Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 06:44
Reklama

Zatkana strefa parkowania

Podziel się
Oceń

Strefa Płatnego Parkowania w Augustowie to rzecz niemal niezbędna, szczególnie latem, gdy do miasta zjeżdża mnóstwo turystów. Wtedy o miejsce parkingowe w centrum jest naprawdę trudno. Lato minęło, turyści zniknęli, a zdaniem naszych Czytelników nadal miejsca do zaparkowania należy „szukać ze świecą”. Jak jest tego powód? Postaramy się go wyjaśnić analizując dane ze sprzedaży abonamentów prywatnym osobom, ale też i firmom.
Zatkana strefa parkowania

We wszystkich większych miastach płatne parkowanie jest normą od wielu lat. Augustów przed laty także wprowadził taką strefę. Populistyczne decyzje zamknęły strefę na kilka lat. Od jakiegoś czasu ponownie mamy płatne parkingi i jak mówią nam mieszkańcy, przysparzają one wiele problemów. Przypomnijmy, że ideą jej wprowadzenia było zwiększenie liczby miejsc do parkowania w centrum miasta.

Aplikacje już działają

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy informację od naszego Czytelnika, że nie działają aplikacje związane z Strefą Płatnego Parkowania w Augustowie oraz o tym, że samorządowcy, jak i pracownicy magistratu nie płacą za parkowanie pojazdów w strefie. Zapytania w tej sprawie wysłaliśmy do miejskich urzędników, ale odpowiedź otrzymaliśmy dopiero po kilku tygodniach. Jak informują nas urzędnicy, aplikacja już działa i „dodatkowo na terenie strefy płatnego parkowania w Augustowie zostały udostępnione i funkcjonują trzy aplikacje umożliwiające dokonywanie opłat za parkowanie: CityParkApp, ePark i AnyPark” -czytamy w odpowiedzi przysłanej przez Wojciecha Waszkiewicza z miejskiego wydziału gospodarki komunalnej.

Okazuje się, że samorządowcy jednak płacą za parkowanie.

-Zarówno radni jak i urzędnicy ponoszą opłatę zgodnie z uchwałą w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie -wyjaśnił nam w odpowiedzi Wojciech Waszkiewicz.

Przejrzeliśmy treść tej uchwały. Z płacenia wyłączone są znakowane pojazdy używane przez pogotowie energetyczne, ciepłownicze, wodno-kanalizacyjne, oznakowane pojazdy przedsiębiorstw wykonujących prace związane z remontami i utrzymaniem dróg publicznych, pojazdy ochrony banków. Za parkowanie w strefie nie płacą też pojazdy służbowe Starostwa Powiatowego w Augustowie, Urzędu Miejskiego w Augustowie oraz jednostek organizacyjnych, służb powiatowych i miejskich posiadających stosowne zezwolenia wydawane na wspólny wniosek burmistrza i zarządu powiatu. Tak więc, jeśli jest to pojazd służbowy jednostek samorządowych, to wówczas opłata nie jest pobierania. W uchwale nie ma ani słowa na temat braku opłat dla radnych miejskich i powiatowych. Samorządowcy więc według miejskiej uchwały opłaty za parkowanie ponoszą.

Ciasno od 9.00 do 17.00

Jednak większego problemu mieszkańcom nastręcza brak miejsc do parkowania w godzinach otwarcia sklepów. Mimo, że parkowanie jest płatne, o miejsce jest bardzo trudno.

-Ten problem nie jest nowy. W poprzedniej, ale i w obecnej strefie płatnego parkowania obserwuję, że między godziną 9.00 a 17.00 miejsca parkingowe są zajęte. Przed 9.00 i po 17.00 już z zaparkowaniem problemów nie ma, ale wtedy też nie obowiązują opłaty za parking -mówi jeden z naszych Czytelników. -Wynika z tego, że w tych miejscach, gdzie jest mnóstwo sklepów, banków czy innych firm, w godzinach ich pracy parkingi są zajęte samochodami pracowników i właścicieli firm.

 

7 groszy za godzinę

W augustowskiej strefie mamy 427 miejsc parkingowych. Mieszkańcy mogą zapłacić w sezonie 2 zł za godzinę, ale mogą wykupić abonament w cenie 64 groszy za dzień, a jeśli zapłacimy za rok z góry, opłata wyniesie 55 groszy za dzień parkowania, czyli 7 groszy za godzinę.

Podmioty gospodarcze muszą zapłacić o wiele więcej. I tak miesięczny abonament kosztuje 150 zł, trzymiesięczny 400 zł, a za cały rok 1.500 zł. Okazuje, że augustowscy przedsiębiorcy praktycznie abonamentów nie wykupują. Jak wynika z danych przesłanych przez urząd miejski w tym roku sprzedano jedynie jeden abonament miesięczny oraz cztery trzymiesięczne. Żaden z przedsiębiorców nie wykupił abonamentu na cały rok. Przedsiębiorcy nie przesiedli się na rowery, a wykupują abonamenty jako osoby prywatne. Przy takich różnicach w cenie nie można im się dziwić.

Wszystkie miejsca sprzedane

Dochodzimy chyba do rozwiązania zagadki braku miejsc. Ceny abonamentów są tak niskie, że kierowcom pracującym w centrum zupełnie nie opłaca się szukać innych sposobów dotarcia do pracy. Za dzień parkowania płacą 50-60 groszy. Potwierdzają to liczby. Mamy 427 płatnych miejsc parkingowych. Z danych przekazanych przez magistrat wynika, że od maja tego roku zwykli mieszkańcy miasta wykupili 551 abonamentów miesięcznych, 322 abonamentów trzymiesięcznych i 101 sztuk abonamentów rocznych. Za chwilę w centrum miasta zacznie brakować miejsc dla osób, które wykupiły abonament.

Widać, że zastosowane przez władze miejskie rozwiązanie nie działa lub działa bardzo słabo.

Może miasto powinno rozważyć wprowadzenie dodatkowych, ścisłych stref ograniczających parkowanie dla abonamentowców.

-Proponuję wprowadzić dwie dodatkowe, ścisłe strefy. W ścisłym centrum określić strefę, w której nie można sprzedawać miejsc abonamentowych tylko jednorazowe. Wtedy problem zajętych wiecznie miejsc przez podmioty gospodarcze, jak i zwykłych obywateli zostałby rozwiązany. W drugiej zaś strefie obowiązywałyby takie same zasady jak obecnie ustalone -podpowiada augustowianin.

Naszym zdaniem należy przemyśleć takie rozwiązanie. Byłoby ono korzystne dla wszystkich.

Artykuł został opublikowany w tygodniku Przegląd Powiatowy w dniu 10 listopada 2021 roku 


Napisz komentarz

Komentarze

Zbyszek 21.11.2021 10:37
Po co komu ta strefa parkowania jak abonamenty zajmują wszystkie miejsca, koszt prowadzenia takiej strefy wyższy niż zysk w gotówce, wizerunkowo to porażka. Kiedys się przeszedłem jedną z ulic bo nie mogłem się nadziwić, że po za sezonem nie ma miejsc na parkingu. Faktycznie cała ulica zastawiona abonamentami ani jednego innego biletu. Wstyd dla niasta.

BAU 18.11.2021 18:16
Potrzebne mieszkania komunalne,potrzebne i parkingi,nikt nie chce robić na tym biznesu?Dziwne.Za dużo wygody a za mało funkcjonalności miastro oferuje mieszkańcom którzy płacą abonament.Mówiłem-było pod parkingiem UM wybudować podziemny parking,miasto by zarobiło,a auta by znikły z ulic w dużej mierze.Ale o czym my mówimy,jeśli trudno jest wybudować dworzec autobusowy...tylko szukając rozwiązania składać na innych tzw " winę " i korzystać z infrastruktury należącej nie do miasta.Kiedy to się zmieni?Kiedy np w dzielnicach miasta-typu usługowych,będzie parking,naziemny,podziemny?Nie piszę o parkingach przy sklepach.Co znowu w mieście jest przyczyną niemożności realizacji takich koncepcji? Kładka ważna,czy ważniejsze parkowanie?Co wybiorą decydenci?

www 19.11.2021 13:52
parkujcie na Rybackiej i przy urzędzie tam jest za darmo

Temperatura: 21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: buk Treść komentarza: Polecam lekturę zarządzenia NR 196/2026 burmistrza. "2. Wprowadza się zadaniowy czas pracy na stanowiskach pracy: Burmistrza Miasta, Zastępcy Burmistrza Miasta, Skarbnika, Radcy Prawnego i Audytora wewnętrznego." Zrobili sobie nienormowany czas pracy Data dodania komentarza: 25.06.2026, 18:04 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Andrzej Treść komentarza: Ciekawe ile oni przez swoją kadencję pozyskali pieniędzy na rozwój naszego powiatu , myślę że więcej oni pozyskali do swoich kieszeni niż dla powiatu Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:26 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Na ostatniej sesji były zadawane pytanie do starosty rusieckiego , na żadne na sesji nie odpowiedział , chłop nawet nie umie na zadawne pytania odpowiedzieć Data dodania komentarza: 24.06.2026, 22:28 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Ani urody ani mądrości ale zachłanność wynosi się z domu Treść komentarza: Panowie ze zdjęcia doczekają się odpowiedniej "zapłaty" za swoje "kompetencje". Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:13 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Luśka Treść komentarza: Przecież ta odpowiedź to jest kpina z ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:21 Źródło komentarza: Zaskakujące odpowiedzi na pytania radnej o zatrudnienia Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Niech Pam staraosta wreszcie się weźmie za robotę , a nie jeździ z księdzem z Lipska i swoją małżonką , ok Warszawie i się przebiera za kogoś , a powiat z kadym dniem upada tak jak jego wylicytowany majątek przez komornika Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:51 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dość kolesiostwa Treść komentarza: Pani Chrulska na Starostę. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 22:18 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: "elity" Treść komentarza: To są karierowicze z nizin społecznych, to widać i słychać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 21:59 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Bolszewickie standardy Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: BAU Treść komentarza: Przecież burmiszczunio woli Chorwację,po co mu zamulone Necko albo Sajno? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:49 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: r4g3 Treść komentarza: Na ulicy Hotelowej jest prędkość do 20 km/h. Zachodzę w głowę jakim cidem można doprowadzić do kolizji przytakiej prędkości. Czy będzie tam ograniczenie do 10 km/h aż do świateł z Al. Kardynała? Oj chyba jechało się "toszkę" szyciej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:04 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Wychodek, kret i "śliski" egotyk-dzban wyautowani Treść komentarza: Psychopatyczny wychodek i jego serwilistyczny kret chcieli zainfekować klub naszomiastową dżumą. W Augustowie już chyba tylko Sparta nie została skażona naszomiastowopisowskim modelem zarządzania, zaczerpniętym z trzewi feudalnego folwarku pańszczyźnianego. Jak do tej pory mogą tylko cmoknąć w dudę prezesa i zarząd klubu. Natomiast żałosny kabotyn z ratusza zapisze się na kartach historii jako ten, który bolszewicką metodą na zagłodzenie chciał na rympał przejąć klub, jednak zarząd pokazał temu kompulsywnie szkodnikującemu dzbanowi, gdzie raki zimują i gdzie jest jego miejsce w szeregu z uwagi na jego "śliskie" morale i kurzy rozumek. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:56 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Czym jest finansowany niedobór w zaliczkach na co? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:39 Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą odwołać całą Radę Nadzorczą Spółdzielni. Decyzja zapadnie na Walnym 30 czerwca Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
Reklama