Jedyna taka rzeźba

  • 24.10.2021, 10:32
  • Beata Perzanowska
Jedyna taka rzeźba
W centrum Augustowa pojawiła się nietypowa rzeźba, która powstała z inicjatywy augustowskiego Stowarzyszenia Pozytywka i ma do końca października przypominać o badaniach profilaktycznych związanych z chorobami nowotworowymi, w tym raka piersi. Augustowski pomnik jest jedyną tego typu rzeźbą w Polsce.

Pomnik Różowej Wstążki został uroczyście odsłonięty w piątek, 15 października z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Przypomnijmy też, że miesiąc październik jest poświęcony profilaktyce raka piersi, a symbolem tego miesiąca jest właśnie różowa wstążka. Pomnik Różowej Wstążki stanął z inicjatywy augustowskiego Stowarzyszenia Pozytywka, zajmującego się profilaktyką chorób nowotworowych i skupiającego osoby chorujące na nowotwory oraz te, które chorobę mają za sobą. Wykonaniem unikatowej rzeźby zajęła się augustowska stocznia Ślepsk. W trakcie otwarcia pomnika przypomniano o profilaktyce, badaniach i dbaniu o zdrowie.

-Na całym świecie w październiku obchodzony jest miesiąc świadomości raka piersi, którego celem jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywania tabu i nauki samobadania. A przede wszystkim jego celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. Symbolem zmagań z rakiem piersi stała się różowa wstążeczka, a jej noszenie to oznaka solidarności z kobietami, które na niego cierpią. W wielu miastach odbywają się marsze różowej wstążki, a przeróżne akcje i wydarzenia profilaktyczne włączają środowisko medyczne, organizacje pozarządowe, polityków, artystów, sportowców oraz media -mówiła podczas odsłonięcia pomnika Katarzyna Obek, prezes augustowskiego Stowarzyszenia Pozytywka. -Rak piersi stanowi aż 25 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków raka u kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się rocznie u 19 tysięcy kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie.

Katarzyna Obek przypomniała też mimo akcji profilaktycznych zachorowalność na raka piersi wciąż wzrasta.

-Profilaktyka raka piersi jest nagłaśniana, ale jednak liczba zachorowań wcale nie spada. Co szesnasta Polka choruje na tę chorobę. Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ma przypominać, że skuteczne zwalczanie choroby polega przede wszystkim na regularnej kontroli i wczesnej diagnozie. Kobiety wciąż nie mają świadomości, że ich zdrowie zależy tylko od nich. W przypadku choroby nowotworowej bardzo ważne jest wczesne wykrycie, zwiększamy wtedy szansę na sukces całkowitego wyleczenia. Skąd więc ten strach? Część z nas co miesiąc wykonuje samobadanie piersi, korzysta z mammografii, a jednak są wśród nas panie, może wasza mama, siostra, koleżanka, sąsiadka, które w ogóle się nie badają i nie korzystają z badań profilaktycznych -podkreślała Katarzyna Obek. -Wymówek jest mnóstwo, nic mi nie dolega, nie mam czasu czy boję się. Jedna na trzy kobiety nie bada piersi ze strachu, że coś znajdzie. Boi się, że jest już za późno, bądź przegapiły właściwy moment i nic nie da się zrobić. Nie wiemy, jakie są bezpośrednie przyczyny zachorowania na raka piersi, ale wiemy, że najważniejsza jest profilaktyka i kontrola swojego ciała. Tak dużo możemy zrobić. My kobiety musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Może właśnie dziś przystaniesz na chwilę w codziennym biegu i zadbasz o swoje piersi.

W trakcie uroczystości głos zabrała także Magdalena Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologicznego, która na co dzień styka się chorobą nowotworową.

-Jestem augustowianką i wspieram mocno to miasta. Augustów nazywam małym miastem wielkich ludzi i to dzisiejsze spotkanie bardzo dobrze o tym świadczy. Była tu mowa o statystykach. Wyobraźmy sobie miasto jakim Grajewo. To jest dokładnie taka liczba osób, która w ciągu roku niestety straci życie. W Białostockim Centrum Onkologii powstały wielodyscyplinarne zespoły, w których specjaliści, chirurdzy, onkolodzy, psychologowie, radioterapeuci i radiolodzy zajmują się kompleksową opieką -mówiła do zebranych Magdalena Borkowska. -Jednak, aby taki wielodyscyplinarny zespół mógł powstać, musieliśmy podjąć pewne decyzje inwestycyjne i tu bardzo serdecznie chciałabym podziękować Izabeli Piaseckiej, która swego czasu była niesamowicie aktywna w radzie społecznej Białostockiego Centrum Onkologicznego. Powinnyśmy zmienić i odczarować te złe statystyki. Dostęp do leczenia nie jest trudny. Funkcjonuje infolinia. Jeżeli ktoś zgłosi się z niepokojącymi objawami, to tego samego dnia jest przyjęty i prowadzona jest już pełna diagnostyka. Zachęcam do badań. Badajmy się.

W imieniu burmistrza miasta do zebranych przemawiał też Michał Kotarski z Urzędu Miejskiego w Augustowie.

-Zazdroszczę paniom tej werwy i kibicuję dalej. Dziękuje też Magdalenie Borkowskiej, osobie która bardzo mocno wspiera mieszkańców Augustowa. Dziękuje wszystkim przychodniom, które włączyły się w tę akcję. Dziękuje przede wszystkim kobietom -mówił Michał Kotarski.

Po odsłonięciu pomnika w niebo wypuszczono różowe baloniki. Zebranym rozdano różowe wstążeczki i ulotki profilaktyczne. Stowarzyszenie zachęcało też do głosowania na program profilaktyki raka szyjki macicy zgłoszony do tegorocznego Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Rzeźba będzie stała w centrum do końca października. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych, augustowskiego sanepidu oraz mieszkańcy miasta.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (47)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe