Korzystaj z naturalnego światła
Im jest go więcej, tym efekt będzie lepszy. Doświetlone fotografie charakteryzują się większą ostrością obrazu i mniejszym jego zaszumieniem. Należy unikać jednak ostrego światła słonecznego, padającego wprost na twarze fotografowanych osób, ponieważ pojawi się na nich nienaturalny cień i zniekształcenie rysów twarzy. Robiąc zdjęcia pod słońce warto użyć lampy błyskowej, aby doświetlić kadrowane obiekty i wyrównać poziom jasności z drugim planem. Nowoczesne smartfony wyposażone są również w opcję regulacji balansu bieli. Warto skorzystać z tego ustawienia, aby dostosować parametry aparatu do zastanych warunków oświetleniowych.
Zasada trójpodziału
Urządzenia dostępne obecnie na rynku w większości posiadają możliwość nałożenia na pogląd wirtualnej „siatki”, którą tworzy się poprzez podzielenie kadru na trzy równe części wzdłuż i trzy wszerz, tworząc w ten sposób dziewięć prostokątów. Miejsca, w których przecinają się linie, to tzw. mocne punkty. Udowodniono, że dokładnie w te miejsca kierowany jest w pierwszej kolejności ludzki wzrok i tam powinny znaleźć się elementy fotografii, które chcemy wyeksponować. Warto również zadbać o to, aby poza kluczowymi postaciami czy przedmiotami na drugim planie znalazły się np. elementy krajobrazu. Wyznaczone kreski pomogą również zachować równą linię horyzontu, aby zapobiec przypadkowemu przechyleniu obiektywu.
Czystość obiektywu to podstawa
Zarówno w tradycyjnych aparatach fotograficznych, jak i obiektywach, w które wyposażone są smartfony, kluczowe dla jakości zdjęć jest dbanie o czystość szkła. Nawet mikrozanieczyszczenia mogą spowodować pogorszenie jakości wykonywanych fotografii. Ponadto odciski palców lub kwasowy odczyn deszczu mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia obiektywu lub jego antyrefleksyjnej powłoki. Należy wobec tego regularnie czyścić wrażliwe elementy. W przypadku smartfonów doskonale sprawdzi się np. patyczek kosmetyczny nasączony płynem do monitorów.
Nie bój się eksperymentować
Aparaty fotograficzne dostępne w urządzeniach mobilnych oferują wiele trybów użytkowania. Warto przed wykonaniem zdjęcia wypróbować różne, dostępne możliwości. Może okazać się, że w technologii HDR (zakres jasności porównywalny do widzianego przez człowieka) kadr będzie wyglądał lepiej niż przy ustawieniach automatycznych. Małe obiekty, np. owady, dobrze jest uwieczniać z bliskiej odległości. Pomoże w tym dostępny w wielu modelach tryb makro. Z kolei zdjęcia panoramiczne ułatwią ukazanie tych elementów otoczenia, które nie zmieściły się w podstawowym wymiarze fotografii.
Zdjęcia robione smartfonem, jak z profesjonalnego aparatu? To możliwe!
Nie trzeba być posiadaczem lustrzanki, aby robić wysokiej jakości fotografie. Współczesne smartfony wyposażone są w rozmaite rozwiązania techniczne, które nawet amatorom pozwalają tworzyć wyjątkowe obrazy. Aby jednak mogło się tak stać, należy skupić się na kilku szczegółach.
- News4Media
- 20.11.2021 09:00 (aktualizacja 19.09.2023 04:08)

Autor: iStock
Temperatura: 18°C Miasto: Augustów
Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 11 km/h
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bolszewickie standardy
Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej.
Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06
Źródło komentarza: Białoruskie standardy
Autor komentarza: Em
Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety.
Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13
Źródło komentarza: Białoruskie standardy
Autor komentarza: Dziękujemy
Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji.
Pani Wiesławo jesteśmy z Panią.
Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: Po co jest starostwo!
Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy?
Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32
Źródło komentarza: Białoruskie standardy
Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi
Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25
Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚
Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów.
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11
Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
Autor komentarza: patologia ałgóstowska
Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia
Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42
Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie
Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk
Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej.
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04
Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji
Autor komentarza: Tak
Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię.
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: Tadeusz Jaworski
Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów?
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06
Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026
Autor komentarza: Tadeusz Jaworski
Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ?
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54
Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza
Autor komentarza: Felek
Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM.
Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07
Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza
Autor komentarza: leśny ludek
Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma.
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: jogurt
Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel".
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: Skyr
Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć.
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: www
Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem.
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02
Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie
Autor komentarza: Mieszkaniec
Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie!
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49
Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim
Autor komentarza: Gienek
Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂
Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47
Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa
Autor komentarza: Szymon Teżewski
Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi.
Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać.
Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ?
Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu.
Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55
Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze