Nietypowa prośba archeologa

  • 03.11.2021, 12:42
  • Krzysztof Przekop
Nietypowa prośba archeologa
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1168 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Koniec pięknej jesieni. Przyroda postanowiła nasączyć ziemię dużą ilością wody. Będzie padać w sobotę i niedzielę, ale także w poniedziałek. Temperatura będzie znośna, w dzień 10 stopni, w nocy 5. Słońca jak na lekarstwo.

Groby są bardzo potrzebne

Czytałem niedawno apel archeologa, by nie spopielać zwłok. Naukowiec prosił także, by do trumien wkładać jak najwięcej przedmiotów związanych ze zmarłym. Chodzi mu o to, że za kilkaset lat inni archeolodzy na podstawie badań grobów będą mogli odtworzyć naszą kulturę, wierzenia, osiągnięcia cywilizacyjne. Cmentarze przez setki lat przechowują pod ziemią pamiątki po nas. Archeolog twierdzi, że niezwykle trudno bada się historię plemion i narodów, gdy ceremonie pogrzebowe kończone były kremacją. Archeolodzy nie znajdują prawie żadnych śladów czy artefaktów.

Spopielanie zwłok jest dzisiaj coraz bardziej powszechne w większych miastach. W mniejszych silna jest jeszcze pamięć niechęci księży do takiego pochówku. Kościół Katolicki od 1963 roku stoi na stanowisku, że kremacja jest dopuszczalna pod warunkiem pochowania urny na cmentarzu lub w miejscu świętym, co sprzyja pamięci i modlitwie za zmarłych. Niedopuszczalne jest dzielenie prochów „na pamiątkę” lub rozsypywanie ich poza cmentarzami.

W Augustowie niedługo zostaniemy zmuszeni do kremowania zmarłych. Na cmentarzu zaczyna brakować miejsc i niedługo jedynym sposobem na pochówek będzie kremacja. Piszemy o tym w artykule okładkowym zatytułowanym „Co dalej z cmentarzem?”.

Zapraszam do kiosków lub do wykupienia dostępu PREMIUM na naszym portalu , gdzie wszystkie artykułu dostępne są już nawet we wtorek wieczorem.

Ścieżka dla cyklistów

Wyobraźmy sobie, że każdy z nas, mieszkający na dowolnej ulicy, może wsiąść na rower i dojechać w inne dowolne miejsce używając ścieżek rowerowych. Jestem przekonany, że znaczna część augustowian przesiadłaby się na dwa kółka, spora część używałaby rowerów przez cały rok. Póki co tak dobrze jeszcze nie jest. Mamy długie kilometry ulic w mieście pozbawionych ścieżek dla rowerów. Tym bardziej cieszy fakt powstania ponad dwukilometrowego szlaku rowerowego do dzielnicy Ślepsk. Mam nadzieję, że planowany remont drugiej części ulicy Rajgrodzkiej także zakończony zostanie otwarciem ścieżki rowerowej prowadzącej aż do centrum miasta. Życzę tego sobie i wszystkim mieszkańcom Augustowa. Tymczasem zapraszam do przeczytania artykułu „Ścieżka coraz bliżej”.

Czas refleksji nadchodzi

Przed ponad rokiem opublikowaliśmy artykuł pod tytułem „Radni hamują rozwój Augustowa” ilustrowany podobiznami 11 radnych koalicji rządzącej. Artykuł i okładka rozpętały polityczne piekło. Przez całe tygodnie i miesiące byliśmy publicznie odsądzani od czci i wiary, obrażani, poniżani. Wśród osób pozwalających sobie na bezpodstawne oskarżenia w naszą stronę brylowali Filip Chodkiewicz, Tomasz Dobkowski, Mirosław Zawadzki, Alicja Dobrowolska, Sylwia Bielawska, Jolanta Oneta Roszkowska oraz Dariusz Ostapowicz. Miejmy nadzieję, że kolejne liczne wyroki sądowe studzą powoli zapędy inkwizycyjne radnych i urzędników miejskich. W systemie demokratycznym każdy ma przypisaną rolę. Politycy podejmują decyzje wpływające na nasze życie, prasa jest od tego, by między innymi patrzeć politykom na ręce, by ich krytykować, czasami nawet ostro. Sześć wyroków sądowych korzystnych dla redakcji całkowicie potwierdziło tę prawdę. Akcja wyciszania niezależnych mediów za pomocą licznych procesów sądowych spaliła na panewce. Rzecz jasna byliśmy w innej sytuacji niż pozostałe augustowskie portale. Nie dostajemy na przykład z miasta wielu tysięcy złotych miesięcznie za pisanie burmistrzowi laurek. Mimo tego nie przestraszyły nas wielotysięczne koszty procesu, godziny i dni spędzone na odpowiadaniu na pisma miejskiej prawniczki pracującej na rzecz radnych. To był ogromny trud i wysiłek poniesiony na rzecz augustowskiej demokracji i w obronie swobody wymiany poglądów, wolności słowa. Racja musiała być po naszej stronie, bo tak musi działać demokracja. W tym numerze przypominamy niektóre „występy” władzy miejskiej przeciw naszemu tygodnikowi. Były one obraźliwe nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla naszych Czytelników. Zapraszam do przeczytania tekstu „Pycha kroczy przed upadkiem”.

Na marginesie należy dodać, że Mirosław Zawadzki, podobnie jak Tomasz Dobkowski i dwójka radnych opozycyjnych, będzie byłym radnym miejskim. Jego skarga na wygaszenie mandatu przez wojewodę została oddalona przez WSA. Piszemy o tym w artykule Sąd oddalił skargę Zawadzkiego”.

Do przeczytania koniecznie

W „Przeglądzie” piszemy o Bartku Wiśniewskim, który 20 listopada będzie chciał pobić rekord Polski, wspominamy o sukcesie siatkarzy UKS Centrum Augustów, piszemy o bardzo nieciekawej sytuacji covidowej w naszym powiecie, opisujemy kwestę na cmentarzu, przedstawiamy relację z kawiarenki literackiej.

 

O tych i innych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl .

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

 

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 


 
Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chciałbym zrobić przyjemność archeologom
Chciałbym zrobić przyjemność archeologom 04.11.2021, 17:45
Ale jak tu SUV-a zapakować do mogiły ??
Moja wola...spopielenie
Moja wola...spopielenie 04.11.2021, 12:02
Tylko kolumbaria rozwiążą sytuację . Ile trwało "zasiedzenie" nowego kwartału przy Szpitalnej ?. Jeżeli nie przełamiemy kościelnego tabu i nie zaczniemy się spopielać to niedługo każdego nowego miejsca zabraknie .
Waldy
Waldy 04.11.2021, 08:57
Gdyby kadencja trwała cztery lata tak jak poprzednie, to dziś zostałby rok do wyborów i pewnie obserwowalibyśmy nieco inną rzeczywistość, większą skruchę i pokorę niektórych osób na wysokich stolcach. A tak mogą jeszcze być dumni, pyszni i się szarogęsić.
Kuchta
Kuchta 04.11.2021, 10:01
To prawda, można żałować wydłużenia kadencji do pięciu lat.
Jep
Jep 03.11.2021, 11:59
Jeśli za ileś setek lat pojawi się na tych ziemiach jakaś nowa cywilzacja, dla której nasze pokolenie będzie wielką zagadką i zaczną dokładnie badać, dojdą wówczas do przekonania, że w 2021 roku Augustów przeżywał okres prosperity i rozkwitu, że był to czas przeskoku cywilizacyjnego ówczesnych mieszkańców naszego miasta.
Fortuna
Fortuna 03.11.2021, 14:27
Baju, baju, bedziem w raju.
ooloo
ooloo 03.11.2021, 13:23
A stolec rano był?
archeolog amator
archeolog amator 03.11.2021, 08:09
Naszą kulturę bez problemu odtworzą na podstawie wysypisk śmieci....
Zaniepokojony
Zaniepokojony 02.11.2021, 22:31
Wygospodarowanie nowych miejsc na cmentarzu powinno być jednym z celów priorytetowych. Nie wyobrażam sobie, aby miasto chcące szczycić się mianem królewskiego oprócz problemów z dworcami autobusowymi i kolejowymi, miało mieć jeszcze niedługo problem z niewystarczającą ilością miejsc na pochówki.
efgr
efgr 04.11.2021, 11:39
Jeżeli znów chcą poszerzyć istniejący cmentarz do chodnika od MOSiRu do cmentarza radzieckiego to niech zrobią mur-kolumbarium, wtedy kilka tysięcy miejsc będzie. Coraz więcej osób jest kremowanych.
myśląca
myśląca 04.11.2021, 13:17
Dokładnie to samo miałam napisać. Ja chcę być skremowana i kolumbarium jest dla mnie ważne. Zamiast beznadziejnej siatki można zbudować MUR-KOLUMBARIUM wzdłuż deptaka prowadzącego do jeziora, jako zachodni ogranicznik cmentarza.
Kładkowicz
Kładkowicz 02.11.2021, 23:39
Kładka nad rzeką Nettą jest najważniejsza dla miasta.
Witold
Witold 03.11.2021, 09:05
Może należałoby przeprowadzić sondę wśród mieszkańców, co ich zdaniem jest potrzebą pilniejszą i bardziej potrzebną: nowe miejsca na augustowskim cmentarzu, czy budowa kładki nad rzeką?
Taka jest prawda
Taka jest prawda 03.11.2021, 10:00
Odpowiedź C. W tej chwili w Augustowie sprawą priorytetową, a może wręcz sprawą ekstraordynaryjną, poowinna być budowa nowego żłobka.

Pozostałe