stawka większa niż zdrowie

Zaledwie tydzień temu media obiegła informacja o kobiecie, która w krytycznym stanie trafiła do szpitala w Bolesławcu, przedstawiając fałszywy certyfikat o przyjęciu szczepienia przeciw COVID-19. Informacja ta potwierdzona była przez system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Resztką sił pacjentka przyznała, że dokument wystawiony był w sposób nielegalny. To tylko jeden z przykładów nieodpowiedzialności, która może okazać się tragiczna w skutkach.

Handel kwitnie

Nie brakuje przestępców, którzy podrabiają rzeczone certyfikaty. Jedną z takich grup rozbili właśnie funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji. Lubelski wydział prokuratury krajowej nakazał zatrzymanie 11 osób związanych z nielegalnym procederem. Członkowie szajki mieli samodzielnie wyszukiwać niezaszczepione osoby i za opłatą w wysokości 1000-1500 zł oferować im wydanie paszportu covidowego oraz gwarantować wpis w systemie e-zdrowie. Jak podaje RMF24, szacowana liczba fałszywych certyfikatów wystawionych przez grupę może przekraczać 100. Wśród zatrzymanych jest m.in. pracownik punktu szczepień. Fałszerzom grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ef
ef 23.11.2021, 17:08
Dzisiaj w jednym punkcie szczepień pani doktor do starszego pana o kulach powiedziała po szczepieniu, że certyfikat na 3 dawkę będzie dostępny wieczorem. Starszy człowiek mówi jej, że musi jechać 130 km. Nie wiem skąd. Sprawdziłem. Paszporty covidowe są dostępne natychmiast, a POZ lub punk szczepień powinien na prośbę pacjenta go wydrukować (tak jest na stronie pacjent.gov.pl). Szkoda, że o tym nie wiedziałem. Taka oto pomoc.
paniusie
paniusie 25.11.2021, 02:51
Powinieneś napisać, gdzie to było. Jako ostrzeżenie. Niech się nauczą przepisów i szanowania pacjenta.
ef
ef 25.11.2021, 15:29
W szpitalu. Również nie są honorowane ankiety wypełniane online na pacjent.gov.pl.
Kinia
Kinia 25.11.2021, 22:27
Mnie na Kościelnej drukowali od ręki. Koledze w Gemini też.
A z tymi ankietami na gov to jest coś nie tak, bo nigdzie nie chcą ich honorować. Wszędzie mają jakieś swoje druki, mimo że na stronie IKP zapewniają, że ta ankieta online wystarczy.
JJ
JJ 26.11.2021, 09:46
Tak nie powinno być. Skoro rządowa strona wprowadza ankiety online to one powinny działać. Jednak to nie problem, bo wypełnić można na miejscu. Szkoda mi tego starszego człowieka, że tyle wysiłku musi włożyć kustykając o kulach, żeby wybrać się w podróż, stracić czas i pieniądze. Poza tym nie sądzę, aby była przeszkoda w wydrukowaniu certyfikatu na bieżąco. Nie powinnno być też problemu w wydrukowaniu go w każdej przychodni wykonującej szczepienia bez konieczności wyjazdu. A odrobina empatii: zostawi pan adres to wyślemy pocztą. Pacjent to nie klieny w sklepie. Przykre.

Pozostałe