Ścieżka coraz bliżej

  • 14.11.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Ścieżka coraz bliżej Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Konferencja prasowa z inauguracji inwestycji. Od lewej: Poseł Jarosław Zieliński, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński i Wicestarosta Dariusz Szkiłądź.
Trwają intensywne prace związane z wykonaniem ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie. To inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców dzielnicy. Skorzystają z niej także pracownicy jednego z największych zakładów pracy. Zadanie ma być ukończone w grudniu. Radości nie kryje główny inwestor, samorząd powiatu augustowskiego.

Bartosz Lipiński

Budowa długo oczekiwanej ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie stała się faktem. Ma ona prowadzić aż do popularnej stoczni jachtowej na Ślepsku, która zatrudnia wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Potrzebne społecznie przedsięwzięcie

Prowadzona inwestycja jest bardzo trudna, ponieważ trasa fragmentami przebiega po zakrytym rowie, a część gruntów musi zostać wymieniona. Ścieżka o szerokości około 3 metrów jest wykonywana z nawierzchni bitumicznej. W ramach zadania powstaje także nowoczesne oświetlenie. W przetargu wyłoniono najkorzystniejszą ofertę za kwotę ponad 5 milionów złotych. Ostateczny koszt przedsięwzięcia poznamy dopiero po jego ukończeniu, ponieważ trzeba będzie doliczyć również wydatki związane z wykupem gruntów. Budowę ścieżki w dużej części pokryją środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Fundusze w wysokości około 2 mln zł przekazał samorząd powiatu augustowskiego. Natomiast miasto dołożyło 1 mln zł. Symboliczną pierwszą łopatę przy ulicy Rajgrodzkiej wbito pod koniec sierpnia. Starosta augustowski i uczestnicząca w spotkaniu mieszkanka dzielnicy Ślepsk zgodnie oceniali, że budowę udało się rozpocząć w stosunkowo szybkim czasie od podjęcia pierwszych rozmów. Jarosław Szlaszyński przyznał wówczas, że ścieżka powinna zostać skończona w grudniu, co będzie wspaniałym prezentem świątecznym.

Intensywne prace przy Rajgrodzkiej

Niedawno odwiedziliśmy plac budowy, aby przyjrzeć się postępowi prac. Miejsce na którym informowano o inwestycji kilka miesięcy temu, dziś prezentuje się zupełnie inaczej. Zamiast błotnistego terenu widzimy konkretny zarys ścieżki. Poseł Jarosław Zieliński miał rację, kiedy wbijając pierwszą łopatę zacytował słowa piosenki: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Na temat trwających prac rozmawialiśmy z wicestarostą Dariuszem Szkiłądziem. Nasz rozmówca cały czas podtrzymuje deklarację, że finalizacja nastąpi w grudniu. Dużo zależy jednak od pogody.

-Prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku Ślepska przebiegają bardzo intensywnie. Osoby mieszkające w pobliżu albo przejeżdżające w tej okolicy bez trudu mogą zaobserwować już zarys ścieżki i śledzić zaawansowany proces budowy. Przypomnę, że jest to ponad dwukilometrowe zadanie infrastrukturalne wraz z kompleksem oświetleniowym. W prowadzonych pracach jak na razie pomaga nam pogoda i mam nadzieję, że aura w dalszym ciągu będzie sprzyjająca. Prowadzimy także działania związane z uregulowaniem prawnym wykupu gruntów od właścicieli terenów, po których przechodzi ścieżka. Jestem przekonany, że wszystko przebiegnie po naszej myśli i mieszkańcy już niebawem będą mogli korzystać z tego miejsca –komentuje Dariusz Szkiłądź.

Kontrowersje związane z inwestycją

Doskonale pamiętamy, że z inwestycją związane były pewne kontrowersje. Z artykułu, który pojawił się w sierpniu na stronie internetowej urzędu miasta, można było zrozumieć, że ojcem sukcesu tego przedsięwzięcia jest burmistrz Augustowa. W przywołanym tekście pojawiły się również różne uszczypliwości pod adresem powiatu augustowskiego i sformułowania wprost inforumujące, że temat budowy ścieżki na Ślepsk ruszył z miejsca, kiedy do rozmów włączył się burmistrz.

-Miasto Augustów przekazało 1 mln zł na inwestycję -mówi Dariusz Szkiłądź. -Ale zdecydowana większość środków z tej kwoty została przekazana na oświetlenie, czyli zadanie miasta. Natomiast na infrastrukturę drogową sensu stricto z puli miasta przeznaczono niewiele ponad 100 tys. zł. Mimo wszystko jesteśmy niezmiernie wdzięczni stronie miejskiej za pomoc, bo wspomniane ponad 100 tys. zł też bardzo się przydało. Cieszę się, liczę na dalszą i owocną współpracę –dodaje wicestarosta.

Będzie ciąg dalszy pozytywnej zmiany?

Za kilka tygodni powinniśmy spotkać się na uroczystości oddania ścieżki i przecięcia wstęgi. Będzie zbliżała się zima, może nawet spadnie śnieg, a to akurat nie sprzyja jeździe rowerem. Ale na wiosnę wszyscy mieszkańcy docenią nową inwestycję. Powiat ma także ambitne plany związane z całą ulicą Rajgrodzką, jedną z najdłuższych oraz najczęściej użytkowanych ulic w Augustowie.

*Artykuł ukazał się w 44/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Poniżej publikujemy zdjęcia z budowy ścieżki wykonane w ostatnich dniach października 2021.

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Prawda
Prawda 17.11.2021, 18:22
Dziwne pod nazwiskiem ludzie piszą o starostach odwrotnie niz trolle anonimowe na forum
Emeryt
Emeryt 15.11.2021, 21:58
Ogólnie tragedia. Chwała podlasiu, chwała Polsce B. Czy jest jeszcze garstka osób myślących w Augustowie, czy tylko mocher popierający Rydzyka. Amen.


ciekawy
ciekawy 16.11.2021, 11:34
Rozumiem emerycie, że należałeś do tych popierających Związek Radziecki a może należałeś do tych wiernych, którzy służbowo chodzili na mszę i pisali potem raporty?
fajnie, ale bez przesady
fajnie, ale bez przesady 15.11.2021, 18:20
Podniecamy się budową ścieżki, bo nic innego w tym mieście się nie dzieje. A że do wszystkiego dorabiana jest polityka to już chyba wszyscy się przyzwyczaili.
Nie można nic zrobić bez łopat, wstążek, konferencji prasowych.
Budzi to zażenowanie. Żeby to jeszcze były jakieś mega inwestycje, ale kawałek ścieżki rowerowej?
Nie mówiąc o mieście, gdzie urząd chyba istnieje, żeby zapewniać miejsca pracy.
ślepsk
ślepsk 16.11.2021, 07:54
Bez wielkiej przesady starostowie cieszą się z pozyskanych środków i realizacji inwestycji o którą zabiegali mieszkańcy. Byli też tacy, którzy chcieli cichcem przypisać sobie sukces do którego nie przyłożyli ręki. dlatego dobrze się stało, że prawda ujrzała światło dzienne. Brawo starostowie.
robotnik fizyczny
robotnik fizyczny 15.11.2021, 15:05
Intelektualiści szkolni w akcji..........
driver
driver 16.11.2021, 15:54
Wali od ciebie naftą ...
biker
biker 16.11.2021, 16:42
a od ciebie śledziami i gorzałą...
waldek
waldek 16.11.2021, 07:48
Ci intelektualiści szkolni to jedni z ostatnich w tym mieście ludzi którzy coś potrafią i którym się chce pomóc mieszkańcom w rozwiązywaniu ich problemów. Osobiście cieszę się, że mamy normalny urząd powiatowy, który z rozsądkiem i profesjonalizmem zarządza powiatem.
czesiek
czesiek 16.11.2021, 12:25
a co potrafią?. bo jakoś nie widzę rozwoju powiatu augustowskiego proporcjonalnie do nagród jakie zdobywa powiat jako najlepszy w Polsce. W tym kraju można kupić wszystko. tytuły tez..
kama
kama 16.11.2021, 19:17
Siedzisz w chałupie, walisz w rurę i poza omamami nic nie widzisz.
mieszkankaślepska
mieszkankaślepska 15.11.2021, 07:58
Panowie starostowie, tworzą kolejny sukces. Jesteśmy z Was dumni. Brawo.
BAU
BAU 15.11.2021, 19:04
to ja poprosze o ścieżkę rowerową all inclusive do Żarnowa,na ten cmentarz którego nie ma.
PIS_Rządzi
PIS_Rządzi 15.11.2021, 12:35
ale to nie starostowie tylko Zieliński buduje tą ścieżkę. Brawo Zieliński!!!!
ooloo
ooloo 16.11.2021, 18:01
Nooo. Robi za walec.

Pozostałe