Krzysztof Czyżewski gościem Kawiarenki Literackiej

  • 03.11.2021, 12:31
  • Beata Perzanowska
Krzysztof Czyżewski gościem Kawiarenki Literackiej
21 października 2021 r. gościem Kawiarenki Literackiej, która odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, był Krzysztof Czyżewski. Praktyk idei, pisarz, tłumacz, wydawca, reżyser, współtwórca Fundacji Pogranicze i Ośrodka ”Pogranicze–sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Po spotkaniu odbył się V Konkurs Jednego Wiersza, którego laureatami zostali: Zofia Piłasiewicz i Juliusz Batura.

W rozmowie z Janiną Osewską, gospodynią wieczoru, opowiadał między innymi o „praktykowaniu idei”, o pracy Ośrodka „Pogranicze –sztuk, kultur, narodów” i Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Publiczność wysłuchała też krótkich utworów poetyckich nawiązujących do tradycji haiku zebranych w tomach poetyckich „Żegaryszki” i „Żegaryszki II” autorstwa Krzysztofa Czyżewskiego. Na zakończenie gość odpowiadał na liczne pytania publiczności oraz składał autografy.

W dotychczasowym dorobku pisarskim Krzysztofa Czyżewskiego są następujące książki: „Ścieżka pogranicza” (2001 r.), zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza” (2008r.), „Miłosz. Tkanka łączna” (2014), „Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei” (2017 r.) oraz tomy poetyckie „Żegaryszki” (2018) z Nagrodą im. Wiesława Kazaneckiego oraz Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsza Książka Roku i „Żegaryszki II”. Ponadto jest on współautorem i redaktorem książek: „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” (2012), „Miłosz – Dialog – Pogranicze” (2012) oraz „Podlasie. Pamięć – Tożsamość – Rozwój” (2014), „Krasnogrudzki most. Niezbędnik budowniczego” (2016), „Mesjasz z rodu Efraima” ( tłumaczenie, 2017), „W stronę Xenopolis” (2019, Nagroda Ambasadora Nowej Europy).

Krzysztof Czyżewski za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Ostatnio otrzymał Nagrodę Obojga Narodów przyznaną przez parlamenty Litwy i Polski.

Jest on inicjatorem programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykłada na wielu uniwersytetach w Europie i USA, a obecnie na Uniwersytecie Bolońskim.

Na co dzień pracuje w Ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów", którego jest dyrektorem.

Poniżej publikujemy wiersze Zofii Piłasiewicz i Juliusza Batury nagrodzone w Konkursie Jednego Wiersza (KJW). Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu zostały ufundowane przez Fundację Słowo i Obraz, Księgarnie AKME oraz Krzysztofa Czyżewskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie

Zofia Piłasiewicz

Ona

Usiadła nad rzeką

W klangorze żurawi

Zmęczone nogi

Brudna chusta na głowie

Zimno

Strach i gorzka

Samotność

Dobrze ją znają

A w górze…

wolne ptaki

Jeden klucz zbiera drugi

Zanim południe

Znajdzie swą drogę

Na zachód

Żyć!...

Nie umierać!...

W takie

Słoneczne

Październikowe

Popołudnie

Znaleźć drogę

W granicznym

Lesie

Spotkać

Nadzieję…

Spotkać Człowieka…

Czy to zbyt wiele?

Juliusz Batura

Arkadia

Tamta Arkadia

brudnych domów i czystych dusz

pogrąża się w ziemi

jak nawóz

 

ostatnie pędy wspomnień

pokrywają groby

a pamięć mgliście

im błogosławi

 

z tamtej Arkadii

płyną ciepłe łzy

 

bezsenną nocą tulimy dzieci

wspominamy byłych

i ich odyseje

 

jaką Arkadię

stworzymy w orszaku

zachłannej niewiedzy ?

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe