Rządzą nami szaleńcy

  • 16.11.2021, 19:25
  • Krzysztof Przekop
Rządzą nami szaleńcy Fot.: Hanna Szukalska / OKO.press
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1170 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Temperatura ponad 20 stopni i słońce. W nocy 7 stopni Celsjusza. Taka pogoda jest teraz w Aleppo, stolicy ogarniętej od 10 lat wojną domową Syrii. Przed 2011 był to kraj umiarkowanie zamożny, rządzony autokratycznie. Wojna doprowadziła 22 milionowy naród syryjski na skraj biedy. Do tego dochodzi stałe zagrożenie pożogą wojenną i śmiercią. Czy należy się dziwić, że mieszkańcy Syrii, Jemenu, Kamerunu, Iraku szukają lepszego życia w bogatej Europie? Migracja spowodowana wojną, biedą, zmianami klimatycznymi to największe wyzwanie polityczne i humanitarne najbliższych lat, być może dziesięcioleci. Należy spodziewać się, że satrapowie w typie Łukaszenki będą chcieli tę sytuację wykorzystać do zarobienia pieniędzy i wprowadzenia zamieszania. Czy możemy znaleźć swoją rolę w tych tragicznych wydarzeniach? Nie każdy ma odwagę, możliwości by działać aktywnie przy granicy, niosąc pomoc potrzebującym. Ale każdy może dołożyć małą cegiełkę, by ulżyć choć jednemu uchodźcy. Są profile w mediach społecznościowych, są różne zbiórki. Każdy może pomóc.

W wielu miejscach na świecie rządzą szaleńcy, dlatego musimy pamiętać, że pokój i wolność nie są nam dane na zawsze.

A pogoda, jak na drugą pogodę listopada, nie będzie zła. Temperatura 6-9 stopni w dzień 4-6 stopni w nocy. Opady możliwe w niedzielę.

Walka za SLAPP-em

Metodę SLAPP dziennikarze i aktywiści znają od lat w wielu miejscach na świecie. Rozwinięcie tego skrótu po angielsku to „strategic lawsuits against public participation”, po polsku “strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej”. Sam skrót i jego rozwinięcie jest nieco skomplikowany, ale chodzi po prostu o walkę rządzących z niezależnymi mediami oraz aktywistami społecznymi za pomocą szeregu pozwów sądowych -cywilnych i karnych. SLAPP-y stosują politycy, instytucje państwowe, wpływowi ludzi biznesu, ale też korporacje.

Celem SLAPP-u nie jest wygranie procesu. Większość spraw kończy się przegraną SLAPPU-jącego. Celem jest wyczerpanie pozwanego w sposób psychiczny i finansowy, zastraszenie oraz stworzenie tak zwanego “efektu mrożącego”, czyli zniechęcenie innych osób do podejmowanie działań nieakceptowanych przez władzę. SLAPP-ujący używają zasobów państwa, samorządu lub korporacji przeciwko małym redakcjom lub aktywistom pozbawionych możliwości finansowych i prawnych. Ewentualna przegrana polityka obciąża finansowo budżet publiczny, wygrana doprowadzić może do wyniszczenia finansowego dziennikarza czy wydawcy. Gdyby nasza redakcja przegrała zapowiadane przez Dobkowskiego sprawy, ten SLAPP-ing mógłby kosztować nas nawet niewyobrażalne 750 tysięcy złotych. To byłby oczywiście koniec redakcji.

Ale jest dobra wiadomość. Komisja Europejska uznała, że SLAPP-y stanowią zagrożenie dla porządku prawnego Unii Europejskiej oraz dla praw człowieka i demokracji. Prace komisji i parlamentu zmierzają do uregulowania tej dziedziny prawa.

Jestem przekonany, że SLAPP-ing kiedyś zostanie uznany za przestępstwo przeciw podstawowym wolnościom obywatelskim. Politycy Naszego Miasta i ich akolici mogą zacząć się obawiać utraty bezkarności.

Drugą stroną medalu jest szerzenie kłamstw i manipulacji przez władze wszelkich szczebli i to na całym świecie. Żyjemy w czasach post prawdy, które charakteryzują się tworzeniem baniek informacyjnych. Możliwe to stało się dzięki mediom społecznościowym. Rzeczywistość przestała mieć znaczenie, ważni są folowersi, do których dociera przekaz polityków. Gdy dodamy do tego media usłużnie za pieniądze publikujące każdą informację otrzymaną od kręgu władzy, nieposłuszne media zamknięte SLPP-em, układ się domyka, a władza może „demokratycznie” rządzić w nieskończoność.

Przykład takiego działania opisujemy w artykule „Manipulacja zastępcy burmistrza”.

Podwyżki coraz bliżej ludzi

Podwyżki dwucyfrowe mieliśmy ostatnio dwadzieścia lat temu, to całe pokolenie. Inflacja nieubłagalnie zjada nasze pensje i emerytury. Jednak ogromne podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych nie mają uzasadnienia w inflacji. Ich źródłem jest populizm funkcjonariuszy miejskich. Przed laty zapadła decyzja, by zamrozić wysokość czynszów, gdyż mogłoby to mieć wpływ na wynik wyborczy. Coroczne jedno czy dwuprocentowe podwyżki nie są bolesne i są dobrze rozumiane przez mieszkańców. Podwyżki kilkunastoprocentowe, a nawet kilkudziesięcioprocentowe zdecydowanie nie znajdują zrozumienia. Za populizm polityków ostatecznie zawsze płacą wyborcy z własnej kieszeni. W tym roku zapowiedź podwyżek czynszów zbiegła się co do dnia z decyzją o nałożeniu przez burmistrza na Kodrem dodatkowych kosztownych obowiązków. Natychmiast pojawiło się pytanie, czy mieszkańcy lokali komunalnych nie zapłacą za to podwyżką czynszu. Wyjaśniamy problem w artykule okładkowym „Nadciągają podwyżki czynszóworaz w tekścieKodrem rozświetli miasto”.

Stadion zamknięty na głucho

Władze miejskie traktują majątek miejski jak zdobycz czy lenno. Widać to po zachowaniu radnych Dobkowskiego i Zawadzkiego, którzy bez żadnego wstydu, bez żenady prowadzą liczone w milionach interesy z wykorzystaniem majątku miejskiego. Widać to także na niektórych obiektach miejskich. Są one niedostępne po godzinach urzędowania. Tak jest na przykład na stadionie miejskim. Idąc przykładem stadionu szkoły powinny być zamykane o 15.30. O tej godzinie powinien być zamykany miejski basen, dom kultury, hale sportowe. O sobotach i niedzielach nie rozmawiamy, to to przecież dni wolne i musi być zamknięte. Wszystko to w trosce o miejskie pieniądze, bo tak jest taniej. Jeśli ktoś chciałby zajrzeć do którejś z tych instytucji, może wszak zadzwonić do jej dyrektora i umówić się na oglądanie. Śmieszne? Niekoniecznie, bo prawdziwe. Taki standard wprowadził nowy dyrektor CSiR na stadionie. Przykład braku rozsądku dyrektora z żołnierzami w tle pokazujemy w artykule „Las zamiast stadionu miejskiego”.

Do przeczytania koniecznie

W nowym „Przeglądzie” opisujemy także, jak Augustów uczcił Święto Niepodległości, zajmujemy się sygnałami od Czytelników, jak liście w miejskim lesie, zaniedbany rów w okolicy ogródków działkowych, budowa bloku nad samym Neckiem. Piszemy o Bartku Wiśniewskim, który lada dzień zmierzy się z rekordem Polski. Mamy nową gwiazdę na sportowym firmamencie w Augustowie. Jest nią Janusz Kondracki. Zapamiętajmy to nazwisko.

O tych wydarzeniach i wielu innych przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hehe
hehe 17.11.2021, 13:55
W nawiązaniu do zdjęcia tytułowego - hipokryzja szaleńców:
https://twitter.com/Ewa__Siedl…
Toja
Toja 17.11.2021, 13:18
Co druga lampa na Mostowej ,przy Rynku ZA szczególnie przy przejściach nie świeci a ciemno jest o 16 ,nawet nie da się zauważyć pieszych,tak niebezpiecznie😪
Ala_w_reformach
Ala_w_reformach 18.11.2021, 12:45
A to ci pech. Trzy razy na ostatniej sesji mówili, że nie chcą gasić świateł, a tu taki psikus.
My
My 17.11.2021, 20:41
A jakie brudne. Straszą brzydotą i brudotą.
zyx
zyx 17.11.2021, 09:38
A kolor elewacji na nowym miejskim bloku to kto wybierał? - Pan od ABO czy .....? ZAJEfajny - można spier....ć, można ;)
normal
normal 17.11.2021, 02:30
Jakie biedoki az zal d... ściska.
Michaił
Michaił 16.11.2021, 22:23
Panie Krzysztofie, popieram ugrupowanie Nasze Miasto, ponieważ czuję bijącą od tego ugrupowania więź ze społeczeństwem, ponieważ popieram daleko idące reformy i naprawę miasta po latach stagnacji. Mam nadzieję, że mieszkańcy zrozumieją, iż jest to jest to jedyne ugrupowanie godne poparcia, bo efekty ich rządów są widoczne gołym okiem.
nie prowokuj
nie prowokuj 17.11.2021, 10:40
Fajnie, tylko że społeczeństwo nie czuje tej bijącej więzi. Nie łudź sie marny trolliku, mieszkańcy doskonale rozumieją, że NM to same skompromitowane nazwiska i ugrupowanie schyłkowe, bez szans na kontynuację swych rządów, a Karolczuk to najgorszy burmistrz wszechczasów. Będą oczywiście próby podszywania się na inne listy, ale bez szans powodzenia, przechrztów zbyt łatwo jest zidentyfikować i wyeliminować. Koniec rządów szkodników jest bliski.
Okulista
Okulista 17.11.2021, 08:52
Drenowanie miejskiej kasy widać gołym okiem
ooloo
ooloo 17.11.2021, 07:25
Idź do Niezgodów i zmień okulary. Zobaczysz jakie debilizmy wypisujesz.
Więź nierozerwalna
Więź nierozerwalna 17.11.2021, 06:46
Ja czuję więź Naszego Miasta z pieniędzmi społeczeństwa. Kasa dla Dobkowskiego, kasa dla Zawadzkiego, dlaChodkiewicza, dla Bielawskich, Pilasia i innych. Związek jest coraz bliższy, wyraźniejszy i kosztowniejszy dla społeczeństwa.
Prokurator
Prokurator 17.11.2021, 19:07
Piłaś to raczej zły adres.
Piłaś - Piotr Piłasiewicz
Piłaś - Piotr Piłasiewicz 17.11.2021, 16:49
Chętnie zobaczę rachunek moich zysków - 'kasy dla Piłasia' które sobie uroiłeś i o której piszesz. Miej odwagę odpisać pod swoim prawdziwym nazwiskiem.
kamilek
kamilek 18.11.2021, 11:08
Piłaś, ale popierania szkodliwego układu rządzącego miastem się nie wyprzesz? Może zrozumiałeś i nie popierasz?
hehe
hehe 19.11.2021, 01:28
Wątpię. Lajkuje wszystkie manipulacje małego na fb.
Wania
Wania 16.11.2021, 23:48
Ja też czuję więź ze społeczeństwem, szczególnie podczas obrad Rady Miasta, kiedy mieszkańcy dostają minutę na wypowiedź albo wcale. A co do reform to rozglądam się i rozglądam, ale nic nie widzę. Oświeć mnie. No chyba że chodzi o reformy przewodniczącej.
obiektyw
obiektyw 18.11.2021, 08:27
szkoda ze nie widzisz jak jest w starostwie bo o tym w przegladzie nie przeczytasz, tam nie ma ani interpelacji ani glosu dla mieszkancow
subiektyw
subiektyw 19.11.2021, 01:29
Byłeś, chciałeś zabrać głos i nie pozwolono?
Dobek
Dobek 19.11.2021, 00:46
Ale głupoty piszesz🤣 Człowieku czy ty kiedykolwiek byłeś bądź oglądałeś sesję Rady Powiatu?? Chyba że się nazywasz Michał Kot....?
Tyci tyci
Tyci tyci 18.11.2021, 14:44
Bo w starostwie jest normalna rada, tylko radny NM próbuje wprowadzić taką atmosferę jak jest w RM ale jest za malutki .
MOnty
MOnty 19.11.2021, 09:42
radni starostowie to w większości potrafią doić krowy... dlatego jest tak cicho na sesjach

Pozostałe